אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארגון הצלב האדום האמריקאי איבד חצי מיליארד דולר בהאיטי

ארגון הצלב האדום האמריקאי איבד חצי מיליארד דולר בהאיטי

ארגון סיוע החירום ייחקר בקונגרס על כישלונו לפקח על כספים שהשקיע במדינה לאחר רעידת האדמה ב־2010. הנתונים שמסר על מספר התושבים שסייע להם היו "חסרי משמעות" והוא לא בדק אם השיג את מטרותיו

22.07.2015, 21:46 | שירות כלכליסט

הצלב האדום האמריקאי ייחקר בקונגרס האמריקאי על הוצאה לא מבוקרת של כחצי מיליארד דולר לאחר רעידת האדמה שהתרחשה בהאיטי ב־2010.

מסמכים שחשפו הרדיו הציבורי האמריקאי (NPR) ואתר החדשות ProPublica מגלים כי הארגון לא ניהל רישומים על ניתוב הכספים שהוא הקצה כדי לסייע לתושבי המדינה.

לפי דו"חות פנימיים מ־2012 על מיזמי הבריאות והמים של הצלב האדום האמריקאי בהאיטי, הארגון כשל במעקב אחר הוצאותיו, בפיקוח על פרויקטים ואפילו בבירור מידת ההצלחה שלהם.

פליטים בהאיטי אחרי רעידת האדמה. אף אחד לא קיבל בית חדש, צילום: MARCELLO CASAL JR פליטים בהאיטי אחרי רעידת האדמה. אף אחד לא קיבל בית חדש | צילום: MARCELLO CASAL JR פליטים בהאיטי אחרי רעידת האדמה. אף אחד לא קיבל בית חדש, צילום: MARCELLO CASAL JR

באחד הדו"חות מצוין כי "לצלב האדום לא היתה שיטה נכונה לפיקוח על הוצאות בפרויקטים שהוא מימן". במקום אחר כתוב כי הארגון העביר 10 מיליון דולר למלכ"רים אחרים כדי ליישם תוכניות למאבק בהתפשטות כולרה, אך לא בדק אם הן אכן בוצעו או אם המטרות שהוצבו למלכ"רים הושגו. הצלב האדום לא ידע כלל שאחד מאותם ארגונים ניהל את הכספים באופן קלוקל.

בוני קיטל, שנשכרה בידי הצלב האדום כדי לחבר את אחד הדו"חות, סיפרה בראיון ל־NPR כי בשל מצב העניינים "היתרון היחיד שהיה לצלב האדום האמריקאי על פני ארגונים אחרים הוא התקציב העצום שלו. בכל תחום אחר הוא היה מוגבל". הגילויים עולים בקנה אחד עם דיווחים קודמים על הבעייתיות בפעילות הצלב האדום וארגונים אחרים בהאיטי מוכת האסון. הדו"חות מלמדים כי גם להנהלת הצלב האדום בוושינגטון הבירה יש חלק באי־הסדרים. באחד הדו"חות אף מצוין כי נתונים שהעביר הצלב האדום על מספר האנשים שלהם הוא סייע בהאיטי היו "חסרי משמעות".

קיטל אמרה ל־NPR כי להגנתו של הארגון יש לציין את המסירות של עובדיו בשטח ואת הניסיון של מנהלי הפרויקטים לתקן חלק מהבעיות. לדבריה, בסופו של דבר כשל הצלב האדום האמריקאי במעבר מתחום ההתמחות שלו - סיוע במצבי חירום - אל בניית תשתיות במדינה מתפתחת. כדוגמה הציגה קיטל פרויקט לבניית בתים חדשים לתושבים באחת השכונות שנהרסו בבירה פורט־או־פרנס, פרויקט שהצלב האדום הקצה לו 24 מיליון דולר. בסיומו אף לא אחד מהתושבים קיבל בית חדש. "בהתחשב בניסיון של הצלב האדום האמריקאי ובכמות הכסף שעמדה לרשותו הוא פשוט לא תפקד", אמרה קיטל. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות