אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כל מה שרצית לדעת על צ'קים

כל מה שרצית לדעת על צ'קים

10 עובדות מפתיעות על השימוש בהמחאות בישראל ובעולם

29.07.2015, 15:00 | בשיתוף ERN סליקת תשלומים

1. שימוש בהמחאות בישראל הוא שכיח יותר ממה שנדמה לנו.

הנה כמה נתונים מעניינים בהקשר הזה: היקף השימוש בצ'קים בישראל ב- 2014 עומד על סכום של 854 מיליארד ₪ בהשוואה להיקף השימוש בכרטיסי אשראי העומד על 242 מיליארד ₪ בלבד, כשהגידול בסכום הצ'קים בישראל עמד על 17.5% במהלך 5 השנים האחרונות.

2. השימוש בהמחאות בישראל שכיח גם בעסקים גדולים.

הרבה מאיתנו סבורים, ולא בצדק, שאנחנו משלמים בהמחאות לבעל הבית, לחוג של הילד או לבעלי עסקים קטנים. למעשה, היום כמעט כל הרשתות הגדולות בענפים שונים (ביניהם מזון, אופנה ועוד) מאפשרים תשלום בהמחאות. כך למשל היקף השימוש בצ'קים בקמעונאות עומד על 103 מיליארד ₪ בשנה (כ- 18% מסך עוגת התשלומים בקמעונאות).

3. בחלק ניכר ממשקי הבית בישראל שימוש בהמחאות הוא אמצעי התשלום העיקרי.

לכ-16% ממשקי הבית אין כלל כרטיס אשראי (במגזר הערבי הנתון מטפס ל- 47%ממשקי הבית), וזאת ממספר טעמים: הרגלי צריכה, הגבלות של הבנק, מצב סוציו אקונומי ומסגרות אשראי נמוכות, מה שהופך את השימוש בהמחאות לאמצעי התשלום העיקרי.

4. שימוש נרחב בהמחאות אינו מאפיין רק את ישראל, אלא מדובר במגמה עולמית.

כך למשל בארה"ב - 33% מהעסקאות בארה"ב מבוצעות בצ'קים (נייר), בנוסף, 61% מעוגת התשלומים הם בצ'ק דיגיטלי (ACH) - מה שאומר ש 94% התשלומים בארה"ב מבוצעים בצ'קים (היתרה: כ-3% בכ. אשראי, ו-1% בכרטיסי דביט).

שי פרמינגר, מנכ"ל ERN סליקת צ שי פרמינגר, מנכ"ל ERN סליקת צ'קים (צילום: יח"צ) שי פרמינגר, מנכ"ל ERN סליקת צ

5. שימוש בהמחאות הוא אחד מהאמצעי התשלום הבטוחים שיש.

האמצעים הטכנולוגיים שפותחו בשנים האחרונות, לצד כניסת חברות (דוגמת ERN סליקת תשלומים( אשר מאבטחות את התשלום במעמד העסקה, הפכו את הצ'קים לבטוחים ממש כמו כרטיסי אשראי מנקודת המבט של בתי העסק.

6. כ-54% ממשקי הבית בישראל במצב של משיכת יתר (אוברדראפט) בחשבונם לפחות חודש אחד בשנה האחרונה. בשליש ממשקי הבית זה היה המצב במרבית השנה.

הדבר מעיד על מצב הצריכה הפרטית במשק ועל מחנק האשראי. הציבור זקוק לאשראי חוץ בנקאי, מעבר למסגרת האשראי בבנק ובחברות כרטיסי האשראי והצ'קים הינם האפשרות הזמינה ביותר לכל בעל חשבון בנק בישראל. אפשרות זו חשובה בעיקר לאוכלוסייה ממעמד סוציו אקונומי בינוני ונמוך (עשירונים 3-8) שמתקשה בעמידה במסגרת האשראי, להמשיך ולקיים את רכישותיה.

7. ישראלים נוטים לשלם באמצעות צ'קים סכומים הגבוהים בהרבה מאלה המשולמים באמצעות כרטיסי אשראי.

והנה הנתונים: עסקה ממוצעת בצ'ק בישראל עומדת על סכום של 7,708 ₪ השנה,לעומת 7,208 ₪ בשנה שעברה) ועסקה ממוצעת בצ'ק בענף הקמעונאות בישראל עומדת על סכום של 1,185₪ וזאת לעומת העסקה הממוצעת בכרטיס אשראי שעומדת על סכום של 231 ₪ בשנתיים האחרונות.

8. נשים משתמשות יותר בצ'קים.

ייתכן וזאת מהסיבה הטכנית שפנקס הצ'קים נכנס לתיקי הנשים ולא לארנקי הגברים. בנוסף, יש שני סוגי אוכלוסייה שמשתמשים בצ'קים: כאלה שזהו אמצעי התשלום העיקרי שלהם וכאלה שמבצעים רכישות חד פעמיות גדולות (לדוגמא: חומרי בניין, קרמיקה, תיקון במוסך, מוצרי חשמל ורהיטים), על מנת שלא "לסגור" את מסגרת האשראי בבנק או בכרטיס האשראי.

9. בכל שנה מוצגים בבנקים בישראל כ-114 מיליון צ'קים.

יש לזה כמה הסברים: הצ'ק מאפשר גמישות בתאריכי התשלום. למשל, ניתן לשלם תיקון פחחות בצ'ק אחד ל- 90 יום קדימה, עד שמקבלים את הכסף מהביטוח, פעולה שלא ניתנת באמצעות כרטיס אשראי. בנוסף, לצ'ק אין מסגרת אשראי, כך שגם צרכנים בעלי הכנסה גבוהה יכולים לשלם עסקות ריהוט או מוצרי חשמל בסכומים גבוהים (לעיתים כמה עשרות אלפי שקלים) מבלי לסגור את מסגרת כרטיס האשראי שלהם.

10. פנקסי הצ'קים מונפקים עם הכיתוב "למוטב בלבד" כברירת מחדל.

אלא אם הלקוח מבקש אחרת, זאת בעקבות שינוי חקיקתי שנעשה בשנת 2012 וזאת על מנת למנוע מקרים של גלגול צ'קים והלבנת הון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
עד כ'ה הזמנתי פנקסי צ'קים דרך הבנק וכרגע הם לא נותנים לי להזמין.!!!
בס"ד:מבקשת להוסיף תגובה זו לכתבה חשוב לי לקבל תשובה בבקשה. אני בחורה בת46 שנים נכה מלידה כ'ל צד שמאל שלי משותק . אני בתאריך 6.2.11 פוטרתי מהעבודה ומתקיימת על קיצבה של ביטוח לאומי כ'ל 28 לחודש. את כ'ל התשלומים שלי אני של קניות הבית אני נותנת צ'ק לתאריך 28 לחודש ואין שום בעיה רק הבעיה נוצרה שביטוח לאומי בקדים לי את ההקדמת תשלום הנכות ויש כמה תשלומים שחזרו לי ששילמתי אותם בהוראת קבע . אבל כ'ל צ'ק שאני נותנת הוא מועבר ללקוח בלי בעיה אשמח לדעת מה אני עושה במצב שכזה? מבקשת לחזור אליי בבקשה במכתב לת.ד. 1756 רחובות בהערכה יהודית משה
יהודית משה , השפלה  |  30.09.15