אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנק ישראל: רפורמת ההלוואות מסכנת את יציבות המשק צילום: עמית שאבי

בנק ישראל: רפורמת ההלוואות מסכנת את יציבות המשק

בבנק הגיבו להצעה בחוק ההסדרים שלפיה גופי מימון חוץ בנקאיים יוכלו לגייס כסף באג"ח לצורך מתן הלוואות לציבור; "ישווקו אשראי באופן אגרסיבי"

04.08.2015, 19:01 | תומר ורון

"שינוי החוק המוצע המתיר לחברות ציבוריות לגייס מקורות על ידי הנפקת אג"ח לציבור עלול לייצר סיכונים לצרכנים לעסקים קטנים ולמשק בכללותו", כך כותב בנק ישראל בתגובתו לחוק ההסדרים של הממשלה.

קראו עוד בכלכליסט

חוק ההסדרים כולל בתוכו הצעת חוק לאפשר לגופי מימון חוץ בנקאיים לגייס כסף באג"ח לצורך מתן הלוואות לציבור וזאת בהיקף של עד 2.5 מיליארד שקל לחברה, ובמקרים חריגים אף עד 5 מיליארד שקל. בבנק ישראל התנגדו נחרצות לחוק אך במשרד האוצר החליטו לכלול אותו בהסדרים על אף התנגדותם. "אמנם על הפרק עומדת חברה אחת, אולם שינוי החוק פותח את הדלת בפני מספר לא מוגבל של חברות שינצלו את הריביות הנמוכות על מנת לגייס חוב ולשווק אשראי באופן אגרסיבי למשקי בית – ברובם משקי בית נטולי אוריינות פיננסית שלא ייזכו לכל הגנה צרכנית, המתחייבת בשוק כזה", כתבו בבנק המרכזי.

שינוי החוק עלול לייצר סיכונים לצרכנים לעסקים קטנים ולמשק בכללותו, צילום: בלומברג שינוי החוק עלול לייצר סיכונים לצרכנים לעסקים קטנים ולמשק בכללותו | צילום: בלומברג שינוי החוק עלול לייצר סיכונים לצרכנים לעסקים קטנים ולמשק בכללותו, צילום: בלומברג

כיום הגופים היחידים שרשאים גם להנפיק אג"ח לציבור וגם לעסוק במתן אשראי הם הבנקים. גופים חוץ־בנקאיים נדרשים להסתמך בעיקר על הלוואות מהבנקים על מנת לממן את פעילותם, מצב שמקשה מאוד על יכולתם להתחרות בבנקים. אלה שולטים בהיקף האשראי שהחוץ־בנקאיים יכולים להעניק ללקוחותיהם ובעקיפין גם בגובה הריבית שהם יכולים להעמיד ללקוחות. כעת חברות כמו האחים נאוי, אופל בלאנס, פנינסולה ואחרות יוכלו לגייס חוב בשוק ההון בריביות זולות ובלי תלות בבנקים בכלל, ולהעניק הלוואות לעסקים קטנים ולגופים פרטיים. הצעת החוק המקורית בנושא הועלתה על ידי ח"כ אלי כהן מכולנו לאחר שבחודש מאי האחרון רצתה חברת האחים נאווי, המעניקה הלוואות חוץ־בנקאיות באמצעות ניכיון צ'קים, להנפיק אג"ח ורשמה ביקושי שיא של 530 מיליון שקל בשלב המוסדי - יותר מפי שניים מהגיוס המתוכנן של 250 מיליון שקל. עם זאת, הגיוס בסופו של דבר לא יצא לפועל בעקבות התנגדות של בנק ישראל לפיה "הנפקת אג"ח, כשהיא נעשית במקביל למתן אשראי בידי מי שאינו תאגיד בנקאי, יש בה משום הפרה של סעיף 21 לחוק הבנקאות".

"למרות שהפעילות הלא מפוקחת המוצעת היא קטנה בהיקפה כרגע, היא עלולה להתפתח למימדים משמעותיים. לשם המחשה, הגידול בהלוואות הסאב-פריים בארה"ב בשנת 2004 היה בסדר גודל של כ-2 אחוזי תוצר לשנה השקולים לגידול באשראי צרכני בישראל של כ-25 מיליארד ש"ח בשנה".

בבנק ישראל התייחסו כמו כן גם לחוק נתוני האשראי שעבר היום את אישור הקבינט החברתי כלכלי וכתבו כי "הבנק מכיר בחשיבות הסרת חסם זה ועל-כן פועל בשיתוף פעולה עם המועצה הלאומית לכלכלה, משרד האוצר ומשרד המשפטים להקמת מאגר נתוני אשראי, ולקח על עצמו את האחריות על תהליך הקמתו וניהולו. בנק ישראל מברך על היוזמה לקדם את חוק מאגר נתוני האשראי בהקדם האפשרי".

ח"כ אלי כהן, יוזם החוק, אמר בתגובה: "בנק ישראל לא טרח להציע מנגנוני פיקוח על פניות ושיחות עם נציגיו. טוב יעשה בנק ישראל אם בנוסף לאזהרות יקח חלק בקידום שוק האשראי הריכוזי עליו הוא אמון במטרה להציע אשראי במחיר הוגן במיוחד במגזר הריכוזי ביותר של העסקים הקטנים והבינוניים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
נו ברור שהם נגד
בנק ישראל יתן ידו לאשראי שלא מגוף בנקאי? אוי ואבוי! חייבים לשמר המונופול. הוא שכח שלאחים נאוי ולאופל בלאנס יש חומ״ס נמוכים משל הבנקים. מה, היתכן שהוא יתן לגוף פרטי יעיל להתחרות בבנקים המסואבים? ברור שלא. זה מסוכן, הבנקים עוד עשויים להתייעל חס וחלילה.
אסף  |  05.08.15
1.
צודקת, צריך לתת הלוואות רק לפישמן ולדנקנר להרפתקאות נדל"ן ומצגות תזרים מזומנים מונפצות
-"היי, אני מעריך שמיום הסגירה הפיננסית עד לאיכלוס הפרוייקט ברפובליקה המזרח האירופאית הזאת יקח לי מקסימום 18 חודש! וההכנסות משכירות יעלו ב15% כל שנה ב5 השנים הקרובות! יש לי שותף מקומי שאפשר לסמוך עליו במאה אחוז (איזה חב"דניק הכיר לי אותו באירוע" -כמובן שניתן לך הלוואה, וברור שלא נקח ממך ערבות, הרי גם כך תגייס אג"ח להוון מחדש את הפרוייקט, תקח אנשים שיתמחרו מחדש את הפרויקט, תרשום רווח הון לפי IFRS, תמשוך את המזומן שגוייס בהנפקת האג"ח כדיווידנד ( או הכנסה של חברת ניהול שרשומה באי שקר כלשהו), ותקבל פרויקט עם שווי נכסים מנופח, תחזית תזרים מצוצה מהאצבע. אה והרבה כסף בכיס
אחד , ארה"ב  |  04.08.15