אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
15 בעלי צ'יינג'ים חשודים בעבירות מס בהיקף של מאות אלפי שקלים צילום: צביקה טישלר

15 בעלי צ'יינג'ים חשודים בעבירות מס בהיקף של מאות אלפי שקלים

רשות המסים בעקבות בעלי צ'יינגים שלא מדווחים על הכנסות ולקוחות מעלימי מס: שכיר באזור חדרה פדה צ'ק עבור מעסיקו בסכום של 400 אלף שקל, לקוח אחר שמשתכר 3,000 שקל בחודש פדה צ'קים בגובה 4.5 מיליון שקל

05.08.2015, 14:43 | עמרי מילמן

רשות המסים יצאה השבוע למבצע ארצי לבדיקת רישום הכנסות כדין בקרב נותני שירותי מטבע (צ'יינג'ים) ובדיקת רשימות לקוחותיהם בחיפוש אחר מעלימי מס. מתוך 115 ביקורות שנערכו עד כה נתפסו 15 בעלי צ'יינג'ים שלא רשמו הכנסות בהיקף של עשרות ומאות אלפי שקלים. כמו כן, אותרו וזומנו לחקירה 29 לקוחות החשודים כי ניכו צ'קים בהיקף כולל של מיליוני שקלים ובמקביל מדווחים על הכנסות נמוכות בהרבה או שאינם רשומים כלל ברשות המסים.

 תופעה חדשה שרשות המסים איתרה במהלך הביקורת היא תופעה בה שכירים בחברות נשלחים לצ'יינג'ים על מנת לפדות צ'קים עבור מעסיקיהם, כנראה על מנת להתחמק מדיווח ולהסיר עצמם מרשימת הלקוחות בעסקים אלה. כך למשל נבדק צ'יינג' באזור חדרה ונמצא כי נפדה בו צ'ק של 400 אלף שקל על ידי שכיר בחברה. בירור נוסף העלה כי הוא פדה זאת עבור מעסיקו.

סניף המרת מטבע , צילום: צביקה טישלר סניף המרת מטבע | צילום: צביקה טישלר סניף המרת מטבע , צילום: צביקה טישלר

בביקורת שנערכה על ידי אנשי פקיד שומה ירושלים 2, בצ'יינג' "אלעז בע"מ" במזרח העיר נמצאו ליקויים מהותיים בכל הנוגע לרישום הכנסות. בבדיקת רשימת הלקוחות עלה לקוח שפדה צ'קים בגובה 4.5 מיליון שקל במשך שנה וחצי. מבדיקת השם במס הכנסה נמצא כי אין לו כלל תיק במס הכנסה והוא עובד כשכיר בבית החולים סנט ג'ורג' במשכורת חודשית של 3,000 שקל. מחקירה אצל פקיד שומה מס הכנסה ירושלים, עלה כי הוא מנהל עסק למכירת טלפונים ניידים בבית לחם ועזריה החל משנת 2012 ואינו מדווח כלל על הכנסותיו. בחיפוש בביתו בבית צפאפא, נתפשו מסמכים רבים המעידים כי הוא מחזיק בחשבון לא מדווח בבנק פלשתין.

בביקורת אחרת שנערכה בצ'יינג' בכפר סבא על ידי אנשי מחלקת ניהול ספרים, עלה חשד כי לקוח מג'לג'וליה העוסק בתחום הבנייה, פרט צ'קים בהיקף של 1.5 מיליון שקל בשנה וחצי האחרונות ואינו מדווח לרשות המסים על עיסוקו.

בעל עסק למכירת מכוניות ניכה בין השנים 2015-2013 צ'קים בהיקף כולל של כ-10 מיליון שקל, עורך דין ניכה צ'קים בהיקף כולל של 4.5 מיליון שקל ב- 3 צ'יינג'ים שונים בעוד הוא מדווח במע"מ כבעל הכנסה שנתית של 150 אלף שקל בלבד. בעלת חנות בגדים ניכתה צ'קים בהיקף של 1.5 מיליון שקל בעוד היא מצהירה למס הכנסה על הכנסה שנתית של 250 אלף שקל בלבד.

ברשות מציינים, כי הפעילות נעשתה על ידי מבקרי יחידת ניהול ספרים של הרשות שפעלו בליווי אנשי חטיבת החקירות וכי מבקרי הרשות מבצעים בשעות אלה ביקורות נוספות בעשרות צ'יינג'ים ברחבי הארץ ובמקביל היום ובימים הקרובים יימשך זימונם של לקוחות למשרדי החקירות של הרשות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
איפה באמת העלמות המס הגדולות?
נכון, כולם יודעים שיש העלמות מס של מיליונים רבים בציינגים ברחבי הארץ. אבל לא מדובר אפילו בפרומיל מהעלמות המס בישראל. העלמות המס הגדולות מבוצעות ב: 1. נדל"ן. ישראל היא המדינה מספר אחת בהלבנת הון באמצעות נדלן. זו קביעה של גופים בינלואמיים רבים. "רכישת דירות ע"י משקיעי חוץ" היא בעצם הדרך שלהם להיפטר מהון לא מדווח ולמכור אחר כך (אפילו בהפסד) ולקבל כסף "לבן" - דהיינו מדווח. 2. תכנוני מס. יש סיבה טובה למה כל טייקון מעסיק (כן, מעסיק.) חבר קרוב בממשלה - רוב הטייקונים משלמים אחוז מס קטן יותר מאשר מעמד הביניים. זה לא בגלל שהחוק מקל על טייקונים - זה בגלל שגם פרצות המס שכן סגורות בחוק לא מוחלות על טייקונים "בהוראה מגבוה". 3. כלכלת המזומן. נדיר למצוא עצמאי בישראל שיוציא לכם חשבונית במקרה שתבחרו (שלא לומר תיאלצו) לשלם לו במזומן. מדובר לפחות ב 10% מהכלכלה בישראל שמתנהלת ללא דיווח לרשויות המס.
התגובות פה קורעות  |  09.08.15
לכל התגובות