אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד התחבורה קיבל התראות על זיוף מסמכים באלבר עוד ב־2014

בלעדי לכלכליסט

משרד התחבורה קיבל התראות על זיוף מסמכים באלבר עוד ב־2014

מסמכים שנוגעים לפעילות הלא חוקית לכאורה של אלבר, שמייבאת לארץ כלי רכב ביבוא מקביל, הגיעו כבר בסוף 2014 לגורמים במשרד התחבורה. למרות ההתראות אפשר המשרד לאלבר להמשיך לייבא כלי רכב. משרד התחבורה: "אין תגובה"

22.07.2015, 07:04 | תומר הדר

גורמים בכירים במשרד התחבורה, ובהם היועצת המשפטית של המשרד, קיבלו מסמכים שמתריאים על פעילותה הבלתי חוקית לכאורה של אלבר כבר בשלהי שנת 2014. כך עולה ממסמכים שנחשפו בפני "כלכליסט".

שלשום הודיעה רשות המסים כי יו"ר דירקטוריון אלבר אלי אלעזרא, מנכ"ל אלבר אורן אלעזרא וסמנכ"לית הכספים של החברה אורית פרנקו נעצרו, ושוחררו בערבות בתנאים מגבילים.

קראו עוד בכלכליסט

על פי החשדות שהצטברו ברשות המיסים, אלבר רכשה כ־1,500 מכוניות בעלות של כ־150 מיליון שקל מדילרים בארה"ב ולא מסוכן מורשה כנדרש בחוק, והציגה לכאורה מסמכים כוזבים או מזויפים של AUTO NATION האמריקאית, שעוסקת בסחר בכלי רכב. עוד על פי החשד, החברה התחמקה מתשלום מס של 25 מיליון שקל.

אלי אלעזרא, יו"ר דירקטוריון אלבר. שוחרר יחד עם המנכ"ל בערבות בתנאים מגבילים , צילום: אוראל כהן אלי אלעזרא, יו"ר דירקטוריון אלבר. שוחרר יחד עם המנכ"ל בערבות בתנאים מגבילים | צילום: אוראל כהן אלי אלעזרא, יו"ר דירקטוריון אלבר. שוחרר יחד עם המנכ"ל בערבות בתנאים מגבילים , צילום: אוראל כהן

כפי שנחשף אתמול ב"כלכליסט", השיטה התבססה על רכישה של ארבע מכוניות חדשות מסוכן מורשה של טויוטה והצגת חוזה המכירה מולו בפני משרד התחבורה. אולם יתר המכוניות שיובאו ארצה הגיעו לכאורה שלא באמצעות הסוכן המורשה שהוצהר עליו בפני משרד התחבורה, אלא באמצעות סוכנים לא מורשים.

בנוסף התעוררו ברשות המסים חשדות כי החשבוניות שהציגה אלבר לרשויות בישראל לא תאמו את מחירי הרכישה האמיתיים של המכוניות. למרות ההתראות, שהצביעו לכאורה על האפשרות שחוזה רכישת המכוניות אינו אותנטי, במשרד התחבורה המשיכו לאפשר את יבוא המכוניות המקביל של אלבר מבלי לזמן את אנשי החברה לחקירה.

עוד נודע ל"כלכליסט" כי בשבוע שעבר, לאחר שבעלי תפקידים לשעבר באלבר זומנו לחקירה, התקיימו במשרד התחבורה שני דיונים בנוכחות אבנר פלור, סמנכ"ל בכיר במשרד התחבורה. בדיון הראשון נכחו נציגי אלבר ואילו בדיון השני נכחו נציגי איילון מוטורס, הגוף השני שעוסק ביבוא מקביל בארץ.

במשרד התחבורה בחרו שלא להתייחס לדברים.

מבדיקת "כלכליסט" שנערכה אתמול בסוכנות ראשית של אלבר, עולה כי בחברה ממשיכים לשווק את מכוניות הונדה וטויוטה ביבוא מקביל. לדברי אחד מנציגי המכירות, "מדובר בעלילה, אנו מוכרים את המכוניות כרגיל למרות מאמצים לפגוע בעבודתנו".

מאז חדירתה של אלבר לשוק היבוא המקביל חלו גם שינויים במחירי הרכבים המתחרים. רוב המכוניות שאלבר מייבאת ביבוא מקביל הן מכוניות מדגמים ייחודיים לשוק הרכב האמריקאי, שאינם מיובאים על ידי יבואנים אחרים, אך מיעוטם כן מיובאים ארצה גם על ידי יבואני הרכב הוותיקים.

אתמול פרסמה אלבר הודעה רשמית ובה הכחישה את פרסומי רשות המסים, שלפיהם החברה התחמקה מתשלום מיסי יבוא של 25 מיליון שקלים. "החברה מבקשת להבהיר כי מדובר בפרסום של רשות המיסים והערכתה של הרשות בלבד. לחברה לא ידוע על מה מבוססת הערכה זו, לרבות אופן ודרך חישובה. משכך, אין כל שינוי בהודעת החברה מאתמול שלפיה היא אינה יכולה להעריך את השפעת החקירה על החברה, על תוצאותיה ועל מצבה, אם בכלל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
אוי כמה מפתיע
שתהיה תחרות בשוק הרכב? לא... למה שהצרכן יצטרך דבר כזה? מי הוא בכלל? פלוני אלמוני. לצרכן אין פנים. היבוא המקביל בשוק הרכב זה הצעד הראשון מזה עשרות שנים להוריד פה את המחירים הלא שפויים(!!!) שהיבואנים "הרשמיים" מכים בנו. המדינה צריכה לפעול למען שבירת מונפולים, אחרת עוד רבים וטובים יחפשו את מזלם בקנדה ובברלין.
אבנר י. , תל אביב  |  22.07.15
3.
יבוא רכב
שר התחבורה לא אינטיליגנט הדור. הבטיח להוזיל את מחירי הרכבים ב - 20 אחוז, ללא כל בסיס משפטי הבעיה שהוא לא שולט בכלום, אפילו לא בפה שלו משרד התחבורה מאוד רוצה לקדם תחרות...גם במחיר של עיגול פינות לאלבר הבעיה היא שהמכס רוצה להרוס כל מה שהוא לא יבואן רשמי, זה הרי יגמר בקול ענות חלושה
דני , צפון  |  22.07.15
2.
יוניון מוטורס יבואנית טויוטה אשמה
ביוניון מוטורס היו מבוהלים מכניסת אלבר ליבוא מקביל וחפשו אותה. כשלא מצאו דופי באלבר, החליטו להלשין למשרד התחבורה, שזה לא הגיב כרצונם, הלשינו לרשות המסים, תוך ידיעה שמחיר נמוך של אלבר פרושו פחות מסוי. לבי עם אלבר, כל פעולתה של חברת יוניון מונע מבצע כסף. ניסיון נואל לשבור תחרות.
עובד בענף הרכב  |  22.07.15
לכל התגובות