אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
NFL: ראסל וילסון יקבל 60 מיליון דולר שכר מובטח צילום: איי פי

NFL: ראסל וילסון יקבל 60 מיליון דולר שכר מובטח

שחקן הפוטבול חתם על הארכה של 4 שנים בשווי 87.6 מיליון דולר עם קבוצת סיאטל סיהוקס. כ-68% מהשכר הוא שכר מובטח

02.08.2015, 16:51 | שירות כלכליסט

שחקן הפוטבול ראסל וילסון חתם על הארכה לארבע שנים בשווי 87.6 מיליון דולר עם קבוצת סיאטל סיהוקס, זאת לאחר משא ומתן שנמשך כל הפגרה.

קראו עוד בכלכליסט

ראסל ווילסון. לפי השמועות וילסון ויתר על חוזה בגובה 120 מיליון דולר עבור חוזה קטן יותר אך עם יותר כסף מובטח, צילום: איי פי ראסל ווילסון. לפי השמועות וילסון ויתר על חוזה בגובה 120 מיליון דולר עבור חוזה קטן יותר אך עם יותר כסף מובטח | צילום: איי פי ראסל ווילסון. לפי השמועות וילסון ויתר על חוזה בגובה 120 מיליון דולר עבור חוזה קטן יותר אך עם יותר כסף מובטח, צילום: איי פי

העסקה כוללת בונוס חתימה בגובה 31 מיליון דולר (בתיקו על התואר הבונוס הגבוה ביותר העונה ב-NFL), שכר מובטח של 60 מיליון דולר (השני הגבוה ביותר בליגה) ושכר ממוצע של 21.9 מיליון דולר, שני גם כן אחרי השכר של ארון רודג'רס. זהו חוזה מפלצתי, שהושג שעות ספורות לפני פקיעת דדליין, שהיה דוחה את המשך המשא ומתן לקיץ הבא.

מה שהופך את החוזה של וילסון לייחודי הוא הסכום המטורף של שכר מובטח. 68.4% מהחוזה של וילסון הוא מובטח, אחוז גבוה מאשר שאר השחקנים. החוזה של רודג'רס לדוגמה, כולל שכר מובטח של 49% ממנו, והחוזה החדש והגבוה של קאם ניוטון מבטיח לו רק 39.5% מהשכר.

לפי השמועות וילסון ויתר על חוזה בגובה 120 מיליון דולר עבור חוזה קטן יותר אך עם יותר כסף מובטח.

בתחילת הפגרה ההערכה הייתה כי וילסון שואף להשיג חוזה שובר שיאים. אולם, לאחר כמה זמן השתרר שקט תעשייתי והדיווחים דיברו על כך ש"עשרות מיליונים" מפרידים בין וילסון והסיהוקס. אך לאחר שקאם ניוטון חתם על חוזה בגובה 103 מיליון דולר, כולל 60 מיליון דולר בשכר מובטח (כשרק מחצית מכך מובטח במקרה של פציעה), כבר היה ברור כי וילסון קרוב לוודאי שיעקוף אותו.

אולם, לפי הדיווחים וילסון ויתר על הצעה של 21 מיליון דולר בשנה, שהשכר המובטח בה היה נמוך וכללה פחות כסף מראש, כך שהעסקה הייתה פחות משתלמת לעומת חוזים של כמה שחקנים אחרים.

בסופו של דבר הוא השיג חוזה גבוה יותר משל ניוטון, כולל יותר שכר מובטח (אם כי זה תלוי בכמות הכסף המובטח למקרה של פציעה). אין ספק כי החוזה של וילסון הוא גבוה ביותר, אך זה בא לידי ביטוי במיוחד רק כשמשווים אותו לחוזים של שחקני קוורטרבק אחרים. בשל האופן שבו החוזים בנויים ב-NFL ישנן מספר דרכים אחרות שבהן אפשר לבחון ולדרג אותם.

השווי הכולל הגבוה ביותר שייך לג'יי קטלר עם 126.7 מיליון דולר. השווי הממוצע הגבוה ביותר שייך לארון רודג'רס עם 22 מיליון דולר בשנה. השווי המובטח הגבוה ביותר מוענק לקולין קפרניק עם 61 מיליון דולר. אך בחינה מעמיקה יותר תגרום לחוזים האלה להיראות שונים.

דרך נוספת להשוואה של החוזים עליהם חתמו הקווטרבקים בשנה האחרונה היא לפי גובה השכר שירוויחו בשנתיים הראשונות של החוזה החדש, שכן אפשר להניח שהם לא ישוחררו מהקבוצות שלהם בשנתיים הקרובות. ההשוואה הזו מוכיחה עד כמה החוזה של וילסון מוצלח.

וילסון ירוויח 44 מיליון דולר בשנתיים הראשונות (כולל בונוס החתימה), שהם 49% מהשווי הכולל של החוזה. רק בן רות'ליסברגר מציג נתונים טובים יותר.  יהיה מעניין לראות בהמשך אם שחקנים נוספים יוותרו על חוזים של מעל 100 מיליון דולר לטובת חוזים שממש יכניסו כסף לחשבון הבנק שלהם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות