אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
למה עוקפים בכביש 6? צילום: ערן יופי כהן

למה עוקפים בכביש 6?

פרופסור יקר, אני בוחן נהיגה, מה שהציבור קורא "טסטר". יוצא לי לראות הרבה נהגים שמאיצים בלי סיבה בגל ירוק ואז נתקעים ברמזור שעוד לא התחלף, או נהגים בכביש 6 שחייבים להיות "לפני" הרכב האחר, אף על פי שאין לזה משמעות. מהי הסיבה לזה? יונה ש'

23.07.2015, 08:07 | דן אריאלי

יונה היקר,

הסיבה היא הדחף להתחרות, שאנשים נכנעים לו גם כשהם, ובעצם כולם, מפסידים מזה. אנחנו מתחרים על למי יש מכונית גדולה יותר ובית גדול יותר. יש אפילו מושג כלכלי, "Positional Good" שמו, שמתאר מצב שבו לא אכפת לך מה יש לך ובלבד שזה יהיה טוב יותר ממה שיש לזולת. כשאנחנו נלחמים בסכינים תספיק לך סכין שהיא קצת יותר ארוכה, זה טוב. אבל כשאתה מסתכן כדי לעמוד שני מטרים לפניי בפקק, זה מיותר.

ולפעמים התחרות הורסת לכולם.

דוגמה יפה אפשר למצוא בעולם החי, אצל פילי הים. פילי ים הם זן של כלבי ים שמתחרים ביניהם כל הזמן. על מה הם מתחרים? על נקבות. ואיך? לפי הגודל. פיל הים הכי גדול זוכה בכל הנקבות. הבעיה בתחרות הזאת היא שהם משמינים עד כדי כך שהם מתים בגיל צעיר מהתקפי לב ומחלות דם. לפעמים פיל ים מוחץ למוות את הנקבה בזמן הזיווג. התחרות הזאת גובה מחיר מזן שלם. מעניין לחשוב על זה כשאנחנו מתיישבים מאחורי ההגה.

כביש 6. כשאתה מסתכן כדי לעמוד שני מטרים לפניי בפקק, זה מיותר, צילום: ערן יופי כהן כביש 6. כשאתה מסתכן כדי לעמוד שני מטרים לפניי בפקק, זה מיותר | צילום: ערן יופי כהן כביש 6. כשאתה מסתכן כדי לעמוד שני מטרים לפניי בפקק, זה מיותר, צילום: ערן יופי כהן

מתי לשקר לילד?

 

האם זה בסדר לדעתך שהורים ישקרו לילדים קטנים בקשר לקיומו של סנטה קלאוס? שרלוט

מרכז המחקר שלי השלים באחרונה סרט דוקומנטרי על רמאויות, שבו ראיינו אנשים שביצעו הונאות שונות, מסחר במידע פנים עד בגידה בבני זוג. גילינו שרובם עושים דבר רע, מתרצים את ההתנהגות שלהם ואז חוזרים עליה, וכך יורדים במדרון חלקלק.

המסקנה: מה שמתחיל בשקר על סנטה ימשיך בפיית השיניים וייגמר ב"הנוקמים". וביותר רצינות: מתישהו האמת תתגלה ואז יגיע משבר אמון, קטן אך מיותר לגמרי.

שאלות לדן אריאלי: askdan@calcalist.co.il

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות