אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תחרות לבנקים: בתי השקעות יוכלו לפתוח חשבון ני"ע בלי זיהוי פנים אל פנים צילום: אוראל כהן

תחרות לבנקים: בתי השקעות יוכלו לפתוח חשבון ני"ע בלי זיהוי פנים אל פנים

ועדת חוקה הסירה היום את אחד החסמים המשמעותיים לתחרות בבנקים בכל הקשור למסחר בניירות ערך על ידי לקוחות פרטיים: החובה לזהות את הלקוח פנים אל פנים בעת פתיחת חשבון

29.07.2015, 12:48 | תומר ורון

ועדת חוקה חוק ומשפט הסירה היום את אחד החסמים המונעים מברוקרים ובתי השקעות להתחרות במערכת הבנקאית בתחום ניירות הערך ואישרה היום (ד') תיקון לחוק לפיו חברי הבורסה לא יצטרכו לזהות את הלקוח פנים מול פנים.

קראו עוד בכלכליסט

התיקון שיחיל חובת זיהוי אינטרנטי בלבד מתאפשר באמצעותה של "מערכת סגורה" – מערכת בה כספי הלקוח שעוברים לחברי הבורסה מגיעים מחשבון בנק שעבר את כל דרישות הזיהוי על פי חוק איסור הלבנת הון, ולבסוף מוחזרים לאותו חשבון. כך למעשה חברי הבורסה והלקוח אינם יכולים להעביר את הכסף לצד שלישי ואין צורך בזיהוי כפול של הלקוח מעבר לזיהוי הראשוני של הבנק. 

כיום, עיקר הפעילות במסחר ניירות הערך של הציבור בישראל נעשית באמצעות הבנקים. הברוקרים ובתי ההשקעות לא מצליחים להתחרות במגרש הפרטי בגלל היעדר מערכת סניפים ושיווק.

שמואל האוזר , צילום: עמית שעל שמואל האוזר | צילום: עמית שעל שמואל האוזר , צילום: עמית שעל

בתיקון לצו מוצע לאפשר לחברי הבורסה לפתוח שלושה סוגי חשבונות במערכת סגורה, ללא צורך בזיהוי מלא של הלקוח: חשבון המשמש רק לביצוע פעולות קניה ומכירה של ניירות ערך ללא מתן שירותי משמורת; חשבון במסגרתו יוכל חבר הבורסה להעניק רק שירותי משמורת לפיקדונות כספיים ובכך להתחרות עם הריבית על הפקדונות בבנקים, וחשבון שבמסגרתו יוכל חבר הבורסה לתת את כל השירותים - שירותי ביצוע ושירותי משמורת לפיקדונות כספיים, ניירות ערך ונכסים פיננסים.

שר האוצר, משה כחלון, ציין כי "הרחבת האפשרויות של חברי הבורסה לנהל חשבונות ניירות ערך ללקוחות הקמעונאיים הוא צעד חשוב לעידוד התחרות באמצעות פיתוח האלטרנטיבות למערכת הבנקאית". יו"ר רשות ניירות ערך, שמואל האוזר, הוסיף כי "תיקון זה מהווה צעד חשוב שמבטל את היתרון שהיה עד כה לבנקים אל מול חברי הבורסה שאינם בנקים, יעודד תחרות ויוזיל את העלויות לציבור המשקיעים".

מדובר בחדשות טובות לאיגוד הברוקרים בראשותו של ג'וליאן אסוס שמקדמים את הנושא בשנים האחרונות והן לאיגוד בתי ההשקעות בניהולה של יוליה מרוז. שני הגופים הופיעו בנושא זה בשבוע שעבר בפני חברי ועדת שטרום. הגורמים השונים טענו כי בעוד שבשוק המסחר בניירות ערך קיימת תחרות על הלקוחות העסקיים הגדולים, תחום הברוקראז' של משקי הבית נשלט כמעט כולו בידי הבנקים, ולכן ציבור הרחב הופך ללקוח שבוי. לטענתם, הדבר מוביל לכך ששיעורי עמלות הקנייה והמכירה של ניירות ערך בשוק הפרטי גבוהים במאות אחוזים מאלו שנגבים בשוק העסקי.

איגוד הברוקרים ביקש מועדת שטרום לאפשר למערכת סגורה להתממשק עם חשבון ניירות הערך של הלקוח בבנק וכך הלקוח לא יצטרך אפילו לעשות העברה של כספו אל בית השקעות או לברוקר אלא יוכל להשאיר את הכסף בבנק אך לתפעל אותו (מכירה וקניה) באמצעות גורם חוץ בנקאי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
למה שנשקיע בבורסה בכלל ? קונים נדל"ן ויש תשואה בטוחה לעד ..
תפקידו של כחלון להטיל מיסים ..וחוכמתו של הציבור להשקיע בנדל"ן ...פשוט קצר ובהיר. בארץ ובכלל העולם אפיקי ההשקעה בבורסה /הרולטה של הבורסה לימדה רבים שהון משקיעים במקום בטוח... עדיף תשואה קטנה ומובטחת ..מאשר מכה בבורסה לחיוב ולשלילה. בתי ההשקעות שנעלמו מהאופק יחד עם מיליוני שח של הלקוחות ...בתי השקעות שלבסוף נחשפו כשרלטנים מווסתי מניות ...הם לא הכתובת שישיכנעו את ציבור האזרחים בישראל להשקיע את חסכונותיהם לעת זיקנה בפרט ואת ההון בכלל בבתי השקעות.
הזקן הרציונלי  |  01.08.15
4.
למה צריך בית ההשקעות והברוקר אם יש לי יועץ בנקאי שמעניק לי את אותו השרות בחינם?
לאפשר למערכת סגורה להתממשק עם חשבון ניירות הערך של הלקוח בבנק וכך הלקוח לא יצטרך אפילו לעשות העברה של כספו אל בית השקעות או לברוקר אלא יוכל להשאיר את הכסף בבנק אך לתפעל אותו (מכירה וקניה) באמצעות גורם חוץ בנקאי ??? אשכרה שרלטנות בסטייל .... להכשרת ברוקרים ובתי השקעות על גב לקוחות פראיירים למה צריך את בית ההשקעות והברוקר אם יש לי יועץ בנקאי שמעניק לי את אותו השרות ללא עמלות בבנק כלקוח הבנק ??
לא פראייר של כחלון  |  01.08.15
לכל התגובות