אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הון אנושי: תרמתי במשרד

הון אנושי: תרמתי במשרד

ישראל אליהו תוהה מה יעשו העשירים עם כל הכסף שלהם

30.07.2015, 09:22 | ארי ליבסקר

ארגון מידות, המודד אפקטיביות של עמותות ומדרג אותן עבור תורמים, קיים בחמישי שעבר את הכנס השנתי שלו בסינמטק תל אביב, בשיתוף פירמת רואי החשבון זיו האפט BDO. ראשי העמותות באו למינגלינג באירוע כדי להתחרות על תקציבי הנדבנים, אבל לצערם הנדבנים עצמם לא כל כך הגיעו. נאוה ברק, העומדת בראש ארגון עלם, הופתעה לראות אותי: "סוף סוף אני פוגשת אותך באירוע ערכי, ולא כזה שיש בו רק אנשים עם כסף. זה חשוב מדי פעם גם להיות באירועים כאלה", אמרה. הנדבן הראשון מהקהילה העסקית שכן פגשתי באירוע היה מאיר ברון, מנהל פיתוח עסקי ושיווק ב־UBS, הידוע יותר כבעלה של המשנה למנכ"ל כלל ביטוח ענת לוין. כשראה אותי נזעק ברון כאילו אני בא לבקש ממנו תרומה: "אני לא פה מתוקף תפקידי, אלא רק כאדם פרטי שהגיע לשמוע. פשוט מתעניין בנושא", אמר. את עמוס ספיר, יו"ר מגדל, הפניתי בטעות לאולם הלא נכון, מה שגרם לו להתרוצץ ולחשוש שמא יאחר לשמוע את הדובר המסקרן ביותר בכנס - ישראל אליהו, יו"ר מגדל שוקי הון ובנו של שלמה אליהו, בעל החברה.

מימין עמוס ספיר, אבינעם ערמוני ואמתי קורן מימין עמוס ספיר, אבינעם ערמוני ואמתי קורן מימין עמוס ספיר, אבינעם ערמוני ואמתי קורן

אליהו, שאינו מרבה להופיע בציבור, נשא נאום חוצב להבות וניכר בו שהוא מאמין בדברים שהוא אומר, ובהם שכאשר אחוז אחד מהאוכלוסייה מחזיק ב־99% מההון, הוא לא רוצה לחיות בפחד כמו שקורה ביוהנסבורג. לכן לעשירים יש אחריות לתרום לקהילה. הוא הוסיף כי עמותות צריכות להתנהל כעסק לכל דבר, ועשיר שמעוניין לתרום צריך לבדוק את העמותות כמו שהוא בודק כל השקעה שלו.

אחר כך ישראל אליהו אמר שהמגזר השלישי הוא בעל השפעה גדולה על חברי הכנסת, וגם הכריז ש"היום אפשר לקנות חוק ב־50 אלף שקל". לא האמנתי שבמחיר כזה זעום אפשר לקנות חוק בישראל, ובהפסקה פניתי אליו - מה שזיכה אותי במבטים זועמים מכמה מנהלי עמותות שנעמדו בתור כדי לשוחח איתו. "לא התכוונתי לחוקים שנוגעים לחברות מסחריות כמו נובל אנרג'י, ששוכרת לוביסטים במיליוני שקלים. דברים כאלה עולים מיליונים. התכוונתי לניתוב של חוקים קיימים. ניקח לדוגמה את חוק חינוך חינם מגיל 3. יש עמותה שרוצה לאפשר לילדים לישון בצהריים בגנים עירוניים, אז כל מה שצריך זה לשכור עורך דין שינסח חוק, וזה עולה 50 אלף שקל.

 נאוה ברק נאוה ברק  נאוה ברק

נכון שיש גם עלויות של לוביסטים, אבל לחוק כזה לא צריך אותם כי יש היום כל כך הרבה חברי כנסת שרוצים להיות חברתיים ורק מחכים לרעיונות כאלה".

המשכנו לשוחח והוא אמר: "לכסף אין משמעות אם הוא לא נועד שיעשו איתו משהו. למה לעשירים יש כל כך הרבה כסף? מה הם יעשו איתו?". אמרתי לו שאם כך, אולי הם ייתנו הנחה בביטוח ללקוחות, והוא אמר: "אתה מכיר אנשים משוק ההון. אתה יודע ששם שולטות החזירות, החמדנות והציניות, אנשים שמעניין אותם רק הרווח. נסה לדבר עם כמה מהאנשים שנמצאים כאן ותראה שיש גם אנשים אחרים, כאלה שרק רוצים לתת".

מאיר ברון מאיר ברון מאיר ברון

שאלתי את ספיר מה דעתו על הנאום של הבוס שלו, וספיר הבהיר: "הוא לא הבוס שלי, אני היו"ר של מגדל והוא יו"ר מגדל שוקי הון". משם המשכנו לדבר על דורית סלינגר, המפקחת על הביטוח, שממש לא עושה חיים קלים לשלמה אליהו, הבוס האמיתי. ספיר אמר: "אני לא יכול לדבר נגדה כי היא בת טיפוחיי. אומר רק שהיא לא פועלת נגד מגדל או כל חברה אחרת, אלא יש לה אג'נדה ושיקול דעת אובייקטיבי והוגן לכל החברות".

בין הזוכים באות האפקטיביות לעשייה חברתית היה המיליונר והאנג'ל אילון תירוש על פועלו בקרן יובלים המסייעת בחינוך לשכבות מוחלשות. אותו דווקא שאלתי את השאלה ההפוכה - כיצד מונעים מאנשי עסקים מפוקפקים להלבין את כספיהם בכל מיני עמותות, והוא אמר: "זאת בעיה לא פשוטה בתחום הפילנתרופיה. מרבית העמותות שאני מכיר לא מסרבות לאף תרומה, ורובן אף עוצמות עיניים. העיקר שיגיע הכסף. צריך לפתור את זה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות