אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ריקול באיקאה: 27 מיליון שידות מדגם MALM עלולות לקרוס אם לא יעוגנו לקיר צילום: בלומברג

ריקול באיקאה: 27 מיליון שידות מדגם MALM עלולות לקרוס אם לא יעוגנו לקיר

החברה והנציבות האמריקאית לבטיחות מוצרי צריכה קראה אתמול ללקוחותיה להגיע ולאסוף ערכות עיגון לשידות אלו, זאת לאחר שני מקרי מוות של ילדים שנפגעו מקריסתן; איקאה ישראל: "הידיעה היא תוצר של קמפיין בטיחות, הקורא לכלל הציבור לקבע רהיטים לקיר"

23.07.2015, 11:19 | שירות כלכליסט

איקאה קוראת ללקוחותיה בארה"ב לאסוף או להזמין ערכות עיגון של כ-27 מיליון שידות וארונות משום שאלו עלולים לנטות וליפול אם אינם מעוגנים כראוי לקיר, כך הודיעו איקאה והנציבות האמריקאית לבטיחות מוצרי צריכה אתמול.

קראו עוד בכלכליסט

מדובר בשידות מדגם מלָם (MALM) הפופולאריות מאד בקרב לקוחות איקאה והנמכרות גם בישראל.

בשנת 2014 שני ילדים נהרגו בארה"ב כתוצאה מקריסה של רהיטים אלו. איקאה אף אומרת שהיא מודעת לעוד שלוש מקרי מוות מאז 1989 שנבעו מקריסה של מוצרים אחרים של החברה. החברה והנציבות קיבלו 14 דוחות על קריסת רהיטים שלה, כולל השידות מקולקציית מלם מאז 1989.

מדובר בקריאה ללקוחות שרכשו שידות עם 3, 4 או 6 מגירות מקולקציית מלם לבוא לאסוף ערכות עיגון. ערכות אלו מגיעות עם כל רהיט של החברה אולם לא תמיד מקפידים הרוכשים לעשות בהם שימוש. בינתיים, מבקשת החברה מהלקוחות להזיז את הרהיטים הללו למקום בטוח ומחוץ להישג ילדים עד שיעוגנו כראוי לקיר.

שידת MALM הפופולארית. עלולה לקרוס אם לא תעוגן לקיר, צילום: בלומברג שידת MALM הפופולארית. עלולה לקרוס אם לא תעוגן לקיר | צילום: בלומברג שידת MALM הפופולארית. עלולה לקרוס אם לא תעוגן לקיר, צילום: בלומברג

כמו כן איקאה הורתה ללקוחותיה להפסיק את השימוש בשידות ובארונות ילדים שגובהם עולה על 60 ס"מ וברהיטי מבוגרים שגובהם עולה על 70 ס"מ, גם מקולקציות אחרות ולעוגנם כראוי בקיר, כך על פי אתר הנציבות האמריקאית לבטיחות מוצרי צריכה (CPSC).

הקריאה לאיסוף ערכות עיגון מגיעה על רקע מבצע רחב היקף של הנציבות האמריקאית לבטיחות למוצרי צריכה, הקוראת ללקוחותיה של איקאה ולבעלי רהיטים בכלל לבדוק את יציבותם של הרהיטים בבית, ולעוגנם היטב לקיר במקרה הצורך. בארה"ב נהרג ילד אחד כל שבועיים בממוצע מקריסת רהיט ואילו בכל 19 דקות בממוצע נפצע ילד מקריסת רהיט או טלוויזיה.

סמנכ"ל השיווק של איקאה בארה"ב, פטי לובל אמרה ל- USA Today כי החברה "נעצבת מאד" ממקרי המוות ומקווה "שמאמצי החברה ימנעו טרגדיות נוספות".

יו"ר CPSC אליוט קיי קורא לכלל תעשיית הרהיטים בארה"ב לייצר רהיטים יציבים יותר ולאיקאה להוביל את הדרך במאמץ זה כנובע ממקומה כיצרנית רהיטים גלובלית מובילה.

"הצעד היום של איקאה הוא צעד חיובי ואני מציין את איקאה לשבח על מהלך זה. אולם על החברה להשקיע מאמץ יתר כדי לייצר רהיטים יציבים יותר ועליה לעזור להוביל את התעשייה כולה בתחום זה".

סדרת רהיטי MALM ורהיטים אחרים שמצריכים עיגון לקיר נמכרים גם באיקאה ישראל. 

תגובת איקאה ישראל: "הידיעה היא תוצר של קמפיין בטיחות ברהיטים המתנהל בארה"ב בשיתוף איקאה, הקורא לכלל הציבור לקבע רהיטים לקיר. גם איקאה ישראל מבקשת להזכיר כי קיבוע רהיטים לקיר תוודא את בטיחות ילדיכם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

17 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

17.
שתי שגיאות בניסוח הידיעה (או פשוט תרגום קלוקל וזדוני):
1. לא מדובר בריקול, כי אם באזהרה לצרכנים, וקריאה לאיבטוח השידות לקיר. 2. גם לא מדובר בקריסה, כי אם בהתהפכות המוצרים, כשמטפסים עליהם. במפתיע - או דווקא שלא במפתיע - כנראה שזה עניין כל כך בסיסי, שלא מצאתי ידיעות על תביעות נגד איקאה בעניין. מדובר הרי באמריקאים, שתובעים על כל טמטום הכי קטן. איקאה פשוט חזרו ווידאו שהצרכן מיודע.
יניב, דווקא לא מאיקאה  |  25.07.15
14.
תגובה שקרית של איקיאה ישראל
איקיאה ישראל אומרת שמדובר במסע פרסום לבטיחות בעוד שבפועל מדובר על ריקול של 27 מיליון שידות שזקוקות לקיבוע לקיר. בלי בושה איקיאה ישראל מנסה להוריד חששות בנושא כל כך חשוב כמו חיי הילדים הקטנים שלנו כדי שלא לפגוע לעצמה במכירות. גועל נפש!
שמואל  |  23.07.15
לכל התגובות