אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אברהם פרמצבטיקה הצליחה בניסוי למניעת התפתחות אלצהיימר צילום: תומי הרפז

אברהם פרמצבטיקה הצליחה בניסוי למניעת התפתחות אלצהיימר

הניסוי הראה כי בקבוצה שטופלה בלדוסטיג'יל מספר החולים שהידרדרו מהפרעה קוגניטיבית קלה לאלצהיימר קטן יותר מקבוצת הביקורת

28.07.2015, 13:23 | ניר צליק

אברהם פרמצבטיקה, חברה בת של כלל ביוטכנולוגיה(18%), בה מחזיקה גם פונטיפקס, רשמה תוצאות ביניים חיוביות בניסוי קליני בשלב 2b, להערכת הבטיחות והיעילות של לדוסטיג'יל לטיפול בהפרעה קוגניטיבית קלה (MCI). מדובר בהפרעה המעידה בחלק מהמקרים על התפתחות של מחלת האלצהיימר.

קראו עוד בכלכליסט

לאחר שנתיים של טיפול, התוצאות מעידות על מגמה חיובית ביעד העיקרי של הניסוי - האם לדוסטיג'יל יכול לעכב או למנוע את התפתחות מחלת האלצהיימר. בקבוצה שטופלה בלדוסטיג'יל מספר החולים שהידרדרו מ-MCI לאלצהיימר קטן יותר בהשוואה לקבוצת הביקורת. אברהם פירסמה כבר תוצאות ביניים ביולי 2014, אחרי שנה אחת של הניסוי, כאשר התוצאות הסופיות צפויות להתקבל ב-2016.

הניסוי הקליני של לדוסטיג'יל הוא ניסוי רב-מרכזי, אקראי, כפול סמיות ומבוקר פלצבו, המתוכנן להימשך 3 שנים, והכולל 210 חולי MCI (שחולקו ביחס של 1:1 לקבוצת הלדוסטיג'יל או הפלצבו). הניסוי נערך ב-16 מרכזים באירופה ובישראל.

לדוסטיג'יל תוכננה על ידי פרופסור מרתה ויינשטוק-רוזין, מהאוניברסיטה העברית בירושלים, הממציאה של אקסלון, ועל ידי פרופסור מוסא יודעים מהטכניון, הממציא של אזילקט. התרופה סונתזה לראשונה על ידי פרופסור מיכאל חורב מהאוניברסיטה העברית, הנמצא כעת באוניברסיטת הרווארד. שלושת המדענים מכהנים כיועצים מדעיים של אברהם פרמצבטיקה.

פגיעה קוגניטיבית קלה (MCI) היא תסמונת המוגדרת כשלב ביניים בין הזדקנות נורמלית לבין שינויים קוגניטיביים חמורים יותר המאפיינים שיטיון. היא כרוכה בבעיות זיכרון, שפה, חשיבה ושיפוט, החמורות יותר מאשר שינויים רגילים תלויי גיל. למרות ש-MCI עשויה להתבטא במגוון תסמינים, כאשר היא כרוכה בעיקר בבעיות זיכרון היא נחשבת לשלב מקדים לאלצהיימר. שכיחות המחלה מוערכת בכ- 15% במבוגרים מעל גיל 65. כיום אין טיפול יעיל למחלה.

ראובן קרופיק מנכ"ל כלל ביוטכנולוגיה , צילום: אוראל כהן ראובן קרופיק מנכ"ל כלל ביוטכנולוגיה | צילום: אוראל כהן ראובן קרופיק מנכ"ל כלל ביוטכנולוגיה , צילום: אוראל כהן
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות