אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
העלאת הקצבאות: התוספת בכיס לא משמעותית, כחלון מבטיח 18 אלף שקל בגיל 18 צילום: אוהד צויגנברג

העלאת הקצבאות: התוספת בכיס לא משמעותית, כחלון מבטיח 18 אלף שקל בגיל 18

לפי ההסכמות בין האוצר ויהדות התורה, הקצבה עבור הילד הראשון והחמישי (ואילך) תעלה מ-140 שקל ל-190 שקל; אלא שכל התוספת תופקד בקופת החיסכון כך שהקצבה הנכנסת לחשבון לא תשתנה; הקצבה עבור הילדים השני עד הרביעי תעלה מ-140 שקל ל-248 שקל, שגם מהם יופחתו 50 שקל לחיסכון

28.07.2015, 15:02 | אורי תובל
שר האוצר משה כחלון ויהדות התורה הגיעו להסכמה על הגדלת קצבאות הילדים, שמתוכן יופרש סכום מינימלי של 50 שקלים לתוכנית חיסכון אישית שתיפתח כשהילד יגיע לגיל 18. כחלון כתב היום (ג') בעמוד הפייסבוק שלו כי החיסכון המצטבר בקופה האישית לאחר 18 שנים יגיע ל-18 אלף שקל.  

קראו עוד בכלכליסט

לפי ההסכמות, הקצבה עבור הילד הראשון והחמישי (ואילך) תעלה מ-140 שקל ל-190 שקל, אלא שכל התוספת, 50 שקלים, תופקד בקופת החיסכון כך שהקצבה הנכנסת לחשבון לא תשתנה. הקצבה עבור הילדים השני, השלישי והרביעי תעלה מ-140 שקל ל-248 שקל, שגם מהם יופחתו 50 שקלים שיופקדו לחוד בחיסכון, כך שהקצבה בפועל תהיה 198 שקל בחודש. עדיין לא נקבע היכן וכיצד ינוהל החיסכון - בבנק או באמצעות קרן של ביטוח לאומי. אם החיסכון יהיה בבנק, ההורים יוכלו להגדיל את גובה ההפרשה לחיסכון מתוך הקצבה.

הפתרון משרת הן את האוצר והן את יהדות התורה. המפלגה החרדית שרק לפני כארבעה חודשים הובטח לה שקצבאות הילדים ישובו לרמתן ב-2012, הבינה שלא תוכל להשיג זאת בשל הקושי התקציבי להקצות לכך לפחות 2.6 מיליארד שקל. בפתרון הנוכחי, היא יכולה לטעון שהקצבאות הוגדלו, למרות שלא כל ההעלאה תגיע לכיס של ההורים ולמרות שגובה הקצבאות לילדים השני עד הרביעי נמוך מכפי שהיה ב-2012. "הפתרון הזה לא מוריד שקל ממה שהובטח לנו", אמרו במפלגה. "ברור שהיה עדיף לקבל את כל הכסף עכשיו כקצבה, אבל זה הרע במיעוטו".

 

דרעי. מצפים גם ממנו להתגמש, צילום: חיים הורנשטיין דרעי. מצפים גם ממנו להתגמש | צילום: חיים הורנשטיין דרעי. מצפים גם ממנו להתגמש, צילום: חיים הורנשטיין

ההפקדות לחיסכון יחלו ב-2017, אולם באופן רטרואקטיבי עבור התקופה המתחילה במאי 2015, החודש שבו קמה הממשלה. תשלום הקצבאות יחל עם האישור הצפוי של התקציב בנובמבר. גורמים ביהדות התורה אמרו ל"כלכליסט" שלפי הסיכומים הנוכחיים, באותו מועד ישולמו קצבאות עבור חצי מהתקופה הרטרואקטיבית שבין מאי לנובמבר, כלומר עבור שלושה חודשים.

הקלה לאוצר

עבור האוצר מדובר בהקלה משמעותית על התקציב הנוכחי, כשלמעשה רוב התוספת שדרשה יהדות התורה לא תשולם בתקציב הבא. ההפקדות לחסכונות יחלו ב-2017, כך שמדובר בכסף עתידי שאמור לאפשר לאוצר לעמוד מתחת לרף גירעון של 3%. על פי המתווה, אם תהיה בעיה תקציבית, יוקצו אגרות חוב ממשלתיות לכיסוי ההפקדות. כמו כן, האוצר מציע שלוש תחנות יציאה: בגילאים 18, 21 ו-24.

כעת ממתינים לסיכום הסופי עם ליצמן ולאישור מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל. כחלון פרסם הודעה בעמוד הפייסבוק שלו, שם אמר כי ההחלטה ליצור חיסכון לכל ילד היא "חלק מהשינוי החברתי העמוק לו התחייבנו". "הילדים שלנו יגיעו לגיל 18 ויקבלו מתנה ראשונה מהמדינה - קופת חיסכון של 18 אלף שקל להתחלת החיים העצמאיים", כתב. "מתנה חוצת מגזרים שלא מבדילה בין דת גזע ולאום". לדבריו, מדובר ב"יישום אחת ממסקנות הוועדה למלחמה בעוני שבראש עמד חבר סיעת כולנו ח"כ אלי אללוף". בעקיצה לכיוונו של שר האוצר הקודם יאיר לפיד שקיצץ בקצבאות, כתב כחלון כי "אסור לתת לגחמות פוליטיות להיעשות על גבם של ילדים. החתירה לצדק ".

אחד הגורמים שהביאו להתגמשות בעמדת יהדות התורה הוא שר הכלכלה אריה דרעי, שציפה לשינוי בעמדת יהדות התורה כבר בשבוע שעבר. גורמים המעורבים במו"מ מצפים שעתה יגיע גם תורה של ש"ס להתגמש. במפלגה מתעקשים על יישום תוכנית מע"מ אפס על מוצרים בפיקוח, אולם באוצר מעריכים כי ניתן יהיה לגבש רשימת מוצרים חלקית, שתאפשר גמישות תקציבית.

דרעי נפגש היום עם אנשי משרדו לדיון בנושא מע"מ אפס, לקראת הדיונים בצוות המשותף למשרדי הכלכלה והאוצר ליישום התוכנית. "אם דרישתי לביטול המע"מ על המוצרים שעליהם נחליט לא תסוכם", הזהיר דרעי, "סיעת ש"ס לא תתמוך בתקציב. אני לא מתכוון להתפשר על כך".

שינויים אלה מובילים לכך שישיבת הממשלה על התקציב תיערך בשבוע הבא, אם כי עדיין לא נקבע עבורה מועד סופי וייתכן שהיא תידחה פעם נוספת לאחר שנקבעה ליום שני.

 

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות16 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

16.
יוזמה מצוינת אך רחוקה מלהיות אופטימאלית
מה שהיה צריך לעשות זה להתנות את החיסכון הנ"ל בחיסכון של המשפחות באופן פרטי. כלומר על כל 100 ש"ח חיסכון של המדינה המשפחה צריכה לשים 100 ש"ח בצד. רק כך אפשר לחנך את המשפחות מתרבות של צריכה מופרזת לתרבות של חיסכון לעתיד. אלכס שר - מנטור לכלכלת המשפחה
אלכס שר , ראשון לציון  |  24.08.15
14.
קצת פחות גרוע
הבא נודה בריש גליי - קצבאות הן דבר איום ונורא. הן מענישות את האנשים העובדים (שצריכים לשלם עבורן באמצעות מיסיהם), ומעניקות פרס לבטלנים שמסרבים לעבוד. הן מנציחות את העוני, משום שהן מאפשרות למגזרים שלמים להתקיים בדחק מקצבה, במקום לצאת לשוק העבודה, מה שיכל להביא להם רווחה אמיתית בטווח הארוך. הן בזבזניות להפליא - חלק ניכר מן הכסף שנגבה נבלע על ידי המנגנון של ביטוח לאומי, שאין בו שום תועלת למשק. הרעיון של מתן חיסכון הוא מעט פחות גרוע מקצבה, משום שהוא אינו מגיע לידי ההורים בטווח המיידי (ולפיכך אינו נותן להם תמריץ להתבטל).
אורן  |  28.07.15
12.
רצוי לקחת מקבוצה מסודרת ולחלק לאלה הילדים המזרחים בלבד מדוחות העוני העשוקים
אין הגיון בכלל לחסוך כספים לגיל 18 .בזמן שקצבאות מיועדות לתת לאנשים כעט ומיד כסף למחיה. שנית אמרו שאין כרגע כספים לתת לכן השיטה הזו .אם כך ממילה הם מחויבים להפקיד כספים בבנקים נכון ג לא חייבים לתת כספים בכלל . למה ומדוע מחלקים אם כן ליוצא שואה מיליארדים והם מסודרים היטב. כאלו שעבדו זוג כול חייהם בלי ילדים כמעט עם רנטות ושילומים וזקנה ופנסיות לכול אחד מבני הזוג?יש למישהו תשובה בבקשה.
בלנקו  |  28.07.15
לכל התגובות