אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שופרסל מנסה להשתלט על נתח השוק האורגני של עדן טבע מרקט צילום: שחר תמיר

שופרסל מנסה להשתלט על נתח השוק האורגני של עדן טבע מרקט

מנצלת את חולשתה של רשת המזון האורגני של מגה כדי להתקרב אל צרכני תחום המזון האורגני, ששומר על היקפיו על רקע התכווצות שוק המזון הכללי

26.07.2015, 08:44 | נורית קדוש

שופרסל מתעלת את הקפאת ההליכים של רשת עדן טבע מרקט כדי לחזק את כוחה בשוק המזון האורגני. בשבוע החולף הגבירה שופרסל את מהלכי השיווק למותג האורגני גרין הפועל כמחלקה נפרדת בסניפיה. מודעות הפרסום של הרשת עסקו בעולמות הבריאות והטבע בשופרסל, שהתגאתה בהן ב־47 מתחמי בריאות וטבע בסניפיה ובחנויות הרשת האורגנית אורגניק מרקט שבשליטתה. בנוסף עסקו המודעות במבצעי ההוזלות לחברי המועדון של הרשת.

קראו עוד בכלכליסט

הקמפיין של שופרסל עלה במקביל לניסיונות ההחייאה שמבצעת עדן טבע מרקט, שבעצמה יצאה בקמפיין רדיו, פייסבוק ודיוור ישיר במסרונים לחברי מועדון הלקוחות שלה. עדן טבע מרקט פנתה ללקוחות לקנות בחנויות הרשת בהנחה "ללא מע"מ" למשך סוף השבוע החולף.

לפי הערכות בענף המזון, ב־2014 שמר שוק המזון האורגני על היקפי המכירות של השנה הקודמת, בעוד שוק המזון הכללי ספג ירידה של 1.7%. בענף מעריכים כי שוק המזון האורגני גלגל ב־2014 כחצי מיליארד שקל, המשקפים כ־1.5% משוק המזון כולו.

הזדמנות חד־פעמית להגדיל מכירות

פרק התחרות האזורית בחוק המזון מגביל את יכולתה של רשת שופרסל לפתוח חנויות חדשות ומונע ממנה להתמודד על רכישת סניפי רשת מגה הקורסת. מבחינה זאת נישת המזון האורגני מהווה עבורה הזדמנות להגדיל את מכירותיה.

כעת מנסה הרשת לתת מענה ללקוחות עדן טבע מרקט שסבלו בשלושת החודשים האחרונים ממחסור במוצרים אורגניים בשל עצירת אספקה מצד ספקים שלא קיבלו תשלום. הגברת המכירות לשופרסל עשויה למתן גם את הפגיעה שחווים ספקי המזון האורגני בעצמם בשל קריסת הרשת שבשליטת מגה.

עדן טבע מרקט בנתניה. הסתערות שיווקית, צילום: יאיר שגיא עדן טבע מרקט בנתניה. הסתערות שיווקית | צילום: יאיר שגיא עדן טבע מרקט בנתניה. הסתערות שיווקית, צילום: יאיר שגיא

עם זאת, שופרסל מפעילה מותג פרטי גם במזון אורגני, כך שספקים שאינם מייצרים עבור מותג זה ייאלצו להתחרות על שטח המדף המוגבל במילא של המחלקות האורגניות, ויתקשו להגיע להיקף מכירות שהיה להם בעדן טבע מרקט.

שופרסל רכשה את רשת המזון האורגני אורגניק מרקט תמורת 31.5 מיליון שקל לפני שמונה שנים מהולי ברונפמן, אחותו של מת'יו ברונפמן המחזיק ב־19.03% משופרסל באמצעות חברת ישראלום ובעוד 1.24% באופן פרטי. הרכישה נולדה כמענה לרכישת השליטה (51%) בעדן טבע מרקט שביצעה רבוע כחול ב־2007.

אלא שרכישת הרשת לא הובילה לפיתוחה, אלא להפך. את 2014 חתמה שופרסל עם סגירה של שליש מסניפיה: במושב תנובות, בפתח תקווה וברמת החייל. במקביל האיצה שופרסל פתיחה של מחלקות אורגניות תחת המותג גרין בסניפים שלה.

נאמנת עדן טבע ביקשה הארכה

לאור סיומה הצפוי בסוף השבוע הקרוב של הקפאת ההליכים בעדן טבע מרקט ביקשה נאמנת הרשת עו"ד דורית לוי טילר מבית המשפט לאשר לה המשך הפעלה עד לאמצע אוגוסט. זאת מכיוון שהשלמת מכירת הרשת לגורם שיבחר להמשיך ולהפעילה תארך זמן, ואילו סגירת החנויות תוביל למכירת הציוד בה בסכומים זניחים וללא אפשרות לשמר את מקומות התעסוקה לעובדים.

בנוסף ביקשה עו"ד לוי טילר לקבל מימון נוסף ממגה להפעלת הרשת, לאחר שמגה חזרה בה מהצעתה להסדר חוב לנושי עדן טבע מרקט והודיעה כי לא תוכל לשאת במימון נוסף לרשת האורגנית, נוכח הרעה חמורה מהצפוי בתוצאות מגה. בשבוע שעבר הציעו רשת טיב טעם ובעלי רשת ויקטורי אייל רביד לרכוש חלק מסניפי רשת המזון האורגנית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות