אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מסתמן: יהדות התורה תסכים לחיסכון לילדים - במקום הקצבאות צילום: אלכס קולומויסקי

מסתמן: יהדות התורה תסכים לחיסכון לילדים - במקום הקצבאות

מועצת גדולי התורה צפויה להסכים להצעת האוצר שלפיה המדינה תפתח לכל ילד תוכנית חיסכון - במקום העלאת הקצבאות; בכך היא תסלול את הדרך לפתרון המחלוקות על תקציב המדינה בקרב השותפות הקואליציוניות; ישיבת הממשלה בנושא אמורה להתקיים ביום שני

27.07.2015, 19:30 | אורי תובל

הדרך לפתרון המחלוקות סביב תקציב המדינה מתחילה להתבהר: מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל עורכת בשעה זו התייעצויות שבסופן היא צפויה לתמוך בהצעת האוצר שלפיה המדינה תפתח לכל ילד תוכנית חיסכון, שתיפתח בגיל 18 - במקום העלאת הקצבאות השנה.

קראו עוד בכלכליסט

עד עתה התעקשו ביהדות התורה כי ראש הממשלה בנימין נתניהו יעמוד בהבטחתו מההסכמים הקואליציוניים, להחזרת קצבאות הילדים לרמתן ב-2012. למעשה, זו אחת ההסכמות היחידות שאותן אישר באופן מובהק גם שר האוצר משה כחלון, שבזמן המו"מ אמר כי מדובר בהטבה הניתנת לכל הציבור, וכי הוא תומך בה. עוד נקבע, שבעת העברת התקציב בנובמבר, הקצבאות ישולמו רטרואקטיבית מחודש מאי - אז הושבעה הממשלה.

אלא שעם תחילת דיוני התקציב התברר שעלות הגדלת הקצבאות היא 3.6 מיליארד שקל, כאשר יש צורך בקיצוץ של לפחות 8 מיליארד שקל כדי לעמוד הן בתקרת ההוצאה והן ביעד גירעון סביר (שעדיין לא נקבע סופית). נתניהו ביקש לפרוס את ההתחייבות על פני שנתיים, אך יהדות התורה, שגובתה על ידי מועצת גדולי התורה, סירבה. עתה מסתמן שמועצת גדולי התורה תאשר את התוכנית החדשה שאותה הציג לה ראש יהדות התורה, יעקב ליצמן. התוכנית תחסוך לאוצר המדינה את הסכום הגדול, אולם תחייב אותה להקצות אותו בעתיד.

משה גפני, צילום: עמית שעל משה גפני | צילום: עמית שעל משה גפני, צילום: עמית שעל
ההסכמה עם אגודת ישראל על הקיצוץ בפועל בקצבאות עדיין דורשת את הסכמתה של המפלגה השנייה המרכיבה את רשימת יהדות התורה, דגל התורה. ראש הסיעה, יו"ר ועדת הכספים משה גפני, דורש שנתניהו יעמוד בהבטחתו וכדי שיסכים הוא הציג מספר הסתייגויות. אנשי האוצר שהגיעו לסיכום עם יהדות התורה מקיימים עתה דיונים עם גפני כדי להשיג את הסכמתו.

הפתרון המסתמן אמור לאפשר לממשלה לקיים ביום שני את הישיבה הראשונה, וכנראה גם האחרונה, על תקציב המדינה. הממשלה אמורה היתה לקיים שתי ישיבות בנושא אולם הישיבה הראשונה נדחתה ארבע פעמים בשל המחלוקות בקואליציה ועתה לא נותר לממשלה זמן לדיונים נוספים: אם תדחה את ההכרעה, משרד האוצר לא יספיק להגיש לכנסת את התקציב במועד שנקבע רק לאחרונה, 31 באוגוסט.

כמו כן, הפשרה המסתמנת עם יהדות התורה בסעיף הכבד ביותר בהסכמים הקואליציוניים אמורה ליצור תגובת שרשרת שבה גם השותפות האחרות יוותרו על חלק מדרישותיהן. כחלון קרא בשבוע שעבר לכל השותפות "להתגייס למען התקציב", ונראה שגם ש"ס, כולנו והבית היהודי יוותרו על משהו מדרישותיהן. ש"ס עשויה להתגמש בנושא מע"מ אפס השנוי במחלוקת בקואליציה; כולנו, שהציבה שלוש דרישות - הגדלת שכר החיילים או המענק, הגדלת קצבאות זקנה ודמי אבטלה לעצמאים - עשויה גם היא להתפשר על קצב המימון של אחד הסעיפים. הבית היהודי ששמרה עד כה על מרחק מהעיסוק התקשורתי בתקציבים עשויה להתגמש בתקציבים המיועדים לחינוך הדתי.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

9.
חסכון לילדים-רעיון נהדר
ההורים כבר מקבלים "פרס" על זה שהם הורים, אבל פעמים רבות כלום לא מגיע לילדים. הורים רבים לא משקיעים בהם יותר כאשר הקצבה עולה. לכן טוב עושה הממשלה כאשר פותחת חסכון לילדים. זה מאד חיובי ומאד נכון. מי שלא מוצא חן בעיניו-שלא יעשה ילדים. ילדים זה שמחה, זה הרבה עבודה וזה עולה הרבה כסף.
חני  |  28.07.15
8.
לא ברור למה מישהו חושב שהמדינה צריכה לשלם לו על הבאת ילדים
למדינה אין שום אינטרס בהגדלת הילודה. אם מישהו חושב בטעות שיש אינטרס כזה - שיעשה ריפרש משנות ה 70 כי העולם מאוד השתנה מאז. למעט ביפן ובסקנדינביה - האוכלוסיה בכמעט כל מדינות העולם גדלה ובקצב די מפחיד. אנחנו מדינה מאוד צפופה בעולם ששובר שיאי אוכלוסין. במוקדם או במאוחר האוכלוסין האלה יגרמו למלחמות בגלל חוסר משאבים להאכיל ולכלכל את כולם. במצרים, בסין ובמקומות נוספים יש קנסות למי שנולדים לו ילדים מעבר לרף שקבעה הממשלה. כמעט בכל מקום בו נהוגות קצבאות הילדים - הילודה בעשירונים הנמוכים עולה פי 3 ו 4 על זו של העשירונים הבינוניים. כמו שאין קצבת כלבים, למרות שמי שבוחר לגדל 8 מהם - זה חתיכת עול תקציבי - כך לא צריכה להיות קצבת ילדים. בדיוק כמו שאדם הקונה דירה - אחראי לוודא שיהיה לו מהיכן לשלם את הוצאותיה, כך מי שבוחר בכל זאת להביא ילדים לעולם - שיבדוק שיש לו מהיכן לכלכל אותם. דרך אגב - את כל קצבאות הילדים ניתן היה לממן מביטול מוחלט של מימון טיפולי הפריה שסיכוייהם אפסיים. אדם בוגר שזקוק לטיפול יקר - המדינה לא תממן אותו, גם אם סיכויי ההחלמה הם 30%, אבל אשה בת 42 עם שני ילדים ואחרי 20 סבבי IVF - המדינה כן מממנת לה טיפולי הפריה שסיכוייהן 0.001%. מישהו מבין את זה??? אין אף מדינה שעושה את זה חוץ מישראל.
אין הצדקה , לקצבת ילדים  |  28.07.15
לכל התגובות