אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
DarkCode: עלייתה ונפילתה של כיכר שוק ההאקרים

DarkCode: עלייתה ונפילתה של כיכר שוק ההאקרים

סופו של עידן בעולם הסייבר: אתר פושעי הרשת נסגר ומפעיליו נלכדו, לאחר שהיווה נקודת זינוק למתקפות מקוונות רבות מספור. עם הסרת צו איסור הפרסום, מותר לספר איך הפך לבמה המרכזית עבור כל האקר, מדוע נפל ומה הקשר לטיילור סוויפט

20.07.2015, 09:23 | רפאל קאהאן

בשבוע שעבר הוסר צו איסור פרסום על מעצרם של עשרות חשודים בפעילות סייבר במסגרת אתר דארקוד (DarkCode). האתר שמנה על פי ההערכות אלפי חברים, שימש כזירת מסחר פעילה עבור פושעי סייבר מכל העולם.

קראו עוד בכלכליסט

את אתר דארקוד הקם האקר בשם מטיאש שקוריאנק (שפעל תחת הכינוי Iserdo). האתר החל כזירת מסחר עבור שקוריאנק, בה מכר שירותי בוטנט בשם מריפוסה (Mariposa) שהוא פיתח ב-2008. שקוריאנק השכיר את הבוטנט שלו, בו כ-12 מיליון כתובות IP ומיליוני מחשבים, לגורמים פליליים – שביצעו בעזרתה תקיפות של אתרים או סחיטה של בעלי עסקים.

כיכר השוק להאקרים כיכר השוק להאקרים כיכר השוק להאקרים

בהמשך, האתר התפתח לזירת מסחר עבור האקרים נוספים ואט אט הפך לאחד מהפורומים המובילים עבור גורמי פשיעת סייבר. שקוריאנק, שנעצר ב-2010 ונידון ל-4 שנות מאסר, הוחלף על ידי שני האקרים אחרים. עם הצמיחה בפופולריות של דארקוד, הפך האתר לאקסקלוסיבי והאקרים שרצו להצטרף נדרשו לעבור סינון שכלל המלצה והזמנה על ידי מנהל.

הותר לפרסום נעצרו 3 ישראלים במסגרת פרשת סייבר חובקת עולם במרכז החקירה עמד פורום דארקוד בו מתאמים האקרים פעילויות שונות, חלקן פליליות. שניים מהעצורים חשודים שתקפו אתרי אינטרנט ואילו החשוד הנוסף סחט אנשים לאחר שהשיג לגביהם פרטים פיננסים זוהר שחר לוילכתבה המלאה

כמו פורומים רבים, דארקוד כלל לוחות שונים שהוקדשו לנושאי סייבר. יתרונו הגדול היה שהוא התבסס על אנגלית - מה שאפשר להאקרים מהעולם כולו להתחבר אליו. עם זאת, לא רק האקרים הצטרפו אליו. עם התהילה, החלו גם גורמי אכיפה וחוקרי אבטחת מידע כגון בריאן קרבס אוXylitol להתעניין בו.

מועדון אקסקלוסיבי במיוחד

עם השנים גדל האתר ולאחר שכמות החברים בו הגיעה לכמה אלפים ב-2013, נבחר האקר בשם sp3cial1st כמנהל האתר והחל להיפטר מאנשי אבטחת המידע. המצוד הביא לכך שכמות המשתמשים ירדה לכמה מאות - כ-250 עד 300 לפי היורופול.

עם התמעטות המשתמשים הוותיקים, החל sp3cial1st בניסיונות לגייס משתמשים חדשים בשיטות שכללו הפצה של הזמנות בפורומים של סקידיז (האקרים מתחילים וחסרי ידע טכני) או שליחת הודעות דואר זבל לחברי פורומים מתחרים. אז נוכחו רבים מההאקרים והמשתמשים הוותיקים שהאתר כנראה איבד את יוקרתו ואת מקומו בעולם הסייבר הפלילי.

דארקוד היה המקום הטוב ביותר להשיג בו פצצות-קוד ובוטנטים דארקוד היה המקום הטוב ביותר להשיג בו פצצות-קוד ובוטנטים דארקוד היה המקום הטוב ביותר להשיג בו פצצות-קוד ובוטנטים

דארקוד כבר הפך לצל של עצמו בשנה האחרונה. ככל הנראה שרק קבוצת ההאקריםLizard Squad השתמשה בו כבסיס פעולה למתקפות סחיטה. חברי Lizard Squad עצמם נעצרו בשלהי 2014 ונידונו למאסר, כאשר חברי קבוצה נוספים ממשיכים בפעילותם. לפני מספר חודשים ניסו חברי הקבוצה לסחוט את הזמרת טיילור סוויפט בטענה שיש להם תמונות עירום שלה. הזמרת לא התרגשה והגיבה: "אין שום תמונות עירום. תיהנו מהחיפוש אחריהן".

כיום, עם הודעת הרשויות על הורדת האתר ומעצר עשרות חשודים - ניתן לומר שפרק בהיסטוריה של הסייבר הפלילי נגמר. אבל זה פרק שכבר לא היווה גורם משמעותי בשנים האחרונות ושהפעילות העיקרית שלו הייתה בהפצה של נוזקות למרבה במחיר. כיום פעילות ההאקרים המסוכנים באמת כבר לא מתבצעת דרך פורומים דוגמת דארקוד, אלא דרך קבוצות IRC או באתרים המוסווים לחלוטין מהרשת הציבורית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות