אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המשבר ביוון נרגע: איי.די.או מחדשת ההנפקה בגרמניה לפי שווי של 580 מיליון יורו צילום: אלכס קוילמוסקי

המשבר ביוון נרגע: איי.די.או מחדשת ההנפקה בגרמניה לפי שווי של 580 מיליון יורו

מבנה ההנפקה נותר בעינו: איי.די.או גרופ תנפיק את החברה־הבת שלה איי.די.או פרופרטיז - תנסה לגייס 400 מיליון יורו לפחות

20.07.2015, 14:52 | אורן פרוינד

המצב באירופה נרגע ואיי.די.או חוזרת לרואד שואו בפרנקפורט. שלושה שבועות לאחר שהודיעה זרוע הנדל"ן הגרמנית של שיכון ובינוי על הקפאת ההנפקה בבורסת פרנקפורט בעקבות השלכות המשבר היווני על שוקי העולם, מחדשת היום איי.די.או את ההליך.  

קראו עוד בכלכליסט

כוונת החברה להשלים את ההנפקה עד יום חמישי הקרוב. שלמה זוהר, מנכ"ל החברה, יטוס מחר (ג') בבוקר לגרמניה בכדי להתניע את המהלך מחדש.

"מדד הדאקס חזר לעצמו (רשם עלייה של 6% החודש, א"פ), המשבר של יוון נרגע וזה יצר מצב שאפשר לצאת להנפקה", אמר זוהר בשיחה עם "כלכליסט". "אנחנו ממש בחלון הזדמנויות לפני חופשת הקיץ כי אחרי ה 22 לחודש יולי כולם יוצאים לחופשות. אין ברוקרים ואין מי שיקנה ולכן אנו חייבים להשלים את ההנפקה עד אז" הוא הסביר.

מבנה ההנפקה של איי.די.או לא השתנה. איי.די.או גרופ, החברה הנסחרת בישראל לפי שווי של 1.7 מיליארד שקל, תנפיק את החברה־הבת שלה (בבעלות מלאה) איי.די.או פרופרטיז שמרכזת את כל הפעילות שלה למעט אחזקה בשלוש סדרות אג"ח בהיקף של 715 מיליון שקל בבורסה בתל אביב ומזומנים בקופה בהיקף של 270 מיליון שקל.

מנכ"ל החברה-האם שיכון ובינוי עופר קוטלר, צילום: סיוון פרג מנכ"ל החברה-האם שיכון ובינוי עופר קוטלר | צילום: סיוון פרג' מנכ"ל החברה-האם שיכון ובינוי עופר קוטלר, צילום: סיוון פרג

הנפקת איי.די.או פרופרטיז תהיה בתמורה של לפחות 400 מיליון יורו ותכלול הצעת מכר. כלומר, חלק מהכסף שיגויס בהנפקה ייכנס לתוך חברת איי.די.או פרופרטיז (החברה המונפקת) במסגרת הקצאת מניות, וחלק מהכסף ייכנס לתוך החברה־האם איי.די.או גרופ במסגרת הצעת המכר.

מהתשקיף עולה כי החברה תנפיק מניות בהיקף כולל של עד 21 מיליון מניות כאשר עד 10 מיליון מניות יהיו בדרך של הקצאה לחברה־הבת ועד 11 מיליון מניות יוצעו למשקיעים בדרך של הצעת מכר. בהתאם לכך, הסכום המקסימלי שייכנס לחברה עבור הקצאת המניות יהיה 250 מיליון יורו בעוד הסכום המקסימלי שיהיה בהצעת המכר יהיה 275 מיליון יורו.

בתשקיף נכתב כי השווי של איי.די.או פרופרטיז ינוע בטווח שבין 500 ל־625 מיליון יורו. מקורבים לחברה אמרו כי זוהר מתעקש על שווי של 580 מיליון יורו לפחות. בהנחה שזוהר אכן יקבל את השווי המבוקש, מדובר בפרמיה של 7% על שווי החברה בבורסה בתל אביב. איי.די.או גרופ נסחרת בשווי של 1.7 מיליארד שקל. בהוספת החוב (740 מיליון שקל) ונטרול המזומן שבקופה (240 מיליון שקל מקבלים שווי של 2.2 מיליארד שקל לחברה - כ-540 מיליון יורו (לפי שער יורו של 4.25 שקלים).

בדצמבר האחרון רכשה החברה 5,800 דירות במערב ברלין בשטח כולל של 400 אלף מ"ר ובסכום כולל של 2 מיליארד שקל - עסקה שהגדילה את מספר היח"ד בבעלותה של החברה מכ־8,200 יח"ד לכ־14 אלף יח"ד בשווי כולל של כ־5.5 מיליארד שקל. 

שלמה זוהר מנכ"ל איי.די.או, צילום: אלכס קוילמוסקי שלמה זוהר מנכ"ל איי.די.או | צילום: אלכס קוילמוסקי שלמה זוהר מנכ"ל איי.די.או, צילום: אלכס קוילמוסקי

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות