אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חלומו של כל שר אוצר צילום: לע"מ

חלומו של כל שר אוצר

כחלון צריך לחבק את דו"ח לוקר. אבל הוא לא יוכל לעשות זאת מבלי לחשוש לקבל סכין בגב

26.07.2015, 06:52 | גלית חמי
איך קרה שהמתקפה האלימה וחסרת התקדים של צה"ל ושר הביטחון על המלצות ועדת לוקר לבחינת תקציב הביטחון נותרה ללא תגובה מצד שר האוצר ופקידיו? ולא רק הם – גם חברי כנסת ושרים אחרים שתופסים את עצמם כחברתיים לא נשמעו הודפים את המתקפה הביטחוניסטית. בשנים האחרונות כבר התרגלנו לריטואל הקבוע של התזמורת הפוליטית — מערכת הביטחון רוצה לקבל יותר, האוצר רוצה לתת פחות וראש הממשלה מחליט.

קראו עוד בכלכליסט

אלא שהפעם המנגינה מעט שונה: ועדת לוקר בכלל ממליצה על העלאתו של תקציב הביטחון בתמורה לרפורמות מהפכניות במערכת הביטחון, וההמלצות האלו הן למעשה חלומו של כל שר אוצר.

ועדת לוקר רוצה לתת לצבא יותר כסף, אבל לשנות את החלוקה — לתת פחות לשכר ולפנסיות, ולהעביר יותר לאפודים קרמיים ונמרים. ועדת לוקר רוצה לוודא שהחלוקה תהיה פחות סוציאליסטית ויותר גמישה, עם שקיפות גדולה יותר וניהול קפדני יותר.

זהו לא רק חלומו של כל שר אוצר, אלא גם דבר שתואם את חזונו הכלכלי של ראש הממשלה בנימין נתניהו על האיש השמן והאיש הרזה, כאשר בתפקיד האיש הרזה נמצאת ההתעצמות הצבאית שנשחקת מול תקציב השכר והגמלאות שהולך ומשמין.

נתניהו ולוקר, צילום: לע"מ נתניהו ולוקר | צילום: לע"מ נתניהו ולוקר, צילום: לע"מ
הזדמנות לשינוי אמיתי שכבר נמצאת כאן

 

אם יאומצו המלצות הוועדה במלואן, נתניהו אמור להיות מרוצה מהתוצאה. גם פקידי האוצר, שר האוצר משה כחלון וכל מי שרוצה לראות יותר משאבים מוקצים לרווחה, חינוך ובריאות בשנים הבאות אמורים להיות מרוצים. כי בטווח הארוך אימוץ ההמלצות אמור להביא לצבא יעיל יותר, עם הקצאה נכונה יותר של משאבים, ובעיקר עם שקיפות ובקרה שימנעו מתקציב הביטחון להתנפח יתר על המידה.

מבחינה זו, ועדת לוקר היא ועדה חשובה ובעלת תרומה גדולה לאין שיעור להורדת יוקר המחיה וצמצום הפערים בחברה — אפילו יותר מזו של כל רפורמה בדיור, בבנקאות או בשוק הגז. ובניגוד לאלה — היא כבר כאן על השולחן, מוכנה לצאת למשימה.

מבחינה זו המלצות הוועדה נפלו לידיו של כחלון כמתנה. יש לו הזדמנות לחבק ולאמץ אותן, ואולי להיות חתום על אחד המהלכים המשמעותיים שיהיו כאן אי פעם.

הפוליטיקאים צריכים לחשוב מעבר לקמפיין הבא

 

גם נתניהו מבין את החשיבות של ההמלצות, וקרוב לוודאי שהיה רוצה לראות את כחלון נכנס לתפקיד השמור לשרי אוצר — להדוף את המתקפה הצבאית ולעזור לו להוציא אותן לפועל. אלא שכחלון הוא פוליטיקאי משופשף שיודע להסתכל גם אחורה. די לראות כיצד הסתיימו בעבר הקרבות בין משרדי האוצר והביטחון כדי להבין שהתוצאה ידועה מראש: האוצר תמיד הפסיד. ראש הממשלה לעולם לא ייתן לשר אוצר לרוץ קדימה, להצליח במאבק, לנצח את הקרב וגם לקטוף את הניצחון. אם תשאלו את חברי ועדת לוקר, גם הם מסתכלים לאחור, רואים מה קרה להמלצות של ועדות קודמות ולא מאמינים שיש סיכוי שדווקא במשמרת שלהם משהו ישתנה.

לא נותר אלא לקוות שמישהו מהתורנים האחראים במשמרת הנוכחית של הממשלה יחליט לשם שינוי לא להביט לאחור אלא להסתכל קדימה, הרבה מעבר לבחירות הבאות. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
האנטרסים הפוליטיים והפופוליסטיים של כחלון גוברים על "אימת ביבי" כלפי כחלון..
כחלון הוא פוליטיקאי משופשף שידע להסתכל גם אחורה. בטרם ניכנס לממשלת נתניהו אותה עזב בער... באם די לראות כיצד הסתיימו בעבר הקרבות בין משרדי האוצר והביטחון כדי להבין שהתוצאה ידועה מראש שהאוצר תמיד הפסיד. ובאם ידע כחלון שראש הממשלה לעולם לא ייתן לשר אוצר לרוץ קדימה, להצליח במאבק, לנצח את הקרב וגם לקטוף את הניצחון, מדוע כחלון הצהיר וממשיך להצהיר שהוא צריך "ארגז כלים " לביצוע שינויים ורפורמות לטובת האזרחים ורווחתם .? היותו שר אוצר בממשלת ביבי ללא כל "השפעה" על נושא הכגז ומסקנות לוקר מעידות שכחלון שר אוצר בדיחה ! מי שנתן לבוחריו להבין שייעשה הכל ללא פחד....לטובת ורווחת האזרחים כאן "מתקפל" ושותק כמו דג אל מול החלטות מהותיות מתוך אימת ביבי ??? מממשששש לאאאאא !!! היום הציבור מבין שכחלון סולל את דרכו לפיסגה במודל "שוקולד פרווה " ו/או "ללכת עם ולהרגיש בלי " ....תרתי משמע - בתוך הגועליזציה ובאוצר גם . האנטרסים הפוליטיים והפופוליסטיים של כחלון גוברים על "אימת ביבי" כלפי כחלון.. ואם נתמקד בועדת לוקר - מדוע הממשלה "פוחדת" לצאת בקיצוץ רוחבי של שכר הפנסיה של כלל עובדי המדינה בישראל ??? הרי הבעיה של "פנסיה בסכומי עתק " של מיליארדי שח שעולים לקופת המדינה הינה בעיה הקיימת מזה שנים בכלל עובדי המיגזר הציבורי בישראל - אזי צבא העם הוא על "המוקש" כעת בראיה סלקטיבית ??? מעניין . הציבור לא טיפשששש כמו שביבי וכחלון חושבים .
מ.כהן  |  26.07.15
1.
הצבא הוא חלק מהעם ולא נפרד ממנו
גלית שלום. נראה לי שהגיע הזמן שכל פעם שמראיינים איזה איש צבא שמקבל עשרות אלפי שח פנסיה וכנראה גם עובד בעבודה שניה ,שישימו לצידו עצמאי ,או שכיר.אנחנו אלה שמממנים את כל הטוב של הצבא,כל טוב שלא נגמר רק במשכורת כידוע אלא כולל מאות הטבות נוספות.אולי יספר העצמאי לאיש הצבא מה קורה כיום במדינה שלו ,של העצמאי,שהיא כנראה לא אותה מדינה.ואולי גם השכיר יסביר לאיש הצבא שנמאס לנו לממן אותו,לא כי לא צריך אלא כי אי אפשר.
סיון  |  26.07.15