אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הושגה הסכמה: האוצר יעביר את הרפורמה בהלוואות חוץ בנקאיות ויקדם את הפיקוח עליהן צילום: עמית שאבי

הושגה הסכמה: האוצר יעביר את הרפורמה בהלוואות חוץ בנקאיות ויקדם את הפיקוח עליהן

הסכמה בין האוצר לבנק ישראל על החוק שיאפשר לגופי אשראי חוץ בנקאיים לגייס אג"ח בשוק ההון - הצעת החוק תישאר כמו שהיא בחוק ההסדרים, אך במקביל יחויב האוצר לקדם עד תחילת מושב החורף את הצעת החוק להקמת רגולטור חדש לגופים אלה

07.08.2015, 16:27 | תומר ורון
אחרי מאבקים בין משרד האוצר לבנק ישראל על החוק שיאפשר לגופים הנותנים אשראי חוץ בנקאי לגייס אג"ח בשוק ההון, הגיעו הצדדים להסכמה. הצעת החוק תישאר כמו שהיא בחוק ההסדרים, אך במקביל משרד האוצר יהיה מחויב לקדם עד תחילת מושב החורף של הכנסת את הצעת החוק להקמת רגולטור לגופים אלו. 

קראו עוד בכלכליסט

המשמעות היא שהחוק יעבור בחוק ההסדרים ויאפשר לגופים חוץ בנקאיים לגייס עד 2.5 מיליארד שקל בשנה בשוק ההון אך במקביל על שר האוצר, משה כחלון, לפעול במהרה לקידום הצעת החוק ולהקמתה של רשות פיקוח לגופי המימון החוץ בנקאיים.

ל"כלכליסט" נודע, כי צוות בראשותו של יואל בריס, היועץ המשפטי של משרד האוצר, הפיץ בשבוע שעבר טיוטה פנימית של הצעת החוק שמטרתה להביא להקמת מפקח פיננסי חדש בישראל.

הרגולטור הפיננסי החדש, שלעת עתה זוכה בטיוטה הפנימית לשם הארוך - המפקח על שירותים פיננסיים לא מוסדיים - יפקח הן על פעילותם של נותני שירותי מטבע והן על פעילותם של נותני אשראי חוץ בנקאיים. עוד נודע ל"כלכליסט", כי הכיוון שעליו ממליצה טיוטת בריס היא שהרגולטור הפיננסי יפעל תחת אגף חדש שיוקם במשרד האוצר.

יואל בריס, שעומד בראש הוועדה, צילום: נעם ריבקין פנטון יואל בריס, שעומד בראש הוועדה | צילום: נעם ריבקין פנטון יואל בריס, שעומד בראש הוועדה, צילום: נעם ריבקין פנטון

בכך למעשה הושג מתווה ביניים בין מטרתו של שר האוצר לאפשר לגופי אשראי חוץ בנקאיים לגייס כסף בשוק ההון ולא להסתמך רק על מקורות כספיים, ובין ההתנגדות המוחלטת של בנק ישראל לצעד זה שפרסם לפני מספר ימים כי הצעה כזו עלולה לסכן את יציבות המשק. פלוג למעשה העלתה את הנושא בישיבת הממשלה על התקציב ולאחר שחוק ההסדרים אושר בקבינט החברתי-כלכלי פנתה ישירות בנושא לראש הממשלה וביקשה שיפעל לשינוי המתווה שאושר.

הלוואות בהיקף של 20-30 מיליארד בשנה ללא פיקוח

הוועדה בראשות בריס הוקמה בחודש פברואר השנה כוועדה שמטרתה ליישם את המלצות ועדת ליכט, ועדה שבחנה את היעדר הרגולציה על תחום נותני שירותי המטבע שבראשה עמד המשנה ליועמ"ש, אבי ליכט. בריס צפוי לפרסם בימים הקרובים את תזכיר חוק ולזמן את הציבור להשמיע את הערותיו.

