אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גם בקריביים יש צרות: פורטו ריקו על סף חדלות פירעון

גם בקריביים יש צרות: פורטו ריקו על סף חדלות פירעון

ממשלת האי, שהינו שטח חסות של ארה"ב, הודיעה כי לא תעמוד היום בתשלום על האג"ח שהנפיקה בגובה 58 מיליון דולר. פורטו ריקו חייבת לנושים 72 מיליארד דולר ומקווה לדון איתם מחדש על החזר החוב

01.08.2015, 14:53 | בלומברג

האי הקאריבי פורטו ריקו נמצא על סף חדלות פירעון. בסוף השבוע הודיעה ממשלת האי שהינו שטח חסות של ארה"ב כי לא תעמוד בתשלום אג"ח המיועד לפירעון היום (שבת), כך שייתכן שהיא בדרך לחדלות פירעון. המהלך מרמז על רצונה של פוטו ריקו שחייבת לנושים 72 מיליארד דולר לדון מחדש על החזר החוב.

במסיבת עיתונאים שנערכה בסוף השבוע בסן חואן הודיע ויקטור סוארס, ראש הלשכה של המושל אלחנדרו גרסיה פדילה, כי לממשלה אין כסף כדי לשלם את החזר החוב הנוכחי בגובה 58 מיליון דולר על אגרת החוב שהונפקה על ידה לנושים. "לא נוכל לעמוד בתשלום של יום שבת, מכיוון שאין לנו כספים זמינים", אמר סוארס לעיתונאים. "התשלום יבוצע לאחר שנוכל לפרוס את החובות".

חוף בפורטו ריקו. תשכחו מהאג"ח, תסתכלו על הנוף, צילום: שאטרסטוק חוף בפורטו ריקו. תשכחו מהאג"ח, תסתכלו על הנוף | צילום: שאטרסטוק חוף בפורטו ריקו. תשכחו מהאג"ח, תסתכלו על הנוף, צילום: שאטרסטוק

חדלות הפירעון מהווה עליית מדרגה במשבר החוב שפגע באי בחודשים האחרונים. הרשויות מנסות להשיג פריסת חובות, שתהיה הגדולה ביותר בהיסטוריה של שוק האג"ח המוניציפאלי. מחירי האג"ח של פורטו ריקו צנחו על רקע ההערכות כי האי לא יוכל לשלם את החובות על רקע הקיפאון בכלכלה והעזיבה של יותר ויותר תושבים לארה"ב. השנה הכלכלה צפויה להתכווץ ב-1.2%, בעוד שהאוכלוסייה הצטמקה ב-7% בעשור האחרון.

"אירוע מסוג זה הוא מספיק משמעותי שהוא יכול לפגוע במחירים של האג"ח הפורטו ריקניות", הגיב ריצ'רד לרקין, מנהל מחלקת האשראי בחברת הרברט ג'י. סימי בפלורידה. "קשה לי להאמין שחדלות פירעון על אג"ח של פורטו ריקו יעבור בלי השפעה".

ביוני הודיע המושל גרסיה פדילה כי פורטו ריקו לא תוכל לעמוד בתשלומים, זאת לאחר שנים שבהן לוותה כספים כדי לכסות על גירעונות בתקציבה, ולכן מחזיקי האג"ח יצטרכו לחלוק בהפסדים כדי לעזור לאי לייצב את מצבו הפיננסי. טיוטה לפריסת חובות אמורה להיות מוכנה עד ה-1 בספטמבר. אולם המשקיעים, ביניהם אופנהיימר פנדס (Oppenheimer Funds), מתנגדים לתכנית זו, והודיעו כי ילחמו כדי להבטיח שפורטו ריקו תשלם את החוב שלה. בדו"ח שחיברו שלושה כלכלנים לשעבר בקרן המטבע הבינלאומית נטען כי ניתן לאזן את התקציב מבלי שהדבר יגרור פריסת חובות נרחבת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות