אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חוק הכשרות אושר בטרומית: בעלי עסקים יוכלו להצהיר על "פיקוח עצמי" צילום: גיא אסיאג

חוק הכשרות אושר בטרומית: בעלי עסקים יוכלו להצהיר על "פיקוח עצמי"

בין השאר סוכם כי נוסח החוק יגובש עם משרד האוצר, כדי לוודא שלא יעקר את רפורמת הקורנפלקס מתוכן; ח"כ אזולאי: "נדאג שהחוק לא יפגע במלחמה ביוקר המחיה"

22.07.2015, 21:32 | אורי תובל
הכנסת אישרה בקריאה טרומית את חוק איסור הונאה בכשרות, ברוב של 49 נגד 34. כזכור, הצעת החוק נדחתה לפני כמה שבועות בוועדת השרים לחקיקה בשל מחלוקת בין שר האוצר משה כחלון לבין שר הכלכלה אריה דרעי, סביב רפורמת הקורנפלקס. כמו כן, מפלגת כולנו הביאה לריכוך הצעת החוק בנוגע לאיסור להסתייע בכשרות שאינה של הרבנות.

בנוסחו הנוכחי אוסר החוק על בעלי מסעדות להציג את בית העסק שלהם ככשר, גם אם אינם משתמשים במילה "כשר", שאותה רק הרבנות יכולה להעניק. שר הדתות דוד אזולאי מש"ס הבהיר כי על פי ההסכמות בין השותפות הקואליציוניות, החוק ירוכך. לפי הפשרה, בעלי עסק יוכלו להצהיר כי הם נמצאים תחת "פיקוח עצמי" – אך לא יוכלו להציג תעודות מטעם רבנים שאינם מהרבנות. עוד הוסכם שנוסח החוק יגובש עם משרד האוצר כדי לוודא שלא יעקר את רפורמת הקורנפלקס מתוכן. לאחר מכן, החוק יובא פעם נוספת לוועדת השרים לחקיקה.

עליזה לביא, צילום: רמי זרנגר עליזה לביא | צילום: רמי זרנגר עליזה לביא, צילום: רמי זרנגר

"כל אלה שיש להם ספקות בנוגע לחוק, יידעו שאם לא נעמוד בכל התנאים, החוק יחזור לשלב הראשון", אמר אזולאי. "כך נדאג שהחוק לא יפגע במלחמה ביוקר המחיה".

עליזה לביא מיש עתיד תקפה את הצעת החוק שתאשים בהונאה את מי שיצור "מצג כלשהו" של מקום כשר. "האם גם מי שישים תמונות של צדיקים, או יקבע מזוזה, או שיהיה לו עובד חובש כיפה, יהיה עבריין? למה לא לשים לב למצוקה של בעלי העסקים שכדי להשיג תעודת כשרות חייבים לרכוש חסה דווקא מספק אחד? המערכת רקובה ואתם לא רוצים לתקן את הדרך הראשית כי יש הרבה אנשים שמקבלים טובות הנאה. אתם מנסים להפוך את הכשרויות האלטרנטיביות לעברייניות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות