אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סילבן שלום יוזם: הארנונה תחושב באופן אחיד - ללא שטחים ציבוריים צילום: אוראל כהן

סילבן שלום יוזם: הארנונה תחושב באופן אחיד - ללא שטחים ציבוריים

שר הפנים מעוניין לאחד את שיטות החישוב השונות הנהוגות ברחבי הארץ, כך שהגבייה לא תכלול חדרי מדרגות, חדרי אשפה ולובי

29.07.2015, 17:17 | עמרי מילמן

שר הפנים סילבן שלום הודיע היום (ד') על רפורמה בארנונה שבמסגרתה תאוחד שיטת החישוב בכל הרשויות בארץ. היום נהוגות בישראל 4 שיטות חישוב שונות - והשר שלום מעוניין להנהיג שיטה אחת אחידה.

קראו עוד בכלכליסט

כיום, חלק מהרשויות מחשבות את שטח הקירות החיצוניים והפנימיים יחד עם חדרי המדרגות והמחסנים בחישוב שטח הבית, ישנן רשויות שמחשיבות רק את הקירות הפנימיים בחישוב השטח ויש רשויות שמחשבות רק את השטח נטו-בין הקירות. היוזמה של השר שלום, שתצריך ככל הנראה שינוי חקיקה, תאומץ על ידי כל הרשויות ותתבסס רק על שטח הדירה ולא תחשב שטחי עזר כגון: חדרי מדרגות, לובי, חדרי אשפה, חדרי מכונות, חדרי עגלות וכו'.

טרם הוחלט איזה שיטת מדידה תאומץ. מלבד ההחלטה כי שטחים ציבוריים לא יהיו חלק משטח הנכס. משרד הפנים, הרשויות המקומיות והאוצר יצטרכו להכריע האם חלקים נוספים, כמו קירות חיצוניים ייכללו בחישוב. החלטה זו תשפיע על הכנסות הרשויות, ועל הצורך בתקצוב נוסף שלהן מצד האוצר.

תשלום ארנונה, צילום: ערן יופי כהן תשלום ארנונה | צילום: ערן יופי כהן תשלום ארנונה, צילום: ערן יופי כהן

"אין הצדקה לכך ששטחו של נכס יחושב באופן שונה בין רשות אחת לרעותה", אמר השר, "במצב הנהוג כיום קיימת אפליה בין האזרחים, חוסר הסטנדרטיזציה אינו מאפשר השוואה יעילה בין הרשויות. בכוונתי לדאוג לכך שכל אזרח במדינה יקבל יחס זהה בשיטת החישוב לגביית מסי הארנונה, ומבלי שישלם על שטחים נוספים - אלא רק על שטח דירתו", הוסיף שלום.

יצומצם מספר הסיווגים

החלטה נוספת שקיבל שר הפנים היא לאחד סיווגים. היום יש 13 סיווגים עיקריים עבור סוגי עסקים שונים ואלפי תתי סיווגים שמשתנים מרשות לרשות. מה שיוצר קושי משפטי ועומס על בתי המשפט בעקבות מחלוקות רבות בין הרשויות לעסקים. השונות הרבה בתתי הסיווגים אינה מאפשרת השוואה בין הרשויות המקומיות לצרכים שונים, ומקשה על משרד הפנים לבצע את המוטל עליו לפקח על הרשויות ולאשר העלאות חריגות.

בכוונת השר שלום לצמצם את מספר הסיווגים על ידי קביעת רשימת סיווגים סגורה ומחייבת שתוביל לאחידות, פשטות, וודאות, התמצאות קלה בצו המסים. במשרד הפנים מוסרים, כי יוקם צוות עבודה שיגיש לשר הצעה לצמצום הסיווגים באופן שייפגע בצורה המינימלית בתשלומי הארנונה של העסקים מחד - ובהכנסות הרשויות המקומיות מאידך.

השלטון המקומי: מברכים על הצעד

חיים ביבס, יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין מכבים רעות מסר בתגובה: "אני מברך את שר הפנים על היוזמה הראויה בנושא האחדת צו הארנונה. לאחר שנים ארוכות שבהן התרענו בפני הממשלה על הבעייתיות הנובעת מצווי ארנונה מיושנים ומסורבלים שמנעו מראשי הרשויות את הסמכות להתאים ולעדכן את המס עבור התושבים, נוכל כיום להחיל צו אחיד לכלל הרשויות שיבוסס על אותה שיטת מדידה וסיווג לטובת תושבי מדינת ישראל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות16 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

16.
ממש "תודה" ! הארנונה תגדל עכשיו!!!!
בתל אביב מחשבים נטו נטו - רק על שטח הדירה. אז עכשיו יכללו גם את הקירות? נו באמת!היה לי 37 מטר לחישוב - עכשיו יהיה 50? סילבן, אתה חמור!!!!!! כמו שכתב מגיד מפייסבוק - העיוות הגדול ביותר זה גביית הארנונה לפי מטרים ולא לפי מספר הנפשות. הרי ארנונה זה תשלום על שירותים עירוניים,נכון? משפחה +3 או +4 מנצלת הרבה יותר משאבי עירייה ומייצרת הרבה יותר פסולת ביתית (וזה לא הכל כמובן!) - אז מדוע אותה המשפחה תשלם את אותו הסכום כמו אדם בודד רק כי גודל הדירות זהה????
30.07.15
12.
כאן בעיר הכל מיוחד ..
בעפולה יש ראש עיר ממוחמד מאוד ואין כמוהו יצחק מירון וסגנו , כל מה שרק אפשר לדפוק את התושב תמצאו אצלהם , לא מספיק ישראל בתינו , עכשיו לוקח כסף דמי שמירה רק מעניין על מי הוא שומר , ארנונה אתה משלם על חדר מדרגות על פח זבל , על מדרכה , והעיר פשוט מטונפת יש גנים ציבוריים במקום שתהיה אכיפה הרי משלמים דמי שמירה אין שמירה נוער ואנשים שותים אלכוהול שוברים בקבוקים , עושים נזק לגנים משתוללים עד שעות קטנות , והוא נמצא במגדל השן ..
אזרח , עפולה  |  29.07.15
לכל התגובות