אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
היועץ הפרלמנטרי של ש"ס חיפש ג'וב אצל קובי מימון צילום: אוראל כהן

היועץ הפרלמנטרי של ש"ס חיפש ג'וב אצל קובי מימון

הדומיננטיות של שר הכלכלה אריה דרעי במתווה הגז לא מנעה ממשה ארבל, יועצו של יו"ר סיעת ש"ס יואב בן צור, להגיש מועמדות לדירקטוריון בחברת חנ"ל, המחזיקה בישראמקו, מבעלי מאגר תמר. בעקבות פניית כלכליסט הודיע ארבל: "אסיר את המועמדות שלי"

26.07.2015, 06:54 | גולן חזני

אריה דרעי, יו"ר ש"ס ושר הכלכלה, מחזיק בידיו את המפתח להעברתו של מתווה הגז: הסמכות החוקית הנתונה לו לעקוף את הממונה על הגבלים עסקיים. העובדה שדרעי הוא גורם מרכזי בשאלה שמסעירה את המשק הישראלי לא הפריעה למשה ארבל, היועץ הפרלמנטרי של יו"ר סיעת ש"ס בכנסת יואב בן צור, מחברי הכנסת המקורבים לדרעי, לבקש להתמנות לדירקטור חיצוני בחברה מקבוצת ישראמקו של קובי מימון. מדובר בחברת חנ"ל (חברת הנפט לישראל), המחזיקה בישראמקו, מהבעלים של מאגר הגז תמר (28.75%).

קראו עוד בכלכליסט

ביום שישי האחרון, שעה קלה לאחר פניית "כלכליסט" לארבל בשאלה אם לא קיים ניגוד עניינים בין שני התפקידים הללו — בש"ס ובחנ"ל, הודיע ארבל כי יסיר את מועמדותו לתפקיד בדירקטוריון חנ"ל.

קובי מימון סייע לש"ס בהצלת הביטאון שלה "מיום ליום" שנקלע בעבר לקשיים, בתקופה האחרונה המפלגה פועלת להשבת השליטה בו מידי מקורביו של מימון.

דרעי (מימין) ובן צור (למעלה) בכנסת. בן צור נחשב לאחד ממקורביו של שר הכלכלה, צילום: אוהד צויגנברג דרעי (מימין) ובן צור (למעלה) בכנסת. בן צור נחשב לאחד ממקורביו של שר הכלכלה | צילום: אוהד צויגנברג דרעי (מימין) ובן צור (למעלה) בכנסת. בן צור נחשב לאחד ממקורביו של שר הכלכלה, צילום: אוהד צויגנברג
בגלל הרעש התקשורתי

 

ארבל (32) נחשב לכוח עולה בש"ס והיה מעורב בתקופה האחרונה בין היתר בדיון בנושא הכשרות של המזון המיובא. תפקידו הרשמי הוא יועץ לענייני חקיקה. בתגובה לפניית "כלכליסט" מסר ארבל: "אני איש סגל במכללה בקריית אונו. לא הפעלתי קשרים כדי להגיע לחנ"ל, אלא דרך חברת הייעוץ אנטרופי, שיש לה מאגר דירקטורים. ההצטרפות למאגר פשוטה: אתה משלם 500 שקל ואם אתה מתאים הם ממליצים עליך לחברה מסוימת. מועמדותי לאנטרופי הוגשה עוד לפני ששימשתי יועץ פרלמנטרי. באשר להיווצרות ניגוד עניינים פוטנציאלי בין שני התפקידים מסר: "הגשתי ליועץ המשפטי של הכנסת בקשה לחוות דעת על המינוי. יועצי שרים רשאים לכהן כדירקטורים בחברות לאחר חתימה על הסכם ניגוד עניינים וחתימה של היועץ על התחייבות שלא לקדם בכנסת את ענייני החברה במסגרת תפקידו. בן צור איננו שר ולא חבר ועדת הכלכלה. הוא חבר כנסת מן המניין. הוצע ליועץ המשפטי של הכנסת שאחתום על הסכם ניגוד עניינים".

כעבור שעה קלה חזר ארבל ואמר כי יצר קשר עם מזכירת חנ"ל והודיע לה שהחליט להסיר את מועמדותו לתפקיד בדירקטוריון: "התייעצתי עם רעייתי והחלטנו שזה לא שווה את כל הרעש התקשורתי שייווצר".

לפני אישור הדירקטוריון

 

בהתאם להנחיות רשות ני"ע אמורה חנ"ל לאייש שלושה דירקטורים חיצוניים לדירקטוריון השותפות. דירקטוריון החברה אישר את התמודדותם של שלושה מועמדים — יוליה מרוז, אופיר שטויאר ומשה ארבל. מרוז היא מנכ"לית איגוד בתי השקעות ושטויאר כיהן עד 2014 כמנכ"ל חברות־בנות של קבוצת קו מנחה, חברה ציבורית העוסקת באספקת מידע עסקי. ארבל ציין במפורש את עיסוקו מתחילת 2014 ועד היום: יועץ חקיקה לח"כ בן צור; במקביל הוא משמש כעוזר הוראה במכללה האקדמית בקריית אונו, שם סיים תואר שני במשפטים.

דירקטוריון חנ"ל אישר כאמור את מינויי השלושה, והם אמורים לעלות להצבעה באסיפה הכללית של בעלי המניות ב־23 באוגוסט.

ח"כ בן צור אמר בתגובה ל"כלכליסט" כי ארבל התייעץ עמו לגבי התפקיד וכי הוא משוכנע שבלי ייעוץ משפטי מתאים הוא לא היה מציג את מועמדותו לתפקיד. "אין לי התנגדות למינוי שלו לתפקידים אחרים", אמר בן צור, "מה גם שדירקטור הוא לא עבודה בשכר". לשאלה אם אין לכך השפעה על הצבעת סיעת ש"ס בנושא מתווה הגז ענה בן צור: "מה זה קשור? אנחנו נצביע לפי החלטת הקואליציה, אין לנו אינטרסים אחרים. בכל מקרה ארבל לא משפיע עליי, אני הבוס שלו ולא הוא שלי". 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות