אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אחרי ירידה של 50% במניה: בכירי אפריקה מוותרים על הבונוס

אחרי ירידה של 50% במניה: בכירי אפריקה מוותרים על הבונוס

המנכ"ל אברהם (נובו) נובוגרוצקי וסגן היו"ר נדב גרינשפון, היו אמורים לקבל מענק תלוי ביצועים של עד מיליון שקל בגין רווחי שנת 2015

27.07.2015, 14:48 | אורן פרוינד

המנכ"ל וסגן יו"ר הדירקטוריון של אפריקה ישראלהודיעו היום (ב') כי הם מוותרים על המענק השנתי שלהם לשנת 2015 למרות אישור ותמיכה שקיבלו מהדירקטוריון.

קראו עוד בכלכליסט

המנכ"ל אברהם (נובו) נובוגרוצקי וסגן היו"ר נדב גרינשפון, היו אמורים לקבל מענק תלוי ביצועים של עד מיליון שקל בגין רווחי שנת 2015, אולם החליטו לוותר על ההטבה לאור מצבה המאתגר של אפריקה ישראל לנוכח המשבר הכלכלי ברוסיה שהתבטא בירידה של 50% בשווי החברה בשנה האחרונה. גם הפרשה המביכה בחברה הבת אפריקה תעשיות, שבה הואשם המנכ"ל המפוטר אבי מוטולה בשימוש לא חוקי בקופת החברה ובניפוח הכנסות, ודאי תרמה להחלטה.

עלות שכרו של נובוגרוצקי תעמוד בשנת 2015 על 2 מיליון שקל, הכוללת שכר בסיס של 1.8 מיליון שקל ואופציות ותשלומים נוספים בשווי 192 אלף שקל. עלות שכרו של גרינשפון תסתכם בכ- 1.7 מיליון שקל, הכוללת דמי ניהול שנתיים של 1.5 מיליון שקל, ותשלומים סוציאליים נוספים של 175 אלף שקל.

עבור נובוגרוצקי, אחד המנהלים המוערכים בשוק ההון הישראלי, לא מדובר בפעם הראשונה שהוא מוותר על המענק שלו. בשנת 2012 הוא היה זכאי למענק של 600 אלף שקל, אולם החליט בסוף השנה לוותר עליו בגלל התוצאות הכספיות של אפריקה, שהציגו הפסד של מיליארד שקל לבעלי המניות. גם ב־2014 הוא היה זכאי למענק של 916 אלף שקל, אולם החליט להפחית אותו בחצי לאור הפסד של 840 מיליון שקל לחברה.

לב לבייב, צילום: אריאל שרוסטר לב לבייב | צילום: אריאל שרוסטר לב לבייב, צילום: אריאל שרוסטר

עיתוי לא טוב לקבלת מענק

חמש שנים עברו מאז הסדר החוב של אפריקה ישראל ועדיין מצב הנזילות שלה נותר מאתגר. החברה מחזיקה היום בחוב של 3.5 מיליארד שקל בשלוש סדרות אג"ח הנסחרות בתשואות לפדיון מדאיגות הנושקות ל-20%. בשנים 2016–2015 עליה לפרוע 530 מיליון שקל כשבקופתה צפויים להיות מזומנים בהיקף של 200 מיליון שקל בסוף הרבעון השני של 2015. זאת לאחר שביצעה ברבעון זה תשלומי קרן וריבית של 356 מיליון שקל ומנגד מכרה קרקעות בגליל ים ואת אחזקותיה במתחם סומייל שברחוב אבן גבירול בתל אביב בהיקף 100 מיליון שקל.

אפריקה ישראל צפויה לקבל עוד כ־130 מיליון שקל (35 מיליון דולר) ממכירת אחזקותיה בבניין הניו יורק טיימס, לאחר שחתמה עם משפחת קושנר על מזכר הבנות לא מחייב בחודש מאי 2015. עם זאת, תשואות האג"ח של אפריקה לא מאפשרות לה למחזר חוב בשוק ההון. הבנקים ברוסיה עצרו עד להודעה חדשה מתן הלוואות חדשות בהיקפים גדולים, כך שאם המצב ברוסיה לא ישתפר בתקופה הקרובה, החברה תתקשה לחמוק מהסדר חוב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות