אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סלקום ובי-קום עלולות להימחק מהמסחר בת"א בגלל חוק הריכוזיות צילום: אוראל כהן

סלקום ובי-קום עלולות להימחק מהמסחר בת"א בגלל חוק הריכוזיות

יחידת המחקר של הבורסה: חוק הריכוזיות, שחייב את בעלי השליטה להקטין את מספר החברות הציבוריות שבשליטתם, הביא למחיקת 37 חברות מהמסחר

04.08.2015, 11:13 | רעות שפיגלמן

יחידת המחקר של הבורסה בת"א בניהולו של קובי אברמוב העריכה היום (ג') כי 3 חברות דואליות עלולות להימחק מהמסחר בעקבות השפעת חוק הריכוזיות. מדובר בחברות סלקום, בי-קומיוניקיישנס ו אינטרנט זהב.

קראו עוד בכלכליסט

חוק הריכוזיות מאפשר לחברות ישראליות הנסחרות בחו"ל בלבד, להמשיך להתקיים במבנה פירמידה (חברה ציבורית שמחזיקה בשליטה בחברה ציבורית אחרת) עם יותר מ-2 שכבות - מה שאסור על חברות ישראליות שנסחרות בבורסה המקומית.

הבורסה מציינת שעד היום 37 חברות נמחקו מהמסחר בעקבות דרישות החוק, ו-24 חברות שעדיין רשומות בבורסה צפויות לפעול לצמצום מבנה הפירמידה שלהן בשנים הקרובות - כלומר למחוק מהמסחר חברות בנות או חברות אם. במחצית הראשונה של 2015 נמחקו מהמסחר 23 חברות ו-11 חברות חדשות נוספו כך שלסוף יוני רשומות למסחר בבורסה בת"א 588 חברות לעומת 600 חברות בסוף 2014.

37 חברות שנמחקו מהמסחר בת"א בעקבות חוק הריכוזיות עשו זאת באמצעות רכישה על ידי חברת האם, כך שפעילותן המשיכה להיסחר בבורסה. רק 2 חברות מוזגו עם חברה פרטית, מה שהקטין את היקף הפעילות הכלכלית בבורסה בתל אביב.

24 חברות עם 3 שכבות ויותר נסחרות כיום בבורסה בת"א ולהן שווי שוק של כ-40 מיליארד שקל - 5% משווי שוק המניות שבבורסה כולה. כך למשל לאי.די.בי פיתוח, קרדן ואקויטל שלוש שכבות ויותר, והן צפויות לפעול לצמצום הפירמידה בשנים הקרובות.

הבורסה בתל אביב, צילום: עמית שעל הבורסה בתל אביב | צילום: עמית שעל הבורסה בתל אביב, צילום: עמית שעל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות