אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אריה דרעי רוצה להרחיב את הפטור ממע"מ גם למים וחשמל צילום: חיים הורנשטיין

בלעדי לכלכליסט

אריה דרעי רוצה להרחיב את הפטור ממע"מ גם למים וחשמל

בנוסף למוצרי מזון, במשרד הכלכלה גיבשו תוכנית שכוללת גם 0% מע"מ על תחבורה ציבורית, מים וחשמל בעלות שנתית של 3 מיליארד שקל. דרעי מאיים שלא לתמוך בתקציב אם התוכנית,שלה מתנגד האוצר, לא תקודם. סבב פגישות בנושא יחל היום

03.08.2015, 06:50 | הדס גליקו

תוכנית 0% מע"מ של שר הכלכלה אריה דרעי יוצאת לדרך. משרד הכלכלה יציג לאוצר ולרשות המסים תוכנית שבה יבקש להסיר את המע"מ מלחם אחיד, חלה, חלב, שמנת חמוצה, גבינה צהובה, גבינה לבנה, ביצים ומזון לתינוקות. דרעי כבר הכריז בשבוע שעבר שלא יתמוך בתקציב ללא אישור הפטור ממע"מ על שורת מוצרים.

קראו עוד בכלכליסט

התוכנית אינה עוצרת רק במוצרי מזון וצפויה לכלול גם נסיעה בתחבורה ציבורית, מים וחשמל. על פי התוכנית, מהוזלת המים והחשמל יוכלו ליהנות עשירונים 1–8. עלות התוכנית צפויה לעמוד על כ־3 מיליארד שקל בשנה ומימושה תלוי בהסכמות שיושגו עם האוצר ורשות המסים.

מנכ"ל משרד הכלכלה עמית לנג צפוי להציג הערב את התוכנית לצוות הכולל את ראש אגף תקציבים באוצר אמיר לוי, הכלכלן הראשי באוצר יואל נווה וראש רשות המסים משה אשר. לטענת משרד הכלכלה התוכנית תאפשר לעשירונים התחתונים במשק להקטין את עלות המחיה הבסיסית ב־50–150 שקל בחודש – סכומים משמעותיים בהיקפי ההכנסה בעשירונים אלו. במשרד מקווים שירידת המחירים שתתרחש בעקבות יישום התוכנית תביא ללחץ להוריד מחירים על מוצרים דומים, כחלק מהתחרות.

שעון חשמל, צילום: מאיר פרטוש שעון חשמל | צילום: מאיר פרטוש שעון חשמל, צילום: מאיר פרטוש

התוכנית שגיבשו כלכלני משרד הכלכלה מבוססת על ניתוח של תמהיל המוצרים שצורכים העשירונים התחתונים. במשרד בחנו מוצרים מפוקחים ומוצרים שעל פי עמדת המשרד יש צורך לפקח עליהם ולהחיל עליהם 0% מע"מ.

התוכניות של משרד הכלכלה צפויות להיתקל בביקורת חריפה מצד רשות המסים. ברשות המסים אמרו בעבר כי הם לא

תומכים בפטורים וכי 0% מע"מ הוא פתח להון שחור והעלמות מס. גורמים ברשות אומרים כבר שנים כי יש לבטל את הפטור ממע"מ על פירות וירקות, כיוון שהוא לא מגיע לצרכן ומי שנהנה ממנו הוא הגורמים המתווכים. התומכים במע"מ דיפרנציאלי מציגים כדוגמה את יישום השיטה באירופה, אולם ברשות המסים ציינו שבאיחוד האירופי אומרים כי הם כבר לא יכולים להשיב את הגלגל לאחור וכי הדרך של ישראל היא הנכונה.

נגידת בנק ישראל קרנית פלוג אמרה אתמול בדיון בכנסת בנושא הגירעון כי יש לבטל פטורים ממס כדי להגדיל את הכנסות המדינה. "יש עדיפות ראשונה לצמצום פטורים מעוותים ממסים – למשל הפטור ממע"מ על פירות וירקות", אמרה פלוג וציינה כי יש מקום להעלאה מסוימת של שיעורי המס כדי לא להגדיל את נטל החוב בעתיד.

ממשרד האוצר נמסר: "הוקם צוות לבחינת ההשלכות ליישום 0% מע"מ דיפרנציאלי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

81 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

80.
כל המגיבים פה פשוט שטופי מוח
תצאו מהדוגמות שמשרד האוצר מאכיל אתכם. אתם משלמים יותר מס עקיף מכל מדינה מתוקנת אחרת בעולם. אין מדינה אחת ב - OECD שבה משלמים מע"מ אחיד וגבוה על כל המוצרים. במדינות אלה יש מע"מ דיפרנציאלי. זה אומר שיש מע"מ מופחת או אפס מע"מ על מזון, תרופות, מים, תחבורה ציבורית, דירה חדשה ועוד. רק אצלנו הכל יקר כי לא רוצים ליישם כאן מע"מ דיפרנציאלי. אני מבינה שכולכם נורא אוהבים את יוקר המחיה, ותוהים בנפשיכם מדוע לא מעלים עוד את המחירים? האם אתם באמת לא מבינים ש-90% מיוקר המחיה נמצא בידיים של הממשלה. זה מע"מ, מכס, ארנונה, תשלומי הורים, צהרנים במקום יום לימודים ארוך ועוד. הממשלה מעדיפה לאסוף כמה שיותר מיסים, ולתת כמה שפחות שירותים, והכל בגיבוי של כל המגיבים כאן שמקללים את דרעי על רצונו לצאת מהלופ המושחת של מיקסום רווחים על חשבון האזרחים. הייתם צריכים לנשק אותו על התעקשותו להוריד לכם את המחירים, מול תאוות הבצע של האוצר. תחליפו דיסקט ותפתחו את הראש. עובדים עליכם בעיניים ואתם מגבים את העושק שלהם.
מירית  |  03.08.15
לכל התגובות