אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השלטון המקומי: "נשבית הלימודים אם מספר התלמידים לא יצומצם ל-32 בכיתה" צילום: יריב כץ

השלטון המקומי: "נשבית הלימודים אם מספר התלמידים לא יצומצם ל-32 בכיתה"

ראשי הרשויות המקומיות התכנסו הכריזו היום כי ישביתו את שנת הלימודים אם הממשלה לא תיישם את התוכנית לצמצום מספר התלמידים בכיתה. חיים ביבס, יו"ר מרכז השלטון המקומי: "המדינה מצאה הרבה מיליארדים להרבה סעיפים לא חברתיים – היא תוכל למצוא כסף גם לסעיף הזה"

03.08.2015, 17:14 | אורי תובל

מרכז השלטון המקומי הודיע במסיבת עיתונאים היום (ב') שישבית את פתיחת הלימודים, אם המדינה לא תתחיל ביישום התוכנית לצמצום מספר התלמידים בכיתה ל-32. לפי תוכנית שהכין בעבר משרד החינוך, נדרשים 500 מיליון שקל בשנה כדי שבשכבת הלימוד הנכנסת יהיו 32 ילדים בכיתה. מרכז השלטון המקומי דורש להקציב 600 מיליון שקל כדי שבתוך עשור כל מערכת החינוך תאורגן לפי המפתח הזה. בנוסף דורשות הרשויות שהמדינה תגדיר "סל תלמיד" שמגדיר את כל שירותי החינוך שלהם זכאי תלמיד ממימון המדינה, וכן לבטל את הקיצוץ בתקציב החינוך.

קראו עוד בכלכליסט

יו"ר מרכז השלטון המקומי, ראש עיריית מודיעין מכבים רעות, חיים ביבס, אמר כי, "המדינה מצאה הרבה מיליארדים להרבה סעיפים לא חברתיים – היא תוכל למצוא כסף גם להקטנת מספר התלמידים בכיתות". במסיבת העיתונאים אמר כי "לא ייתכן שמסיטים תקציבי עתק למימון גחמות פוליטיות, על חשבון תקציב החינוך של ילדינו".

על הקיצוץ בתקציב החינוך אמר ביבס כי "לזרמי החינוך העצמאיים יש הורים בכנסת, אבל לחינוך הכללי אין אחראי חוץ מהשלטון המקומי. הוא הופקר. הקיצוץ המתוכנן הוא מכת מוות לחינוך בישראל, לא מדובר בשום דבר אחר חוץ מסיכול ממוקד למערכת החינוך". לדבריו, "המדינה אומרת לסגור כיתות, ולהרוג את החינוך עוד יותר. מטילים על הרשויות להגדיל את תקציבי החינוך אחרי שסגרנו את צו הארנונה ואסור לנו להיכנס לגירעון – זה מהלך ציני של אנשים שלא יודעים לעסוק בחינוך".

ביבס. "לזרמי החינוך העצמאיים יש הורים בכנסת, אבל לחינוך הכללי אין אחראי חוץ מהשלטון המקומי. הוא הופקר. הקיצוץ המתוכנן הוא מכת מוות לחינוך בישראל" ביבס. "לזרמי החינוך העצמאיים יש הורים בכנסת, אבל לחינוך הכללי אין אחראי חוץ מהשלטון המקומי. הוא הופקר. הקיצוץ המתוכנן הוא מכת מוות לחינוך בישראל" ביבס. "לזרמי החינוך העצמאיים יש הורים בכנסת, אבל לחינוך הכללי אין אחראי חוץ מהשלטון המקומי. הוא הופקר. הקיצוץ המתוכנן הוא מכת מוות לחינוך בישראל"

כזכור, יומיים לפני סיום שנת הלימודים בבתי הספר היסודיים, השביתו ארגוני ההורים את הלימודים בכ-80 יישובים במחאה על אי מימוש החלטת הממשלה לצמצום מספר התלמידים. בנוסף, ההורים מוחים על החלטת משרד החינוך שלא לאפשר לרשויות לפצל כיתות מתקציבן. לטענת ביבס, לאחר השביתה ביקש להיפגש עם גורמי הממשלה, "אבל לא נעשה אפילו דיון אחד מקצועי. יש תהליך פוליטי ציני שאין לו שום קשר לחינוך. אם ביום רביעי (בישיבת התקציב) לא יהיו שלושת הדברים שאנחנו דורשים – נצא למאבק מיידי במשותף עם ההורים". היום ייפגשו ראשי הרשויות עם נציגי אגף התקציבים".

כמה עשרות ראשי רשויות השתתפו במסיבת העיתונאים. ראש עיריית ראש לציון דב צור אמר כי, "המשמעות של הצעת התקציב היא קיצוץ עמוק בשירותי החינוך והרווחה. בניגוד לאוצר, הרשויות המקומיות לא יכולות להגדיל את הגירעון ולכן המשמעות של הצעת החוק היא קיצוץ עמוק בחינוך, פגיעה בילדים שלנו ובאוכלוסיות מוחלשות. קשה להאמין ששר חברתי כמו כחלון יציע הצעת חוק כזו".

ראש עיריית יקנעם סימון אלפסי אמר כי "הצפיפות בכיתות היא בעיה של כל הרשויות במדינה ולא רק של הרשויות החזקות. לא נסכים להפקיר את תלמידי הפריפריה, בייחוד לאור ההשקעה הגבוהה שלנו בתקציבי החינוך למרות העדר המשאבים מהמדינה".

במסיבת העיתונאים השתתפו גם ראשי ועדי הורים. אבי צרף מראשון לציון אמר כי "ארגון ההורים הארצי ישב למו"מ ונמנע מלנופף בדגל השביתה למרות לחצים. לצערי התבדינו. ראש הממשלה לא נותן את ידו לצמצום מספר התלמידים בכיתה כפי שהבטיח". רון סגל מרעננה אמר כי "אחרי שנה של מאבק, וערב ההצבעה על תקציב המדינה, אנו פונים לראש הממשלה ולשר האוצר לעמוד במחויבותם לקיום החלטת הממשלה והנחיות בית המשפט להורדת הצפיפות בכיתות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות