אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דיוני התקציב: השרים מנסים להציג עצמם כמנצחים - ולא מתעניינים על חשבון מי צילום: אוראל כהן

פרשנות

דיוני התקציב: השרים מנסים להציג עצמם כמנצחים - ולא מתעניינים על חשבון מי

שר התחבורה, שקולו לא נשמע סביב הקיצוץ של כ-250 מיליון שקל בתחבורה הציבורית, לא טרח לדון בזה. שר הביטחון יעלון לא הגיע כלל לדיונים, ותקציבו, שנתחו הוא הגדול ביותר, עוד לא סוכם. אז פלא שמשרדו לא מתייעל?

06.08.2015, 10:59 | עמרי מילמן

התקציב אושר היום (ה') בסביבות 4 לפנות בוקר, אחרי יום דיונים חריג. בעוד שבדרך כלל נהוג לקיים דיון מרכזי, במהלכו יוצאים השרים למשא ומתן על תקציב משרדם או על אתנן פוליטי כזה או אחר, הפעם, אחרי שהדיון הופסק בשעות הבוקר המאוחרות אתמול, הוא חודש רק בשעת לילה מאוחרת. "בשנים האחרונות לא היה מצב כזה של העדר דיון מרכזי" אמר גורם המלווה את התקציב בממשלה. המשמעות היא שבעוד שהפקידים באוצר ניסו להרכיב תוכנית כלכלית כוללת, השרים לא טרחו לחפש את התמונה המלאה. 

קראו עוד בכלכליסט

נראה היה שלמרות שהרוב לאישור התקציב בממשלה היה ידוע מראש, ראש הממשלה ושר האוצר רצו להשאיר כמה שפחות קצוות פתוחים לקואליציית ה-61.

במהלך הלילה, אחרי יום רצוף איומים ומאבקי אגו, הגיעו אחד אחרי השני דיווחים כי הגיעו להסכמות השרים השונים והאוצר. חלק מההסכמות מפורסמות בהוד והדר וחלקן יתגלו לציבור רק בהמשך. בשלב זה הקיצוצים והתוספות שזורים אחד בשני בניסיון להציג את כולם כמנצחים. הרי יותר משחשוב להם התקציב של משרדם, הם בונים על התקציב כפלטפורמה להצגת הכוח הפוליטי שלהם - "לא נכנעתי לאוצר".

מי שנכח במשרד ראש הממשלה יודע לספר איך במהלך הערב התפרקו להם השרים מאחריותם וחתכו מהדיונים בשלבים מוקדמים או כלל לא טרחו להגיע. כך למשל שר הרווחה חיים כץ ושר לביטחון פנים שצויין כי נעדרו, כבר סגרו בשלבים מוקדמים יותר את תקציב משרדם. עצוב לגלות שלא עניין אותם כיצד תקציב הבריאות ישתנה, תקציב שמהווה נדבך משמעותי מתחום הרווחה או סתם מה יעלה בגורל תלמידי ישראל. גם שר התחבורה, שקולו לא נשמע סביב הקיצוץ של כ-250 מיליון שקל בתחבורה הציבורית, לא טרח לדון בזה בפורום הממשלתי או על כל סוגיה מהותית אחרת לציבור.

מי שכלל לא טרח להגיע לדיונים היה שר הביטחון יעלון, היחידי שנמנע בסופו של דבר מתמיכה בתקציב. אולי זה ממחיש יותר מכל את מה שמבקר המדינה כתב אתמול בדו"ח שהוציא על כך שההתייעלות שמשרד הביטחון הציג עד כה, לא באמת קרתה - כשר ביטחון, יעלון לא מתעניין בתקציבים האחרים, במשרדים האחרים או ביתר הבעיות של הציבור.

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון. לא מתעניין בתקציבים האחרים, צילום: נמרוד גליקמן שר הביטחון משה (בוגי) יעלון. לא מתעניין בתקציבים האחרים | צילום: נמרוד גליקמן שר הביטחון משה (בוגי) יעלון. לא מתעניין בתקציבים האחרים, צילום: נמרוד גליקמן

הנושא הכבד ביותר בתקציב המדינה - תקציב הביטחון, עוד לא סוכם. ייתכן מאד שהוא לא ייפתר גם בכנסת. אם יש משהו שאפשר כבר היום לדעת, זה שהקשר בין התקציב המאושר למה שקורה בפועל הוא מקרי בהחלט. אפילו השנה, ללא תקציב וללא אירועים חריגים, עד כה, הצליח הביטחון לחרוג מההוצאות המותרות לו על פי חוק, באישור ראש הממשלה, ולהגדיל את הגירעון לרמה של 2.9%- 0.4% מעבר למתווה הגרעון שנפרץ.

אך במקום לריב במעמד התקציב כשכל העיניים נשואות לממשלה, מעדיפים כנראה כל השחקנים לשמור את זה לאחר כך, למהלך השנה. אם הקלפים ישחקו לידיו של יעלון אז זה גם לא יהיה כרוך ולו בחלק ממסקנות לוקר, שמנסות לעשות סדר במחדל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות