אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
היקף הנכסים שאיראן מחזיקה בחו"ל נמוך מההערכות: רק 29 מיליארד דולר צילום: איי פי

היקף הנכסים שאיראן מחזיקה בחו"ל נמוך מההערכות: רק 29 מיליארד דולר

על פי הצהרת הבנק המרכזי של המדינה זהו היקף הנכסים המצוי בבנקים בחו"ל, אותם יהיה ניתן להפשיר בעקבות הסכם הגרעין; מדובר בסכום נמוך בהרבה מהפירסומים הראשוניים שדיברו על 100 מיליארד דולר

26.07.2015, 12:12 | שירות כלכליסט
איראן מחזיקה בנכסים בשווי 29 מיליארד דולר בבנקים מחוץ למדינה, שככל הנראה יופשרו בעקבות החתימה על הסכם הגרעין, כך לפי הצהרה של נגיד הבנק המרכזי במדינה. מדובר בסכום הנמוך מההערכות הראשוניות שדיברו על יותר מ-100 מיליארד דולר.

קראו עוד בכלכליסט

נגיד הבנק, וליוללה סייף אמר בראיון אמש (שבת) לערוץ הטלוויזיה הממשלתי כי האחזקות כוללות 23 מיליארד דולר השייכים לבנק ועוד 6 מיליארד דולר בבעלות הממשלה. מדבריו של סייף, המכהן בתפקיד נגיד הבנק מאז ספטמבר 2013, עולה כי לפי ההסכם שנחתם ב-14 ביולי, איראן ככל הנראה תשיב לעצמה הרבה פחות כסף מכפי שהוצהר בתחילה.

המטבע האיראני, צילום: בלומברג המטבע האיראני | צילום: בלומברג המטבע האיראני, צילום: בלומברג

המתנגדים להסכם שנחתם בווינה, בראשם ישראל, התייחסו לסכומים של 100 מיליארד דולר ויותר, וטענו כי הגישה לסכומים גבוהים כל כך יאפשרו לאיראן להגדיל את התמיכה בקבוצות המיליטנטיות הפועלות במזה"ת. ראש הממשלה בנימין נתניהו טען כי הפשרת הכספים תאפשר לטהראן להמשיך בתמיכה בחיזבאללה ובחמאס.

עם זאת, בטהראן מתעקשים כי הכסף נועד להשקעות מקומיות בנפט, בגז, בפטרוכימיים ובתעשיות מרכזיות אחרות.

סייף ניצל את הראיון כדי לקרוא להשקעות זרות נוספות בכלכלה הפגומה של איראן. "אנחנו יכולים לספוג בין 200-300 מיליארד דולר בהשקעות זרות", אמר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות