אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פחות משנה לאולימפיאדה בריו: מי הים מזוהמים קשות צילום: רויטרס

פחות משנה לאולימפיאדה בריו: מי הים מזוהמים קשות

מתחם השייט במפרץ גואנברה הוא מזוהם ביותר. ארגון הבריאות העולמי דורש מעקב אחר רמות הווירוסים במתקנים המיועדים לאולימפיאדה

02.08.2015, 16:11 | שירות כלכליסט

ארגון הבריאות העולמי (WHO) בקש מהוועד האולימפי הבינלאומי (IOC) לנתח את רמות הווירוסים במים של ריו דה ז'נירו, זאת לקראת האולימפיאדה שתתקיים בשנה הבאה. בנוסף, הארגון הבינלאומי, המנהל את תחרויות השייט, הודיע כי יחל בבדיקות עצמאיות של המים. 

קראו עוד בכלכליסט

חוף הים המזוהם בריו. בריו, מרבית הפסולת והביוב לא זוכים לטיפול וזורמים בתעלות לעבר מתקני המים של האולימפיאדה, שמזוהמים מהפסולת הצפה, הפסולת של משקי הבית ואפילו חיות מתות., צילום: רויטרס חוף הים המזוהם בריו. בריו, מרבית הפסולת והביוב לא זוכים לטיפול וזורמים בתעלות לעבר מתקני המים של האולימפיאדה, שמזוהמים מהפסולת הצפה, הפסולת של משקי הבית ואפילו חיות מתות. | צילום: רויטרס חוף הים המזוהם בריו. בריו, מרבית הפסולת והביוב לא זוכים לטיפול וזורמים בתעלות לעבר מתקני המים של האולימפיאדה, שמזוהמים מהפסולת הצפה, הפסולת של משקי הבית ואפילו חיות מתות., צילום: רויטרס

בהצהרה שהועברה לסוכנות החדשות AP, ארגון הבריאות העולמי מסר כי הציע לוועד האולימפי להתחיל ולעקוב אחר רמות הווירוסים במתקנים המיועדים לאולימפיאדה.

"ארגון הבריאות הציע גם לוועד האולימפי להרחיב את בסיס האינדיקטורים המדעיים כך שיכלול גם וירוסים", נכתב בהצהרה. "בהתאם לתוצאות של בדיקות נוספות יש לשנות את הערכות הסיכונים. הוועדה המארגנת המקומית והוועד האולימפי הבינלאומי מתבקשים לעקוב אחר ההמלצות של ארגון הבריאות לטיפול בפסולת של משקי בית ובתי חולים".

דובר מטעם הוועדה המארגנת של אולימפיאדת ריו הפנה את הבקשה לתגובה לוועד האולימפי הבינלאומי, שמתכנס בקואלה לומפור, מלזיה.

המארגנים והממשלה הברזילאית חיפשו רק נוכחות של בקטריות כדי לקבוע האם המים בטוחים. אולם מומחים רבים טוענים כי וירוסים מהווים בעיה חמורה יותר ולכן חייבים לפקח עליהם.

פדרציית השייט הבינלאומית (ISAF) מסרה כי היא מתכוונת להתחיל בבדיקות עצמאיות למציאת וירוסים. "אנחנו מתכוונים למצוא מישהו שיוכל לעשות את הבדיקות עבורנו, ויוכל לגלות בצורה בטוחה את מה שעלינו לדעת בכל הקשור לווירוסים ולבקטריות", מסר פיטר סאורי, מנכ"ל הארגון. "זו התכנית שלי".

מתחם השייט במפרץ גואנברה הוא מזוהם ביותר, כך גם מתחם נפרד המיועד לחתירה ולתחרויות חתירה בקאנו באגם רודריגו דה פרייטס במרכז ריו. מבדיקה שערכו ב-AP מצאו כי במתקנים בהם יתקיימו תחרויות הטריאתלון והשחייה במים פתוחים (open-water swimming) בחוף קופקבאנה יש רמות גבוהות של וירוסים שמהווים איום לספורטאים ולתיירים.

לסאורי יש גם אינטרס אישי. אשתו, אלסנדרה היא ילידת ריו, לשניים ילדה בת 9 בשם מארי. "אני אב בעצמי", הוא אומר. "אני רוצה לוודא שכל מי שנכנס למים הוא בטוח ומקבל את ההנחיות הנכונות והאבטחה הראויה".

הבדיקה של AP מצאה רמות וירוסים ובקטריות גבוהות ומסוכנות במי הביוב במתקנים שבהם 1,400 ספורטאים יתחרו בתחרויות מים במשחקים שיצאו לדרך בעוד שנה ב-5 באוגוסט, 2016. בריו, מרבית הפסולת והביוב לא זוכים לטיפול וזורמים בתעלות לעבר מתקני המים של האולימפיאדה, שמזוהמים מהפסולת הצפה, הפסולת של משקי הבית ואפילו חיות מתות.

באליפות העולם בשחייה שנערכה בקאזאן, רוסיה, השחיינים הביעו דאגה לגבי המצב בריו. "הספורטאים ואיגודי הספורטאים הביעו חשש מהבעיות הנוכחיות הנוגעות לאיכות המים, ניקיון המים", אמר ולדימיר סלניקוב זוכה לשעבר במדליית זהב באולימפיאדה. "נעביר זאת כהמלצה, ואנשים ישימו לב לכך".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות