אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התמיכה הפיננסית במגה לא מרגיעה את הספקים צילום: אוראל כהן

התמיכה הפיננסית במגה לא מרגיעה את הספקים

קבוצת אלון הבטיחה להעמיד למגה הלוואות בהיקף 205 מיליון שקל, אולם הספקים ממשיכים לדרוש ביטחונות ולאיים על יכולת שרידותה של הרשת

28.07.2015, 07:03 | נורית קדוש

הספקים של מגה לא מתרשמים מכוונתה של החברה־האם אלון לתמוך בחברה. אתמול דיווחה רבוע כחול כי אלון תעמיד לה הלוואות צמודות מדד בהיקף של 205 מיליון שקל לצורך תמיכה במגה: 95 מיליון שקל כהלוואת גישור שתושב באמצעות הקצאת הזכויות המתוכננת בחברה; אשראי לטווח ארוך בגובה 60 מיליון שקל, שיושב אחרי החזר החובות לבנקים; והלוואת גישור בגובה 50 מיליון שקל, שתשמש את מגה לצרכיה ותושב לאלון ממכירת נכסים של אלון רבוע כחול.

קראו עוד בכלכליסט

תמיכה זו אינה נוטעת תקווה בקרב הספקים בנוגע לגורלה של מגה, ואלה ממשיכים לדרוש ביטחונות כתנאי להמשך האספקה לרשת, ומאיימים על יכולת השרידות של מגה. הנהלת מגה מקיימת בימים אלה דיונים מרתוניים עם הספקים במטרה להשיג את הסכמתם לחזור ולספק סחורה בתנאי האשראי הרגילים. עד סוף החודש עוברת סחורה לסניפים על בסיס תשלום במזומן, והשאלה הגדולה היא כיצד תמשיך הרשת לפעול בחודש אוגוסט.

בסוף השבוע החולף העבירה מגה לספקים את תזרים המזומנים של כל אחד מהם, כדי שיוכלו לגבש את עמדתם ביחס לאספקות העתידיות. כיוון שכבר במהלך אוגוסט מגבשים את מהלכי השיווק לקראת ראש השנה, יום כיפור וסוכות, הרשת צריכה לעבור בבת אחת מהזמנות מינימליות שביצעה בשבועות האחרונים תמורת תשלום במזומן להזמנות בהיקף גדול מאוד. אלא שהפעם הסיכון צריך לעבור לספקים, כיוון שהרשת מבקשת לשלם בתנאי האשראי שיש לה בהסכמי הסחר עם הספקים, בלי להעמיד בתמורה ביטחונות. סירוב של הספקים לשוב ולספק בהיקפים מלאים צפוי להפוך את מאמצי ההבראה למיותרים.

מדפים ריקים בסניף מגה, צילום: אוראל כהן מדפים ריקים בסניף מגה | צילום: אוראל כהן מדפים ריקים בסניף מגה, צילום: אוראל כהן

לפי הערכות בענף, באלון רבוע כחול מעדיפים שהספקים יסרבו לספק סחורה ללא ביטחונות, שכן אז יוכלו לפנות להקפאת הליכים כשבידיהם “הוכחות” למאמצים שעשו להצלת הרשת. עם תום סבב הפגישות באמצע השבוע תצטרך הנהלת הרשת לקבל החלטה ביחס לעתידה. אם יבינו באלון רבוע כחול כי הספקים לא מתכוונים לקחת סיכון ולמצוא את עצמם באוקטובר בספק גדול ביחס ליכולתה של מגה לשלם את הקניות הגדולות שביצעה לקראת החג במקביל לפירעון חובות העבר, ספק אם יראו טעם בהזרמות הכספים לרשת.

במקביל חזית נוספת היא זו של מחזיקי האג"ח של רבוע כחול שפועלים להקמת נציגות לצורך הסדר עם החברה שחייבת להם 384 מיליון שקל. הנציגות צפויה להתנגד להסדר החוב במגה. כדי לעמוד בהתחייבויותיה למגה, נדרשת רבוע כחול למכור את מניותיה בדור אלון ובדיינרס בתוך שנה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות