אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שלי יותר גדול: אובמה הורה על בניית מחשב העל החזק בעולם צילום: רויטרס

שלי יותר גדול: אובמה הורה על בניית מחשב העל החזק בעולם

המחשב שיפותח על ידי המוסד הלאומי למדע, משרד האנרגיה והפנטגון, צפוי להציע עוצמת עיבוד גבוהה פי 1,000 מאשר המחשב המהיר ביותר כיום. אחת המטרות של המחשב היא לחקות את אופן פעולת המוח האנושי

31.07.2015, 08:33 | רפאל קאהאן

הוראה נשיאותית שפורסמה השבוע על ידי הנשיא אובמה, מורה על הקמת יוזמת מחשוב חדשה שצפויה להניב את מחשב העל המהיר ביותר בעולם. היוזמה שנקראית National Strategic Computing Initiative משלבת בין משרד הביטחון, האנרגיה והמוסד הלאומי למדע.

קראו עוד בכלכליסט

מטרת היוזמה לייצר מחשב על במהירות 1 אקסה-פלופ, או מיליון פעמים טריליון פעולות נקודה צפה בשנייה. לשם השוואה, המחשב המהיר ביותר כיום הוא סיני ומסוגל למהירות של כ-33.6 פטה-פלופ, נמוכה בהרבה מהיעד של אובמה. מחשב העל האמריקאי המהיר ביותר מסוגל למהירות של כ-17.16 פטה-פלופ.

מחשב על מתוצרת Cray מחשב על מתוצרת Cray מחשב על מתוצרת Cray

הסיבה ליוזמה של אובמה אינה רק הפגנת שרירים או גאווה לאומית. מחשבי על מהירים יכולים לאפשר חיסכון עצום באנרגיה, בתכנון תשתיות ובמחקר. בנוסף המתכננים מאמינים שהמחשב יהיה מסוגל גם לחקות באופן מלא את פעולת המוח האנושי - מה שיאפשר בנייה של תוכנות הרבה יותר מתוחכמות מאשר אלה הקיימות כיום.

התכנית קוראת להשלמת תכנון וייצור המחשב תוך כ-15 שנה. על פי ההערכות - עלות פיתוח המחשב תגיע לכ-3 מיליארד דולר ותתבצע בשיתוף פעולה עם התעשיה. התוצאות של היוזמה צפויות להשפיע הרבה מעבר לבניית המחשב עצמו, יישומים ופיתוחים שנובעים מתהליך הפיתוח יספקו כנראה פיתוחים רבים עבור התעשייה והשוק הצרכני, בדיוק כמו שתכנית החלל הניבה טכנולוגיות חדשות.     

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות