אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מגה מבקשת להפסיק לשלם לספקים במזומן ולחזור לאשראי צילום: עמית שעל

מגה מבקשת להפסיק לשלם לספקים במזומן ולחזור לאשראי

ל"כלכליסט" נודע שהנהלת הרשת תקיים ביומיים הקרובים פגישות מרתוניות עם הספקים בנושא תנאי התשלום באוגוסט. מגה תבקש מהספקים לשוב ולספק לה בהיקפים מלאים ללא תשלום במזומן. סירוב עלול להביא לקריסת הרשת

27.07.2015, 09:06 | נורית קדוש

הנהלת מגה תקיים ביומיים הקרובים ישיבות מרתוניות עם ספקי הרשת בניסיון לקבל את הסכמתם להמשיך ולספק סחורה בתנאי האשראי הרגילים כבר משבוע הבא, כך נודע ל"כלכליסט". זאת לקראת סיום התקופה שבמהלכה שילמה במזומן עבור האספקה. הנהלת מגה העבירה לספקים את תזרים המזומנים של כל אחד מהם, כדי שיוכלו להעריך את מידת חשיפתם אליה.

קראו עוד בכלכליסט

סירוב של הספקים לשוב ולספק בהיקפים מלאים עלול להפוך את מאמצי ההבראה למיותרים ולהאיץ את קריסת הרשת.

מנגד, הספקים חוששים שאם יחזרו לספק ולשווק בהיקפים באופן ובהיקף שהיו בעבר, ובפרט לקראת ראש השנה, תתקשה מגה לעמוד בתשלום ההזמנות הגדולות בחודש אוקטובר. "בשביל לשרוד מגה חייבת שהספקים יחזרו לספק לה כמויות גדולות ובנוסף לקיים בסניפיה מבצעי חג משמעותיים”, אומר בכיר בענף הקמעונאות.

ספקים המבוטחים בביטוח אשראי חוששים להגדיל את החשיפה למגה, וטוענים כי יספקו רק בהיקפים מקבילים לפירעון חובות העבר. גם בקרב ספקים שמוכנים ללכת יותר לקראת מגה, אין כוונה לחזור להיקפי האספקות הסטנדרטיות בחגים. "יש לספקים אינטרס שמגה תתקיים ושיהיו הרבה קמעונאים בשוק, לכן יש מי שיהיו מוכנים לקחת סיכון ולהגדיל חשיפה, אבל לא בהיקפים מלאים", אמר אחד הספקים.

אמירתו של אביגדור קפלן משבוע שעבר ‑ שאין בכוונת אלון רבוע כחול להזרים למגה הון בנוסף ל־320 מייון שקל שהיא התחייבה עליהם ‑ מדאיגה את הספקים.

אם הספקים הגדולים יסרבו לתמוך במגה, היא תקרוס, ואם יסכימו ‑ היא תשרוד לפחות בחודשים הקרובים. אופציית הביניים של אספקות בהיקפים נמוכים היא בגדר המשך גסיסת הרשת.

הירידה במכירות מגה צפויה להמשיך גם בחודש הבא, כך נטען במכתב ששלח עו"ד אמיר בר טוב ממשרד ליפא מאיר, המייצג את מגה, לעו"ד דורית לוי טילר, נאמנת עדן טבע מרקט: "אוגוסט הוא חודש של חופשת הקיץ ומאופיין בירידה טבעית במכירות, שתתווסף לירידה במכירות כתוצאה מהמצב אליו נקלעה עדן וכן מגה". בכך הסביר עו"ד בר טוב את עמדת מגה, שלפיה המשך הפעלת עדן טבע מרקט תחת הקפאת הליכים מעבר לחודש יולי, מעמיד בסיכון את עדן ואת המימון שהעמידה מגה.

עו”ד לוי טילר טענה אתמול בפני בית המשפט המחוזי בלוד כי נסיגתה של מגה מהסדר הנושים לרשת עדן טבע מרקט נעשתה ממניעים פסולים של רצון להתחרות בעסקי הליבה של עדן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות