אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"כחלון עוצר את הבנייה" צילום: עומר מסינגר

"כחלון עוצר את הבנייה"

קבינט הדיור בודק הצעה שלפיה שטחי פרויקטים למגורים יוכלו לגדול ב־20%. בענף הדיור חוששים שקבלנים ויזמים יפסיקו עבודות בהמתנה להכרעה

23.07.2015, 08:52 | דותן לוי

מה יעשה קבלן או יזם שמודיעים לו שפרויקט המגורים שהוא עומד לבנות יכול לגדול ב־20%? התשובה, לפי גורמים רבים בענף הבנייה, היא "יקפיא הכל ויגיש לרשות המקומית בקשה כדי לזכות בהטבה". זו בדיוק ההצעה שעלתה בשבוע שעבר בקבינט הדיור, וזו בדיוק התוצאה השלילית שהיא עלולה לגרום.

קראו עוד בכלכליסט

עיכוב של שנה־שנתיים

הצעד שנבחן בממשלה הוא התרת תוספת זכויות בנייה של 20% לכל בניין מגורים חדש ברשויות במגזר העירוני. הפרויקטים הזכאים לכך צריכים להיות בניינים בני שתי קומות וארבע יחידות דיור לפחות שהתוכניות לבנייתן כבר אושרו או לחלופין כבר החלה בנייתם אך טרם הושלמה הקמת השלד שלהם. יזם שנמצא בשלבים הללו יוכל לבקש את התוספת מהוועדה המקומית לתכנון ולבנייה, וזו תהיה רשאית לאשר את הבקשות. כיום רשות מקומית כבר יכולה לאפשר תוספת של 20% למספר הדירות על אותו שטח נתון, אך התקנה החדשה תאפשר לאשר הגדלה בשטח הבנייה ולא רק במספר הדירות.

משה כחלון , צילום: אלעד גרשגורן משה כחלון | צילום: אלעד גרשגורן משה כחלון , צילום: אלעד גרשגורן

מדובר בהצעה שמטפלת בהיצע, ולכן הרעיון הוא חיובי, אלא שבעיתוי הנוכחי ובשוק תזזיתי כל כך ייתכן מאוד שהתוצאה שתתקבל תהיה הפוכה מזו שמצפים לה במשרד האוצר. לפחות בטווח הקצר היזמים עלולים להקפיא את תחילת הבנייה או במקרים קיצוניים לעצור את הבנייה הקיימת עד שיתבהר אם ההצעה צפויה להגיע לידי מימוש ובהמשך עד לקבלה או דחייה של בקשתם בידי הרשות המקומית - תהליך שיכול להתארך עד מאוד שכן גם על דחייה ניתן להגיש ערר. כל זה עשוי לארוך במקרה הטוב כשנה, ואם התוכנית תעבור, תתחייב הגשה מחדש של התוכנית המתוקנת, מה שעשוי לארוך זמן נוסף.

"הבעיה היא אי־ודאות"

"בעל הבית השתגע, בכל שבוע מתקבלת החלטה אחרת. ההחלטה הנוכחית עוצרת את הבנייה, כי כולם ירצו עוד 20%, וגם מי שלא יקבל ייגש לוועדת הערר ויסתום אותה", אומרת גלי דולב, שותפה מנהלת בחברת ניהול הפרויקטים וקסמן גוברין גבע.

עו"ד עופר טויסטר, המתמחה בתכנון ובנייה, מסכים עם דבריה ומוסיף כי הרשויות ינסו למנוע את התוכנית. "בתל אביב למשל עוצרים את הגידול בתמ"א, שהוא הרבה פחות דרמטי מתוספת בנייה של 20% בכל העיר, ואולי יש בכך מידה של צדק. כשאתה מוסיף לפרויקט של כ־2,000 דירות 20%, מדובר במסה שמישהו צריך לפתור מבחינת התשתיות. כבר יש באזז בשוק ואני שומע על יזמים ששוקלים לעצור פרויקטים. הדבר הכי גרוע כרגע הוא שזה לא ודאי ובינתיים משגע את השוק", אומר טויסטר.

היזמים דווקא מנסים להרגיע. "רק יזמים עם כיסים עמוקים ירשו לעצמם להמתין", אומר יעקב גורסד, בעל חברת YBOX. "יזם שכבר קיבל ליווי בנקאי או גייס אג"ח וצריך להחזיר כספים לא יהמר על המתנה של שנה־שנתיים, וגם אז, מה יקרה אם שיווק הפרויקט כבר החל? מה יגידו לרוכשים?".

ממשרד האוצר נמסר: “חובת המחוקק היא הסתכלות ארוכת טווח שמקלה את הליך תוספת זכויות הבנייה. בנוסף, התיקון לחוק יוצר הליך אישור מזורז שלא צפוי לייצר עיכובים בקבלת היתרי בנייה”.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

18 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

17.
לשחררר כללללל קרקעות המדינה ולהפסיק לספסררר בקרקעות בחסות השמאי הממשלתי באוצר !
לכל מי שמצוי בתחום ידוע שרשות מקרקעי ישראל – גוף לא כל כך יעיל. אז כעת כחלון מיזג את הגוף עם משרד הבינוי והשיכון על מנת לרכז במקום אחד גם את הקרקעות וגם את הפיתוח. אמרו לנו שזה יכול לייעל את שני הגופים יחד -אתם זוכרים על מחוייבות כחלון בממשלה למהלך, נכון? אז מה קיבלנו ??. השמאי הממשלתי ממשיך לתמחר רפורמת כחלון עם 80% הוזלה במחיר הקרקעות בכדי לפאר את הפופוליזים של כחלון בלבד במקום שישחרר קרקעות לבניה במחיר מוזל של 80% לכלל קרקעות המדינה ולאפשר לקבלנים לבנות דירות במחיר מוזל - דירות במחיר למשכתנים בכלל הארץ !!! רק כשרוצה לזכות בתהילת פופוליזים וגלימת רובין הוד כחלון יודע לעשות זאת אהה??? לשחררררררררררר כללללללל קרקעות המדינה ולהפסיק לספסררררררר בקרקעותבאמצעות השמאי הממשלתי שלך באוצר כחלון -מדינה של גנבים פופוליסטים!!! דייי לספסר בקרקעות מר כחלון !!!!! דיייייי לתמחר קרקעות באמצעות השמאי הממשלתי שלך באוצר ביוקרררררר -השמאי הממשלתי באוצר שלך ואת "ארגז הכלים" שביקשתה קיבלתה !!! אז מה אתה מחרטט אותנו ??. !!! על גב עושק זוגות צעירים כאן במחירי דירות שרק עולים ועולים - הקבלנים לא בעלי הקרקעות כאן ומחיר הדירות מבוססות על נגזרת של 75% ממחיר הקרקע שהמדינה משווקת בכדי לפטם קופת המדינה ולדפוק אותנו הזוגות הצעירים בעקיפין !! דייייייייייייייייייייייי לחרטט אותנו הצעירים כאן עם תוכניות הזויות של 20% בניה במבנים שבהם השלד רק קיים ....דיייייייייייייייייייייייי
צעירים חסרי דירה זועקים הצילו !  |  25.07.15
15.
ל-3 - אתה מפזר דמגוגיה מתבהמת בראיה סלקטיבית שאין בה כל אמת למציאות בשוק הדיור
מחירי הדירות לעולם לא יהיו נמוכים ממחירי העלות. ההשקעה בדירה הינה ההשקעה הבטוחה ביותר עם תשואה בטוחה ביותר בכל הזמנים ובכל ריבית במשק לאלו הרוצים לקנות דירה ולאלו הרוצים להשקיע לאבטח את עת זקנתם ומחלתם מבלי ליפול על כתפי חסדי המדינה. הרווח הקבלני בפרויקט ממוצע עומד על 15% בהתייחס שעלות הקרקע מחושבת לפי רכישה עכשווית שנועדה לאפשר רכישה של קרקע לפרויקט הבא ומתומחרת במחיר לקבלנים על ידי השמאי הממשלתי באוצר !!! העלאת מיסים והגברת הקושי על הרוכשים אומנם תגרום לירידה בביקושים אבל היא לא תוביל לירידה במחיר אלא לירידה בהתחלות הבנייה !!! בדיוק כמו שמפעל שמייצר מכוניות לא יימכור מכונית במחירי הפסד בגלל ירידה בביקוש, אלא יפסיק לייצר. !!! על מנת שמחירי הדיור ירדו יש להוריד את עלויות הבנייה (להוזיל שיווק רקעות המדינה ב80% לקבלנים , חומרי גלם, וכו...) ורק אז להציף את השוק במחיריפ מפוקחים וזולים בחסות המדינה . אגב ללא דירות של משקיעים העומדים לרשות שוק ההשכרה החופשית בישראל כבכל מדינה נאורה - ישראל תעמוד בפני בעיה קשה מאחר ואין למדינה דיור ציבורי במחיר מפוקח להשכרה במיידית לאלפי זוגות צעירים.
דובר הישראלים הרציונליים והשפויים  |  24.07.15
לכל התגובות