אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"הלם": בגלל השחיתות פיפ"א מתקשה לגייס חסויות חדשות צילום: אי פי איי

"הלם": בגלל השחיתות פיפ"א מתקשה לגייס חסויות חדשות

פיפ"א שמעוניינת להשיג הכנסות של קרוב ל-6 מיליארד דולר ממונדיאל 2018, לא החתימה אף ספונסר חדש מאז המונדיאל שנערך בשנה שעברה בברזיל

03.08.2015, 13:10 | שירות כלכליסט
משבר השחיתות בפיפ"א פוגע בחיפוש אחר ספונסריות חדשות למונדיאל. פיפ"א שמעוניינת להשיג הכנסות של קרוב ל-6 מיליארד דולר ממונדיאל 2018, לא החתימה אף ספונסר חדש מאז המונדיאל שנערך בשנה שעברה בברזיל.

קראו עוד בכלכליסט

ג ג'רום ואלקה. רשימת הספונסרים של פיפ"א הולכת ומצטמצמת , זאת בעודה מנסה למלא 34 מקומות פנויים לשתי חבילות עבור הטורנירים ב-2018 ברוסיה וב-2022 בקטאר. | צילום: איי אף פי ג

"המצב הנוכחי בהחלט לא עוזר לסכם שום עסקה חדשה, זוהי עובדה", אמר מזכ"ל הארגון ג'רום ואלקה בשבוע שעבר לפני הגרלת הבתים למוקדמות.

האירוע הגדול הראשון שמארגנת המארחת רוסיה הביא מאות עיתונאים זרים לסנט פטרסבורג, והיווה במה טבעית להשקת חוזי ספונסרשיפ. אולם, ואלקה אמר כי אף עסקה משמעותית לא תושלם עד שעתידה של פיפ"א לא יתבהר, כלומר עד החלפתו של הנשיא ספ בלאטר. "אני בטוח שעד הבחירות לנשיאות שיתקיימו ב-26 בפברואר, לא יהיו הכרזות גדולות", אמר ואלקה. הוא הוסיף כי "לפחות שתי חברות גדולות" החלו כבר במשא ומתן.

לנוכח התסכול ההולך וגובר עם פיפ"א מאז ה-27 במאי, אז נחשפה החקירה של הרשויות השוויצריות והאמריקאיות בחשד לשוחד והלבנת הון, יותר ויותר ספונסרים קיימים ביקשו להיפגש עם הנהלת פיפ"א.

ואלקה אמר כי הארגון קיבל מכתבים מספונסרים ועורכי הדין שלו יארגנו פגישת עדכון באוגוסט עם בכירים בחברות שיווק. ואלקה אמר את הדברים במסיבת עיתונאים שעות ספורות לאחר שוויזה טענה כי התגובה של פיפ"א למשבר הנוכחי הייתה "כלל לא הולמת".

"להערכתנו לא ניתן לבצע שום התקדמות משמעותית תחת ההנהגה הנוכחית של פיפ"א", הצהירה חברת כרטיסי האשראי.

קוקה קולה שהיא ספונסרית ותיקה של פיפ"א ומקדונלד'ס, שנחשבת לספונסרית בדרג השני, הפרו גם את הנאמנות המסורתית שלהן והעבירו ביקורת על האופן בו הארגון מנהל את שערוריית השוחד. שניים משמונת סגני הנשיא בפיפ"א היו בין 14 בכירים שהוגש נגדם כתב אישום בארה"ב במאי.

לפי ההערכות, ואלקה ובלאטר הם בין החשודים שבמרכז החקירה של משרד המשפטים האמריקאי.

רשימת הספונסרים של פיפ"א הולכת ומצטמצמת, זאת בעודה מנסה למלא 34 מקומות פנויים לשתי חבילות עבור הטורנירים ב-2018 ברוסיה וב-2022 בקטאר.  שתי ספונסריות מהדרג השני, חברת התעופה אמירייטס מדובאי וסוני, הן בין השותפות המסחריות שבחרו לא לחדש בשנה שעברה את החוזה שלהן.

פוטין ובלאטר. רק שבעה מתוך 14 המקומות הזמינים בשתי הקטגוריות הראשיות של פיפ"א מולאו, ואף אחד מ-20 המקומות בקטגוריה אזורית חדשה שנפתחה על מנת להעלות את ההכנסות ממחזור 2010-2014. , צילום: אי פי איי פוטין ובלאטר. רק שבעה מתוך 14 המקומות הזמינים בשתי הקטגוריות הראשיות של פיפ"א מולאו, ואף אחד מ-20 המקומות בקטגוריה אזורית חדשה שנפתחה על מנת להעלות את ההכנסות ממחזור 2010-2014. | צילום: אי פי איי פוטין ובלאטר. רק שבעה מתוך 14 המקומות הזמינים בשתי הקטגוריות הראשיות של פיפ"א מולאו, ואף אחד מ-20 המקומות בקטגוריה אזורית חדשה שנפתחה על מנת להעלות את ההכנסות ממחזור 2010-2014. , צילום: אי פי איי

רק שבעה מתוך 14 המקומות הזמינים בשתי הקטגוריות הראשיות של פיפ"א מולאו, ואף אחד מ-20 המקומות בקטגוריה אזורית חדשה שנפתחה על מנת להעלות את ההכנסות ממחזור 2010-2014.

על פי מסמכים שחשפה פיפ"א במרץ, היא הרוויחה 1.63 מיליארד דולר מהכנסות משיווק הקשורות למונדיאל בברזיל. ההכנסה הכוללת מהמחזור הזה של ארבע שנים הייתה מעל 5.1 מיליארד דולר.

"עדיין לא מאוחר מדי, כל עוד נעשה זאת בחלק הראשון של 2016", הוסיף ואלקה.  לדבריו, מכיוון שחלק מהספונסרים מתמקדים באירועים אחרים שיתקיימו ב-2016, כמו האולימפיאדה וטורניר יורו, קמפייני הפרסום הקשורים למונדיאל 2018 אמורים לצאת לדרך לאחר סיום האירועים האלה.

עם זאת, ואלקה קרוב לוודאי לא יהיה מי שאחראי על השגת החוזים החדשים. החוקים של פיפ"א מחייבים את הנשיא להציע מועמד מטעמו לתפקיד המזכ"ל, כך שהנשיא החדש שייבחר בסוף פברואר בוודאי ירצה לבחור אדם מטעמו.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות