אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"התנאים לקבלת הטבה במס שבח בחוק ההסדרים אינם ריאליים" צילום: זהר שחר

"התנאים לקבלת הטבה במס שבח בחוק ההסדרים אינם ריאליים"

לפי ההצעה, מי שימכור קרקע עם תוכנית לבנייה של לפחות 10 דירות יחויב במס שבח של 25%. מומחי מס: "הוראת השעה היא לשלוש שנים, אבל זה פרק הזמן הממוצע שבנק ישראל קבע שלוקח לקבל היתר בנייה"

05.08.2015, 21:06 | עומרי מילמן ותומר גנון

התיקון המוצע בחוק ההסדרים להגדלת היצע הדיור בקרקעות פרטיות באמצעות הטבת מס אינו אפקטיבי ולא ייושם בפועל. כך נטען בפנייה דחופה שנשלחה היום (ד') לראש מטה הדיור, אביגדור יצחקי, אותו מינה שר האוצר, משה כחלון, לרכז את תחום הדיור. לדברי הפונים, עוה"ד גלעד ברון ונעם שרעבי ממשרד ברון ושות' המתמחים במיסוי, מטרת החוק היא אומנם מבורכת, אולם הזמן הרב לקבלת היתרים ואישורי בנייה, כפי שעולה מדו"ח בנק ישראל, לא יאפשר בפועל ליהנות מחלון ההזדמנות שייווצר.

חלק נכבד מחוק ההסדרים שאושר ביום שלישי בממשלה עסקו בדיור, בניסיון להקל את הליכי הבנייה והגדלת ההיצע. הרפורמות שאושרו במסגרת החוק צפויות לעלות יחד עם התקציב לכנסת בסוף החודש.

"בחוק ההסדרים מוצע לקבוע הוראת שעה חדשה לתקופה של 3 שנים", נכתב בפנייה, "במסגרתה יחיד שימכור קרקע עם תכנית לבניית לפחות 10 דירות מגורים, יחויב במס שבח בשיעור של עד 25%. מדובר בשיעור מס הנמוך משמעותית לבעלי קרקעות שנקנו בשנות השישים והשבעים. מתן ההטבה מותנה בעמידה במספר תנאים, כגון מספר הדירות הנבנות, תאריך רכישת הקרקע, בנייה תוך זמן קצוב ועוד".

אביגדור יצחקי, צילום: אלכס קולומויסקי אביגדור יצחקי | צילום: אלכס קולומויסקי אביגדור יצחקי, צילום: אלכס קולומויסקי
לטענת עוה"ד ברון ושרעבי, לאור ניסיון העבר הצעת החוק במתכונתה הנוכחית אינה אפקטיבית. "בשנת 2011 חוקקה הוראת שעה דומה. עם זאת הכשל העיקרי בה, אשר יעכב גם את הזכאות והאפקטיביות, הינו התנאי לפיו על הבנייה להסתיים בתוך 36 חודשים. תקופה אשר לפי ההצעה המעודכנת אף צומצמה לכ-28 חודשים לגבי מספר מתחמים".

"במדינת ישראל, בה לפי הדו"ח השנתי של בנק ישראל ל-2014 הזמן הממוצע לקבלת היתר בנייה הוא 3 שנים, והזמן הממוצע לבנייה לאחר קבלת היתר בנייה הוא עד שנתיים וחצי, דרישה לסיום בניה עד קבלת טופס אכלוס מיום המכירה בתוך 28 חודשים – אינה ריאלית. אנו סבורים שחקיקה שכזו דווקא תגרום לעליית מחירים נוספת. זאת מכיוון שבעלי קרקעות ויזמים רבים לא יצליחו לעמוד בתנאי האמור ובשל כך יחויבו בתשלום מס שבח בשיעורים ניכרים".

אחת המטרות המוצהרות של שר האוצר כחלון בתקציב הקרוב היא לפתור את משבר הדיור, דרך מספר צעדים. בניהם גם הגבלת מסגרת הזמן בו זכאים משפרי דיור למכור את דירת הישנה בפטור ממס שבח משנה וחצי לשנה. יורשים שקיבלו דירה ממי שהיה זכאי לפטור ממס שבח, יוכלו להיות זכאים לפטור רק אם ימכרו את הדירה תוך שנתיים. 
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
כחלון עסוק " להצליף" עם תקנות והתניות בבעלי הקרקעות והדירות" בישראל !!
לפי הדו"ח השנתי של בנק ישראל ל-2014 הזמן הממוצע לקבלת היתר בנייה הוא 3 שנים, והזמן הממוצע לבנייה לאחר קבלת היתר בנייה הוא עד שנתיים וחצי, דרישה לסיום בניה עד קבלת טופס אכלוס מיום המכירה בתוך 28 חודשים – אינה ריאלית!! אז תנו לכחלון ולאביגדור לבנות !!! הרי הממשלה לא בונה דירות ולא משווקת קרקעות בהנחה של 80% בכדי להגדיל את ההיצע ! הממשלה מספסרת בקרקעות באמצעות השמאי הממשלתי שמתמחר קרקעות במחירים יקרים בכדי להעשיר את קופת המדינה על גב עושק זוגות צעירים במחירי דירות יקרות - מחיר דירה הינה נגזרת של 75% של עלות הקרקע !! במקום שהממשלה וכחלון יתמקדו שיווק קרקעות במחירי הנחה של 80% לבניה בכלל רחבי הארץ לכלל זוגות צעירים הרוצים להשתכן בדירות במחיר שפוי , במקום שהממשלה תתמקד בבניית דירות - דיור ציבורי להשכרה בחסות מחיר מסובסד מהמדינה, כחלון עסוק " להצליף" עם תקנות והתניות בבעלי הקרקעות והדירות" בישראל !! ככה זה אצל קוסמים מסוג Z שמפזרים בלוני הבטחה מלאי הצהרות לתפארת הפופוליזים כדוגמת כחלון. על ראש ממשלת ישראל המתעללת בזוגות צעירים - בוערים הכובעים !! ממשלה שבעצמה לא יכולה לספק 900.000 דירות בהיצע בניה ממשלתית במחירי קרקע מפוקחים כמו מודל דירה למשתכן בהוזלת מחיר הקרקע לבניה מיידית ורק מתפארת ב3455 דירות למשתכן שיימסרו בשנת 2021 ...זו ממשלה ? פחחחחח הנאה דורשים מבעלי הקרקעות בישראל - הם -נבחרי הציבור וכחלון בתוכם מנסים להסיר מעל עצמם כל אחריות בשוק הדיור בישראל וממשיכים לתחמן אותנו זוגות צעירים.
מיכל ואבי -זוג צעיר , מרכז  |  06.08.15