אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מיכאל גולן למשרד התקשורת: תחזיקו אותי צילום: אוראל כהן

מיכאל גולן למשרד התקשורת: תחזיקו אותי

אחרי שחיסלה 86% מהאנטנות שלה גולן טלקום מנסה לסחוט את הרגולטור ומאיימת לצאת משוק הסלולר. במקום לאיים, עדיף שתעמוד בתנאי הרישיון שקיבלה

27.07.2015, 09:14 | אופיר דור

גולן טלקום בלחץ. החברה שזכתה להגנת הרגולטור מאז הקמתה בשל היותה מחוללת התחרות בשוק הסלולר, מגלה פתאום - אחרי שפירקה על דעת עצמה 86% מהאנטנות שלה - כי גם לסבלנות של משרד התקשורת יש גבול.

קראו עוד בכלכליסט

אלא שגולן טלקום עדיין לא הפנימה שגם היא כפופה לתנאי הרישיון, ובמקום לפעול כנדרש ממנה לפי החוק, היא מעדיפה לצעוק געוואלד ולאיים כי אם לא תקבל את מה שהיא רוצה, היא תצא משוק הסלולר עד סוף השנה ‑ מהלך שמעלה חששות מפני עלייה במחירי הסלולר, אולי עד כדי חזרתם לימי טרום־הרפורמה של 2012.

אלא שהאיום של גולן מיותר וחסר משמעות: לאחר שחיסלה כמעט את כל האנטנות שהיו לה, גולן תימצא בסוף השנה בהפרה מהותית של תנאי הרישיון שלה, ותעמוד בסכנה של שלילת רישיון מצד משרד התקשורת. בחודש מאי האחרון החזיקה גולן ב־95 אנטנות בלבד, רובן בתל אביב. כדי להגיע לפריסה מלאה נדרשות בערך 2,000 אנטנות.

פירוק האנטנות חסך לגולן טלקום כ־90 מיליון שקל בשנה, אלא שיש רק בעיה אחת: עד סוף השנה גולן מחויבת להגיע לפריסת רשת סלולר ב־40% מהמדינה. בגולן טוענים כי החלו בפירוק האנטנות על סמך הערכה שההסכם לשיתוף רשתות עם סלקום, שנחתם כבר במאי 2014, יאושר על ידי משרד התקשורת ויבטל את הצורך להקים רשת עצמאית. אלא שאיש לא הבטיח לגולן שההסכם יאושר. בינתיים משרד התקשורת דורש מגולן ומסלקום להכניס שינויים מהותיים להסכם ביניהן, שכן לתפיסתו בהסכם הנוכחי גולן נשארת על תקן "אורחת" על רשת סלקום, ולא שותפה שווה.

שלמה פילבר, מנכ"ל משרד התקשורת , צילום: דובר משרד התקשורת שלמה פילבר, מנכ"ל משרד התקשורת | צילום: דובר משרד התקשורת שלמה פילבר, מנכ"ל משרד התקשורת , צילום: דובר משרד התקשורת

במשרד התקשורת מאמינים כי הם מצילים את סלקום מהסכם רע שחתמה עליו מתוך מצוקה פיננסית. גורם המעורב בנושא אמר ל"כלכליסט" כי ההסכם הנוכחי דורש מגולן השקעה כספית קטנה יותר, וכי ברצונה לשמור על אפשרות לצאת מההסכם אם תקבל הצעה טובה מרשת אחרת.

על ההחלטה של משרד התקשורת לא לאשר את ההסכם אפשר אולי להתווכח, אולם האיום של גולן על הרגולטור ראוי לגינוי ברור, בעיקר לאחר שהטקטיקה הזו הפכה פופולרית מדי בקרב חברות עסקיות. משום מה נראה שמהלך כזה זוכה לגינוי כשהוא בא מצד חברת גז שמאיימת לא לפתח את המאגרים אם לא דרישותיה לא ייענו, אולם במקרים אחרים, כדוגמת האיום של קבוצת RGE לא לרכוש את ערוץ 10 אם תידרש למכור ערוצים אחרים שלה, האיום נתפס לפתע כצעד לגיטימי.

נראה שכך גם במקרה של גולן טלקום, המאיימת לצאת משוק הסלולר אם לא יאושר ההסכם שלה עם סלקום. אלא שגם המהלך של חברת הגז וגם זה של חברת הסלולר הוא ניסיון לשבש הליך תקין של קבלת החלטות רגולטריות. טוב יעשה משרד התקשורת אם יתעלם מהאיומים של גולן: עליו לעודד תחרות בתנאים הוגנים, ולא כזו שבה מי שרץ עם מטען של 50 קילו על הגב מתחרה נגד רץ שסוחב 5 קילו בלבד.

אין להיבהל מתסריט האימים של גולן, שלפיו יציאתה מהשוק תביא לעליית מחירים שכמותם ידענו לפני הרפורמה. לגולן היתה השפעה ברוכה על שוק הסלולר בישראל, אולם אין לשכוח שיש לה כבר מחליף פוטנציאלי בדמותו של חזי בצלאל, הבעלים של אקספון 018, שכבר מתחמם על הקווים לפני כניסה לענף, וסביר שישאיר את התעריפים הנמוכים כדי לכבוש נתח שוק גדול ככל האפשר. מלבד זאת, HOT mobile מוכרת שירותי סלולר במחירים נמוכים, וגם צפוי שבמקרה שגולן תפרוש מהשוק, מפעילים וירטואלים כמו רמי לוי, שכיום הם שחקני נישה, יגדילו את כוחם.

וגם עם ארבעה שחקנים בלבד - סלקום, פרטנר, פלאפון ו־HOT mobile - קשה לראות את המחירים חוזרים לימי טרום הרפורמה. המחירים אולי לא יישארו סביב 40-30 שקל לקו כמו היום, תעריף שלא מאפשר להשקיע לאורך זמן בפיתוח, אבל גם לא סביר שהם יחזרו לרמה של מעל 100 שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

77 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

76.
עד מתי ? עד איפה? גולן ימשיך לתחמן ספקיות -מנויים ו"ישתין מהמקפצה" על כוולם?
גולן מוכרת כרטיסי סים ב-9.90 שקלים (תוכנית מוזלת) ומאפשר ללקוחות לחייג לחו"ל דרכם. אבל לקוחות מבצעים שיחות לחו"ל לא רק דרך גולן, אלא גם דרך ספקיות שיחות בינלאומיות כמו טלזר ואחרות וגולן אמורה לגבות את הכספים מהלקוחות ולהעבירם לספקיות הבינלאומיות, אבל זה לא קורה מכיוון שלטענתה חובת הגבייה לא חלה עליה, כאשר הלקוחות לא משלמים לה ישירות. לגולן אין הסכם גבייה מסודר, גם לא עם טלזר אין לה הסכם, וכנראה גם שהיא אינה רוצה בכך. התוצאה היא שמיליוני דקות שיחה של לקוחות גולן יוצאות דרך טלזר אבל גולן לא מוכנה לשלם עבורם !!!!!! עד שטלזר עולה וחוסמת את נתיבי השיחות לוקח זמן וכתוצאה מכך היא מפסידה מיליוני שקלים. השתוללות מכיוון גולן לא יתכן שמר מיכאל גולן יעשה מה שהוא רוצה וכולם ישבו רגועים וימשיכו לספוג הפסדים כספיים/כלכליים. נראה לכם שמר גולן יספק 800,000 מנויים, והם פתוחים לשיחות לחו"ל ולא ייקח אחריות? יש גבול לכל תעלול, לא יתכן שמשרד התקשורת ישב מהצד ויראה פצועים בדרך ולא יעשה כלום. עשרות תלונות פתוחות מול גולן ואף אחד לא עושה כלום ??? גולן מפצל בין החשבונות ללקוחות - חשבון אחד של השיחות בארץ, וחשבון שני שיחות לחו"ל, וברגע שמישהו מבצע שיחות לחו"ל ולא משלם אז לא אכפת לו. בחודש הראשון שגולן לא שילם היו צריכים לסגור את הקישור לגולן, וזאת הפשלה של כל החברות ושל משרד התקשורת. מר גולן צריך להבין שאנחנו חיים במדינת חוק, ואת החוק צריך לקיים. משרד התקשורת צריך לדעת שהוא צריך לאכוף את החוק ולא יתכן שיעשה הנחות למי שהוא מפר הסכמים ותנאי חוזה כמו גולן טלקום. יש מכתב של מנכ"ל משרד התקשורת שצריך לשלם לספקיות וגולן לא משלם !!!!! ואנחנו הציבור שואלים את כבוד מנכ"ל משרד התקשורת עד מתי ? עד איפה? גולן ימשיך לתחמן ספקיות -מנויים ו"ישתין מהמקפצה" על כוולם???
אזרח רודף צדק ושקיפות  |  12.08.15
73.
ל-35 - הוטמובייל עם קליטה מצויינת בקו ומ.התקשורת אישר איחוד רשת עם פרטנר -עובדה !
האובססיה של מיכאל גולן ושות.להשמיץ את הוט והוט מובייל בתיזמון מזומר וממומן ניחשף לעם מזמן כאן. מי שחיפש לקבל תואר רובין הוד מקבל כעת "מכה" בחסות הקארמה ...ככה זה כשמנסים להשמיץ כוולם בשקרים ודיבה בכדי לשווק חברת פח גולן כאן שמהיום הראשון מתנהלת בתחמנות/בריונות/נוכלות כלפי משרד התקשורת והמנויים גם. צי היחצנ"ים המתבהמים והשקרנים של מיכאל גולן בקרוב יונפק לבורסה ...עלאאק יש כאן מגיבים בעלי עניין...עלאאק חברות האפ"ס....עלאאק כווולם גנבים וחזירים... יאללללההההה מיכאל גולן - קפל את הבסטה שלך ולך לכל הרוחות. אתה כאן 3 שנים מתקיים על גב עושק כספי הציבור/המדינה והמנויים התמימים ומתחזה לךרובין הוד על גב ביצוע קניבליזציה בתשתיות סלקום במחיר נזיד עדשים ודורש לקבל גם תשתיות דור 4 במחיר מתנה ללא כל השקעה בדור 3 !! כל הכבוד למשרד התקשורת שמתנהל סוף סוף בשקיפות מיקצועית וענינית להמשך תחרות בשוק הסלולר כאן בתחרות אמיתית ושווה בין המשקיעים בתשתיות וטכנולוגיה . לקחת מוצר קיים /קו סלולר בסלקום במחיר מסובסד מטעם המדינה ולשווק אותו במחיר גרביים זה לא תחרות !!! זה אקזיט לטייחקון שרלטן שכחלון הכשיר כאן במהפכת קומבינה גולן וכחלון באפסס השקעות מצד גולן טלקום.
נפגע גולן לשעבר ר.ק.  |  30.07.15
לכל התגובות