אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לראשונה: תוכנית של "דירה להשכיר" אושרה להפקדה צילום: אוראל כהן

לראשונה: תוכנית של "דירה להשכיר" אושרה להפקדה

מדובר בשכונה שתוקם בכניסה הדרומית לשהם ובה 1,600 דירות, שליש מהן להשכרה; עד עתה הוקצו לחברה קרקעות לבניית 10,000 יחידות דיור

21.07.2015, 16:51 | אמיתי גזית

לראשונה אושרה להפקדה תוכנית לבניית בתי מגורים שמקדמת החברה הממשלתית "דירה להשכיר". מדובר בשכונה חדשה שתקום בכניסה הדרומית לשהם ובה כ-1,600 דירות, כ-30% מהן להשכרה.

קראו עוד בכלכליסט

החברה שהוקמה בשלהי כהונתו של יאיר לפיד כשר אוצר, שינתה את פניה עם כניסת משה כחלון למשרד. בתחילת דרכה יועדה לניהול פרויקטי דיור להשכרה, בחודשים אחרונים תחום הפעילות שלה הורחב, והיא קיבלה הרשאות לפיתוח קרקעות ולשיווקן לבניה למגורים ולא רק לדיור להשכרה.

עד עתה הוקצו לחברה קרקעות עם פוטנציאל לבניית 10,000 דירות, בין היתר בתל השומר, גן יבנה וירושלים. התוכנית בשהם נמצאת בשלבי התכנון המתקדמים מכולן - בשבועות הקרובים תופקד להערות הציבור, וכחודשיים אחר כך תקבל תוקף. אז תוכל "דירה להשכיר" להשכיר לפרסם מכרזים לחכירת הקרקע.

למעשה, אלה ניצנים ראשונים של תחרות בשיווק קרקעות המדינה. בעקבות הפרדת רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) ממשרד הבינוי, מקדמים שני הגופים האלה בנפרד מכרזים לקרקעות, וכעת דירה להשכיר הופכת לאלטרנטיבה שלישית. ההנחה היא כי בין מכלול השיקולים של הקבלנים, הם יבחנו גם את הגוף שמנהל את המכרז, ויעילות עבודתו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
בנייה ממוסדת של דיור ייעודי להשכרה -כולן נכשלו והניבו מספר זעום של יחידות-דיור !!
מדינת ישראל מנסה כל מספר שנים להשיק תוכנית חדשה לעידוד בנייה ממוסדת של דיור ייעודי להשכרה לשכבות הביניים. האחרונה בסדרה היא "דירה להשכיר". בנייה ממוסדת של דיור ייעודי להשכרה -כולן נכשלו והניבו מספר זעום של יחידות-דיור !!!! הבעיה היא, שמחירי הקרקע והמיסוי על בנייה בישראל גבוהים מאוד (אולי בין הגבוהים בעולם). הקמת דיור ייעודי להשכרה דורשת מהיזמים להיערך נוסף לבנייה ולמכירה גם לניהול הדיור, לתחזוקתו ולחידושו לאורך זמן. לכן נדרשת תשואה של 9%-10% - שפירושה בישראל, מחירי שכירות ברמה שמשקי-הבית לא יכולים לשלם !!! כדי לגשר על פער הכדאיות, התוכניות הממלכתיות של כחלון לעידוד בנייה להשכרה, כוללות נוסף לסבסוד עמוק של מחירי הקרקע, גם הבטחה שבסוף התקופה, 10-20 שנה, יעברו הדירות והקרקע לבעלות היזמים. משמע, הציפייה לעליית מחירי הדיור למכירה היא זו המסבסדת את התוכניות הממלכתיות להשכרה, בעוד ששוק השכירות המזדמנת לדירות בבעלות פרטית להשכרה בשוק החופשי מסבסד את עצמו ללא כל כספי מדינה !! אי-הביטחון במשך השכירות אינו מתבטל, אלא יידחה לקראת סוף התקופה, ויכה אז במשקי-הבית נטולי המזל והאפשרות הכלכלית לקנות את הדירה !!! השיח הציבורי מתעלם גם מההשלכות החברתיות של יצירת מעמד חדש של אלה השוכרים שנים רבות ויוצאים ממעגל הרכישה כאשר בסוף הדרך אינם יכלים להיות חלק ממעגל רוכשי הדירות מהמדינה !! בקיצור....עוד תוכנית ועוד ועדה ועוד רפורמה ועוד הבטחה ועוד הצהרה לתפארת עבודה בעיניים סטייל ישראבלוף -הפעם מבית כחלון ושות. דירות שיימסרו בשנת 2025 במקרה הטוב...ובעיקר לפתרון בעיית דיור למיגזר החרדים על פי הקרטריונים שכחלון קבע מלתחילה כפי שניתן לגלות באתר האוצר/משרד השיכון...
גר באוהל בשדרה  |  22.07.15
1.
עד מתי יעבדו על הצעירים,ששירתו למען המדינה ולא זוכים לשום תמורה,הטבה ??נימאאס!
מה יהיה.....הרמאות הזאת.... אז מה לחכות עד שנת 2022....הכל שקר אחד גדול! עד מתי יעבדו על הצעירים,ששירתו למען המדינה ולא זוכים לשום תמורה,הטבה או עזרה כלשהי!!!??? מה קורה באזורים כמו חדרה,אור עקיבא או פרדס חנה או רחובות , אשדוד והסביבה ? הם מחוץ לתחום, לא שייכים למדינה????? או שעוזרים לכולם או שלא בכלל!!! תוכנית לבניית בתי מגורים שמקדמת החברה הממשלתית "דירה להשכיר". ..?? עוד חברה ממשלתית בחסות הממשלה שמפזרת לנו הבטחות והצהרות בקצב הפרחת בלוני הליום כאן כבר שנים !!! מר כחלון רוצים תשובה מיידית להבטחות שלך!!!
יוני כ.  |  22.07.15