אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הכנסת הצביעה נגד מע"מ אפס על מוצרי מזון, דרעי היה בין המתנגדים צילום: דוברות הכנסת

הכנסת הצביעה נגד מע"מ אפס על מוצרי מזון, דרעי היה בין המתנגדים

בהצבעה על הצעת החוק של אילן גלאון נעדר שר הכלכלה מהאולם ובהצבעה על הצעת דב חנין הוא הצביע נגד. הצעות החוק ביקשו לקבוע פטור ממע"מ למוצרי יסוד בפיקוח, דבר שש"ס הצהירה לפני הבחירות שהיא תומכת בו; לשכת דרעי: "שר הכלכלה הבטיח במהלך מערכת הבחירות שיהיה מע"מ אפס והוא יקיים זאת בהחלטה מקיפה ורצינית"

22.07.2015, 15:04 | אורי תובל

מליאת הכנסת דחתה לפני שעה קלה (ד') את הצעות החוק של חה"כ אילן גילאון, עמיר פרץ ודב חנין שביקשו לקבוע פטור ממע"מ על מוצרי יסוד בפיקוח, הצעות שאיתגרו את ש"ס שהצביעה נגדן, למרות שהיא כמובן תומכת בתוכנית.

שר הכלכלה אריה דרעי, שדרש להכניס את התוכנית לקווי היסוד של הממשלה, נעדר מההצבעה על הצעת החוק הראשונה שהגיש ח"כ אילן גילאון (מרצ). בהצבעה השמית, 55 ח"כים התנגדו להצעה לעומת 44 שתמכו בה. בהצבעה השנייה על הצעת החוק שהגיש דב חנין (הרשימה המשותפת) הצביע דרעי נגד.

קראו עוד בכלכליסט

לאחר ההצבעה, תקף גילאון את ראש הממשלה בנימין נתניהו, שהציע תוכנית דומה בתחילת מערכת הבחירות, ואת דרעי. "נתניהו הוא אותו נתניהו, ודרעי אותו דרעי. שניהם מאחזי עיניים המשמיעים זמירות חברתיות כשהעת היא עת בחירות, ויום אחרי כן מתיישבים סביב שולחן ממשלה בו מתקבלות הגזירות הכי אנטי-חברתיות".

מי שהשיב להצעות החוק היה דווקא סגן שר האוצר יצחק כהן מש"ס. "הצעת החוק חוזרת בכל כנסת, אבל הפעם יש שינוי: ש"ס הכניסה אותה לקווי היסוד של הכנסת", אמר כהן. "שר הכלכלה ושר האוצר החליטו לעשות טיפול שורש והקימו השבוע את הוועדה ליישום התוכנית. אני מציע לכם למשוך את ההצעות ולהמתין לתוכנית הממשלתית. שר האוצר התחבר לרצון של דרעי".

אריה דרעי. נעדר מההצבעה, צילום: חיים הורנשטיין אריה דרעי. נעדר מההצבעה | צילום: חיים הורנשטיין אריה דרעי. נעדר מההצבעה, צילום: חיים הורנשטיין

במהלך הדיון, תקפו חברי האופוזיציה ובהם גם סגן יו"ר הכנסת יואל חסון שניהל את הישיבה, את חברי הכנסת של ש"ס על הצבעתם. "איך אתם יכולים להתנגד לחוק שאתם תומכים בו?" שאל חסון, וח"כ איציק שמולי אמר לכהן "אתמול הסברת לי כמה חשוב לשים רגל בדלת".

בהתאם להסכמים הקואליציוניים, הקימו בשבוע שעבר שר האוצר כחלון ודרעי ועדה משותפת לשני המשרדים ליישום תוכנית מע"מ אפס. הוועדה הוקמה כפשרה בעת המו"מ הקואליציוני לאחר שדרעי הצליח לדחוף את הנושא להסכמים עם הליכוד, אולם כחלון התנגד לתוכנית. דרעי דורש לשלב את התוכנית, שעלותה כ-1.2 מיליארד בתקציב הקרוב.

ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) אמר כי "בהחלטה הכי חשובה לשקופים - ש"ס הפכה לשקופה והתפוגגה. מע"מ אפס על מוצרי יסוד היה מחלץ עשרות אלפי אנשים מעוני. זאת בגידה בשכבות החלשות".

לאחר ההצבעה נמסר מלשכתו של דרעי: "שר הכלכלה הבטיח במהלך מערכת הבחירות שיהיה מע"מ אפס והוא יקיים זאת בהחלטה מקיפה ורצינית. צוות ליישום מע"מ אפס על מוצרי יסוד הוקם השבוע בהשתתפות בכירי משרדי האוצר והכלכלה, על פי דרישת השר דרעי. ההצעה של האופוזיציה נועדה רק לשם קוריוז ולכן נדחתה ברוב גדול".

מנכ"ל ארגון "לתת" ערן וינטרוב מסר בתגובה: "הבטחת ראש הממשלה נתניהו ושר הכלכלה דרעי נגוזה כלא הייתה. מצבן של השכבות המוחלשות בישראל הולך ומחמיר, ולאחר שנים של אזלת יד ממשלתית אנו מצפים לראות בתקציב הקרוב בשורה חברתית בדמות תוכנית לאומית, חוצה משרדי ממשלה ובעלת יעדים מדידים לצמצום העוני".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות