אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דיוויד קמרון מטפס על עץ הפורנו צילום: אימג'בנק, Gettyimages

דו"ח טכנולוגי

דיוויד קמרון מטפס על עץ הפורנו

ראש ממשלת בריטניה ממשיך מסע הצלב שלו נגד אתרי התוכן למבוגרים בלבד ועלול להסתבך כך עם הדוד מאמריקה, כיצד מפריעים רובוטים מעופפים לכיבוי שריפות, האם צוקרברג הרג את ברכת יום ההולדת ויאהו מפרידה את האודיו מהווידאו באפליקציה חדשה

30.07.2015, 16:26 | יוסי גורביץ
מסע הצלב של קמרון נמשך

דיוויד קארון ממשיך את מלחמתו באתרי הפורנו: אחרי שהעביר בבריטניה לפני כשנה חוק להפעלת פילטר, שסינן לא מעט אתרים לגיטימיים לגמרי,(זה נכשל קשות – רק 13% מהמשתמשים החדשים בחרו להשתמש בו) מאיים כעת קמרון על אתרי הפורנו שאם הם לא יחסמו את עצמם, הוא יחסום אותם.  

היה אפשר לצפות שאחרי תגובה מוחצת כל כך של הציבור נגד סינון, ואחרי סינון כבר קיים למי שרוצה בו (מסתבר שמדובר במיעוט קטן) קמרון יירד מהעץ הזה. זה לא מה שקורה. לטענת ראש הממשלה, עשרת אתרי הפורנו המובילים בבריטניה לא מכילים בדיקת גיל ראויה לשמה. המדור תוהה אם קמרון טרח לבלות את הזמן הנדרש מול האתרים הללו, או שאת הג'וב הזה הוא השאיר לאחד מעובדיו האומללים. התהיה לגיטימית: וויליאם גלדסטון, אחד מקודמיו של קמרון בתפקיד, נהג לצאת למסעות ליליים בלונדון, במהלכם היה מטיף בפני פרוצות לשוב בהן מדרכן הרעה - ולעתים גם מלקה אותן.

דיוויד קמרון, צילום: אימג דיוויד קמרון | צילום: אימג'בנק, Gettyimages דיוויד קמרון, צילום: אימג

קמרון אומר כעת שאם לא יהיו חסמי גיל "יעילים" על האתרים, הוא יעביר חקיקה שתדרוש כזו - והאמירות שלו מספיק אמביוולנטיות כדי שלא יהיה ברור אם החסימה תהיה ברמת אתר הפורנו או ברמת ספק הרשת.

חברים במפלגת השלטון אומרים בשקט שכדאי שמר קמרון ימצא לו דברים חדשים להתעסק בהם: אתרי הפורנו האמורים לא נמצאים כלל בבריטניה כי אם בארצות הברית וחוק שיגביל אותם הוא בעצם סנקציות רשת נגד הדוד מאמריקה. וזו האחרונה, שמרנית ככל שתהיה, עדיין אוהבת חברות שמרוויחות הרבה ומשלמות מסים. מוקדם מכדי להעריך כיצד תגיב המעצמה, אבל יש להניח שהיא לא תהיה נעימה עבור הממלכה המאוחדת.

הביאו לי את הרוטור שלו

לפני כחודש היתה שריפה מסיבית בקליפורניה. זה קורה כל קיץ, פחות או יותר והפעילות העוינת השגרתית השמש לא היתה מושכת תשומת לב, אלמלא היו מעורבים בסיפור מזל"טים.

במספר שריפות גדולות, נאלצו מטוסי הכיבוי לסגת מהאזור מבלי להפיל עליו כמויות חריגות של חומר נגד בערה, משום שבמקום נכחו מזל"טים באופן בלתי מורשה, ואף אחד לא רצה שפרט לצרות הקיימות, יהיה גם מטוס בוער על הקרקע. באחת השריפות הללו האש התקרבה עד לכביש ונהגים נאלצו לנוס על נפשם ולהשאיר את הרכב מאחוריהם. אף נהג לא נפגע אבל 20 מכוניות נשרפו. באזור חגו להם חמישה מזל"טים.

סכנה באירועי חירום. מזל"ט ביתי סכנה באירועי חירום. מזל"ט ביתי סכנה באירועי חירום. מזל"ט ביתי

למחוז סן ברנדינו, שם היו לא מעט שריפות, נמאס. השלטונות הבטיחו פרס של 25,000 דולר בעבור מידע שיביא למעצרם של מפעילי מל"טים בכל אחת מהשריפות – 75,000 דולר בסך הכל. כמו כן, הודיע המחוז שאם הטסת מזל"טים תגרום בעתיד למותם של צוותי טיסה או כבאים, מטיסיהם יועמדו לדין על רצח.  

כדי ליישם את ההחלטה, הקים המחוז גם קו טלפון שאליו אפשר להתקשר בעילום שם ולמסור פרטים על מפעילי הרובוטים המעופפים - או, מה שסביר לא פחות, למסור מידע שישלח את המשטרה למרדף אחרי הרוח. לפני שנתיים-שלוש מזל"טים היו קוריוז; עכשיו הם מטרד רציני לרשויות, בעוד שחברות ענק מנסות להוון אותן. קדמה. 

האיש שהרג את ברכת יום ההולדת

לפייסבוק יש מניות יסוד בשורה של תפיסות חברתיות שלנו. בראש ובראשונה, כמובן, פייסבוק חותרת תחת מושג הידיד. פעם זו היה קשר בעל משמעות עמוקה, לא כל אחד היה זוכה לתואר הזה, אבל היום כל זב ומצורע שאין לך שום קשר איתו ומעולם לא רצית שום קשר איתו, חש עצמו נעלב אם לא הסכמת להיות "חבר" שלו בפייסבוק.

אחר כך הגיעה ההתקפה על האינטימיות. אתה בוהה בתדהמה באנשים שבדרך כלל חשבת שהם שפויים ומתונים מלהגים בריש גלי, לעיני כל העולם, אשתו, פילגשו, ובן הדודה של הכלב שלו, על נושאים שפעם היו נידונים רק בקרב ידידים קרובים. האנשים האלה לא הגיעו למצב הזה בכוחות עצמם; שנים של מאמץ מצד טרשת חברתית בעלת עוצמה בלתי ניתנת לשיעור וכמויות מטורפות של כסף שכנעו אותם שזה סדר היקום הנכון.

לקח לכם את יום ההולדת. צוקרברג, צילום: בלומברג לקח לכם את יום ההולדת. צוקרברג | צילום: בלומברג לקח לכם את יום ההולדת. צוקרברג, צילום: בלומברג

לפני כל זה, כמובן, היתה ההתקפה על הפרטיות, התקפה שבלעדיה אין לפייסבוק קיום. מארק צוקרברג אמר בגלוי שאנשים יתרגלו לכך שאין יותר פרטיות. הכלל הזה, כמובן, לא חל על צוקרברג עצמו. על הפרטיות שלו הוא שומר בקנאות יוצאת דופן, כולל רכישת בתים סביב הבית שלו כדי שאף אחד לא יוכל לדעת מה הוא עושה. לא, למארק צוקרברג תמיד תהיה פרטיות. זו הפרטיות שלכם שהוא מוכר. זה אתם שצריכים לוותר עליה. אחר כך התרגלנו לכך שפייסבוק מרגלת אחרינו בכל מקום בעזרת כפתורי הלייק שלה.

 

ועכשיו מגיעה ההתקפה על יום ההולדת. פעם, כשלחברים שלך היה יום הולדת, זה היה עניין גדול. היית צריך לחשוב על ברכה ומתנה, או למצער - על תירוץ ממש טוב כדי להתחמק מהמסיבה. היום, כמו ברכות ראש השנה, יש לך נוטיפיקציה שלידיד שלך יש יום הולדת. אתה אפילו לא צריך לזכור אותו, פייסבוק תזכור בשבילך. ועוד חלק מהמוח שלך (כמה מספרי טלפון אתם עדיין זוכרים?) מתנוון ומתהוון.

עכשיו פייסבוק הורידה גם את הברכה הזו על ברכיה. ניסוי חדש של פייסבוק הוא לשלוח לך מסרון, שבו מודיעים לך קוממיות שלמה-שמו יש היום יום הולדת. רוצה לשלוח לו ברכת יום הולדת? לחץ 1! וכשאתה לוחץ 1, עוד מטבע מצלצל בצלחת של מארק צוקרברג, עוד פיה מאבדת כנפיים, ועוד מוסד חברתי דופק עוד מסמר בארון הקבורה של עצמו. די כבר.

קצרצרים

1. ליאהו יש אפליקציית מסרונים משונה. היא מאפשרת לכם לשלוח טקסט ולנהל שיחת וידאו פנים אל פנים - אבל בלי קול. ביאהו טוענים שהעדר הצליל הוא לא באג, הוא פיצ'ר: אומרים שם שעיקר הבעיות בשיחות וידאו קשורות בסינכרון האודיו. לטענת החברה, באפליקציות וידאו צ'ט אחרות צריך לפעמים להחזיק את המכשיר בזווית לא טבעית, אחרת ישודר רק הסנטר של המשתמש בגלל ענייני הצליל האמורים. אני מתחיל לחשוד שהדבר הזה יצא לשוק שנה לפני שהוא היה מוכן ושצוות היח"צ של יאהו היה נואש במיוחד.

מפרידה את האודיו מהווידאו. מריסה מאייר, מנכ"לית יאהו, צילום: בלומברג מפרידה את האודיו מהווידאו. מריסה מאייר, מנכ"לית יאהו | צילום: בלומברג מפרידה את האודיו מהווידאו. מריסה מאייר, מנכ"לית יאהו, צילום: בלומברג

2. yelp מתרסקת בבורסה, ויש לה לזה תירוץ חדשני: זה לא שהיא לא מצליחה לחדש, זה לא שהמשקיעים קפריזיים, זה לא שהם התרגלו לקבל שיעור החזרה פסיכי - לא, הבעיה היא בועת חד הקרן. על פי yelp , עובד בחברה מבוססת כמוה יכול בקלות לערוק לסטארט-אפ שיציע לו משכורת הרבה יותר טובה. ב-yelp מתלוננים שהחברות שמבטיחות שיום אחד הן תהיינה חד קרן - סטארט-אפ ששווה מיליארד - יכולות לשלם הרבה יותר כסף כי המשקיעים שלהן מסתכלים רק על קצב הצמיחה. כלומר, ב-yelp מודים בשני דברים: קצב הצמיחה שלהם איטי והם לא משלמים לעובדים שכר תחרותי. רק שבמקום לומר את זה במפורש, הם מעדיפים לקשקש על "בועת חד קרן" כי אז אולי מישהו יטעה לחשוב שהבעיה לא אצלם. 

3. וויליאם מרדית' מקנטקי הבחין במזל"ט מפונפן מרחף מעל החצר שלו ומצלם אותה. הוא לקח את רובה הציד שלו והפיל את הרובוט המעופף. מרדית' נעצר אבל שוחרר זמן קצר לאחר מכן והוא משוכנע שבית המשפט יקבל את עמדתו. הוא אומר שאין לו שום דבר נגד מזל"טים, שזה יופי של צעצוע ושהוא לגמרי בעד מצלמות. אבל, עם כל הכבוד, קח את הצעצוע שלך לפארק או למקום ציבורי אחר, לא לבית הפרטי שלו. מה עוד הוא יכול היה לעשות, שאל רטורית. לדבריו, זו לא הפעם הראשונה שמזל"טים חודרים לשטח הפרטי שלו, ואם המזל"ט היה רק חוצה אותו, הוא לא היה יורה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות