אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רוכך דו"ח הביקורת על לאומי בפרשת העלמות המס בארה"ב צילום: ענר גרין

בלעדי לכלכליסט

רוכך דו"ח הביקורת על לאומי בפרשת העלמות המס בארה"ב

בנק ישראל הפיץ למבוקרים טיוטה שנייה של דו"ח הביקורת על לאומי. הנוסח המעודכן ממקד את הביקורת בתפקוד מנכ"לית לאומי לשעבר גליה מאור ושל מנהל חטיבת הבנקאות הפרטית צבי איצקוביץ'. המבוקרים ייאבקו נגד פרסום הדו"ח

05.08.2015, 06:49 | גולן חזני ותומר ורון

בנק ישראל העביר אתמול לגורמים המעורבים טיוטה מתוקנת של דו"ח בפרשת הסיוע של בנק לאומי ללקוחות אמריקאים בהעלמת מס, אותה הכין המפקח על הבנקים דודו זקן.

הדו"ח, המתפרס על כ-20 עמודים (כ-110 עמודים כולל הנספחים), מייחס את עיקר האחריות למנכ"לית לשעבר גליה מאור ולמנהל חטיבת הבנקאות הפרטית צבי איצקוביץ', בדומה לטיוטה הקודמת. מנגד, חלה הקלה בהתייחסות ליו"ר איתן רף על חשבון התייחסות לדירקטוריון כולו. הביקורת על רף נותרה על כך שלא הביא את המידע לדירקטוריון.

קראו עוד בכלכליסט

זקן. נשאר בתפקיד עד הטיוטה הסופית, צילום: מיקי אלון זקן. נשאר בתפקיד עד הטיוטה הסופית | צילום: מיקי אלון זקן. נשאר בתפקיד עד הטיוטה הסופית, צילום: מיקי אלון

הדו"ח מעביר ביקורת על מבנה היעוץ המשפטי בבנק, נושא שלא נכלל בטיוטה הקודמת. היועצת המשפטית עו"ד דליה טל מוזכרת בצורה אנונימית כ"יועצת משפטית חיצונית של הבנק" אך ככל הידוע לא קיבלה את הטיוטה ולכן נראה כי איננה מבוקרת.

בנק ישראל מתכוון לפרסם את הדו"ח השלם, על אף כוונת חלק מהמבוקרים להיאבק נגד פרסומו בטענה כי מדובר בדו"ח פנימי.

לפי הערכות, יידרשו המבוקרים להגיב תוך מספר ימים ודו"ח ביקורת סופי יפורסם תוך עוד שבוע או שבועיים.

לאומי חתם בדצמבר על הסדר עם הרשויות האמריקאיות בו הודה כי סייע ללקוחותיו להתחמק מתשלומי מסים בין השנים 2002–2010. ההסדר חשף מנגנון רחב היקף ובמסגרתו שילם הבנק קנס עצום של 1.5 מיליארד שקל. עם פרסום ההסדר הודיע זקן כי ייבחן את התנהלותו של הבנק בפרשה. טיוטת דו"ח הביקורת הראשונה נשלחה בסוף מאי לתגובת הגורמים המבוקרים שחלקם ערער על המסקנות, בעקבותן יוצאת הטיוטה החדשה.

זקן, שמחליפתו חדוה בר כבר החלה בתפקידה החדש, ביקש להאריך את כהונתו עד לסיום הטיפול בפרשה. זאת, משום שבר כיהנה בעבר כראש חטיבת ניהול סיכונים בבנק לאומי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
ושוב מסתבר שחומר הכביסה הטוב ביותר זה ויטאמין P
אם תוסיפו גם מרכך PP, תקבלו את האובייקט כשהוא טוב משהיה במקור, לבן רך ונעים! ובעיקר מתאים ביותר ולכל הדעות לכל תפקיד ואירוע. (אפילו מעבדת מז"פ לא תמצא בו רבב). מומלץ לכל עבריין שסובל מכתמים קשים של חוסר אמינות, פלילים, אי דיווח, אחריות ישירה ועקיפה, פעולות אסורות במדינות זרות וכיו"צב זוטות בנליארדים
בכביסה השלישית ירדו כל הכתמים  |  05.08.15