ועדת ליכט העריכה, כי בישראל יש שוק הלוואות של עשרות מיליארדי שקלים שמתנהל כמעט ללא פיקוח, למרות שהוא מנסה להיראות ככזה שדווקא כן מפוקח על ידי משרד האוצר. "במצב הקיים כל גורם רשאי להעניק אשראי ללא כל פיקוח. אין צורך להסביר את הנזק שבמצב כזה שכן המציאות בשטח מלמדת עליו", נכתב בדו"ח של ליכט. על פי ההערכות, שוק ההלוואות הזה מגלגל 20-30 מיליארד שקל בשנה. לשם השוואה, מדובר בסכום גדול פי 4 מתיקי האשראי הצרכניים של כל חברות כרטיסי האשראי הגדולות.

הגופים שמעניקים את ההלוואות פועלים לרוב כנותני שירותי מטבע (נש"מ), כלומר, מדובר בגופים שבאופן פורמלי עוסקים בהמרת מטבעות, קנייה ומכירה של המחאות נוסעים וניכיון צ'קים. הגופים מקבלים רישיון לפעול ולעשות את מגוון הפעולות האלו ממשרד האוצר. על פי נתוני האוצר, יש 2,200 גופים כאלה שמעסיקים 4,000 עובדים.

היקף הפעילות הכולל של שוק הנש"מ עומד על 120-150 מיליארד שקל בשנה, ולמרות הסכום האדיר הזה, המהווה 10% מהפעילות הפיננסית של המערכת הבנקאית כולה, המדינה הקצתה לו 6 אנשים בלבד שיפקחו עליו. לשם השוואה: 140-150 אנשים עובדים בפיקוח על הבנקים.

"סיכון לצרכנים ולמשק בכללותו"

בבנק ישראל פרסמו השבוע עמדה רשמית לאותו סעיף בחוק ההסדרים והזהירו, כי "השינוי המוצע המאפשר לחברות ציבוריות לגייס מקורות על ידי הנפקת אג"ח לציבור עלול לייצר סיכונים לצרכנים לעסקים קטנים ולמשק בכללותו".

יוזם החוק, חבר הכנסת אלי כהן מכולנו יוזם החוק, חבר הכנסת אלי כהן מכולנו יוזם החוק, חבר הכנסת אלי כהן מכולנו

כיום הגופים היחידים שרשאים גם להנפיק אג"ח לציבור וגם לעסוק במתן אשראי הם הבנקים. גופים חוץ-בנקאיים נדרשים להסתמך בעיקר על הלוואות מהבנקים על מנת לממן את פעילותם, מצב שמקשה מאוד על יכולתם להתחרות בבנקים. אלה שולטים בהיקף האשראי שהחוץ-בנקאיים יכולים להעניק ללקוחותיהם ובעקיפין גם בגובה הריבית שהם יכולים להעמיד ללקוחות. כעת חברות כמו האחים נאוי, אופל בלאנס, פנינסולה ואחרות יוכלו לגייס חוב בשוק ההון בריביות זולות ובלי תלות בבנקים בכלל, ולהעניק הלוואות לעסקים קטנים ולגופים פרטיים.

הצעת החוק המקורית בנושא הועלתה על ידי ח"כ אלי כהן מכולנו לאחר שבחודש מאי האחרון רצתה חברת האחים נאווי, המעניקה הלוואות חוץ-בנקאיות באמצעות ניכיון צ'קים, להנפיק אג"ח ורשמה ביקושי שיא של 530 מיליון שקל בשלב המוסדי - יותר מפי שניים מהגיוס המתוכנן של 250 מיליון שקל. עם זאת, הגיוס בסופו של דבר לא יצא לפועל בעקבות התנגדות של בנק ישראל לפיה "הנפקת אג"ח, כשהיא נעשית במקביל למתן אשראי בידי מי שאינו תאגיד בנקאי, יש בה משום הפרה של סעיף 21 לחוק הבנקאות".

ח"כ אלי כהן, יוזם החוק, אמר בתגובה: "בנק ישראל לא טרח להציע מנגנוני פיקוח על פניות ושיחות עם נציגיו. טוב יעשה בנק ישראל אם בנוסף לאזהרות ייקח חלק בקידום שוק האשראי הריכוזי שעליו הוא אמון במטרה להציע אשראי במחיר הוגן במיוחד במגזר הריכוזי ביותר של העסקים הקטנים והבינוניים".

"נמשיך לקדם יוזמות עם בנק ישראל או בלעדיו"

ממשרד האוצר נמסר: "לשמחתנו אישרה הממשלה את שתי הצעות משרד האוצר בנושא התחרות בענף הבנקאות. חוק נתוני אשראי יגיע עם חוק ההסדרים לכנסת כבר בסוף חודש אוגוסט. בנוסף, חברות נותנות אשראי יוכלו לגייס אג"ח כפי שהציע האוצר מיד לאחר אישור חוק ההסדרים בכנסת. המשרד יקדם את עבודתו בתחום רגולציה על אשראי חוץ בנקאי, אך אנו מבהירים כי הדברים אינם תלויים זה בזה. משרד האוצר ימשיך לקדם פעולות להגברת תחרות בנקאית, עם בנק ישראל או בלעדיו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
ל-1 - כמה משלם לך כחלון לזהם מסכים כאן בכל פוסט ולהשמיץ את גב.פלוג הנגידה ?
גב.פלוג הנגיה איננה פוליטיקאית ואיננה משרתם של פוליטיקאים שרלטנים כדוגמת כחלון והאג'נדות שלו...בזכות דאגת הנגידה לכספי משקי הבית בישראל כחלון "נעצר" בריצת האמוק שלו לחולל כאן תחרות שכל בסיסה להוביל את משקי הבית והעסקים לתהום בלתי הפיך של שוק אשראי אצל גופים חוץ בנקאיים שיהיו רסיילרים של הבנקים ויגזרו קופוני רווחי ענק על גב כספי הציבור בהנפקת אג"חים !! אז אנא הפסק לזלזל באנטילגנציה של הקוראים כאן ולהתחזות ל "צדיק העם " כמו כחלון... למען דיוק נימאס לציבור משר אוצר מתלם ורמאי שעסוק בהזרעת שינאת חינם ובפיזור הבטחות והצהרות בבלונים מלאי תחמנות של שועל וותיק בפוליטיקה הישראלית.
קורא המדור  |  21.08.15
4.
הציבור שנכווה ברותחין נחוש להיזהר בפושרין - אין ארוחות חינם ובזול ...סתאאאם כך....
בטרם יתמקד כחלון בשינוי שהוצע בחוק ההסדרים בסעיף 21 לחוק הבנקאות (רישוי), שנועד לאפשר לחברות ציבוריות לגייס אג"ח לצורך מתן הכסף המגוייס כאשראי לצרכנים . ולפני שהאוצר ממהר לגלגל את הסיכון לציבור, יש אפשרות אחרת נכונה ובטוחה בהרבה לפתוח ולפתח את התחרות בשוק האשראי הנשלט על ידי הבנקים, וזאת על ידי שילובם של הגופים המוסדיים בשוק האשראי. שינוי החוק פותח את הדלת בפני מספר לא מוגבל של חברות שינצלו את הריביות הנמוכות על מנת לגייס חוב ולשווק אשראי באופן אגרסיבי למשקי בית – ברובם נטולי הכשרה פיננסית שלא ייזכו לכל הגנה צרכנית, המתחייבת בשוק כזה. התרחבות אשראי זה, שאינו מוגבל בהיקפו, מציב גם סיכונים שעלולים להתממש במקרה בו אחת החברות שגייסה אג"ח והנפיקה אשראי תגיע לחדלות פירעון ותיצור כדור שלג שעלול להתגלגל לחברות אחרות ולפגיעה בכלל התיווך הפיננסי ובפעילות המשק. לפני שקופצים ומאפשרים לחברות הציבוריות לגייס את המיליארדים מציבור ולהלוות אותם חזרה לציבור, שר האוצר צריך בראש ובראשונה לפתח תחרות בשוק האשראי בכך שייתן לגופים המוסדיים המובילים להלוות לציבור את הכספים שיושבים להם בהון העצמי ומשמשים להשקעות עצמיות (נוסטרו). לא מדובר בהצעה להלוות את כספי העמיתים או את הכספים המשמשים לערבות על חסכונותיהם, אלא רק את ההון הפנוי שיש בידי הגופים המוסדיים, והוא יספק אבן בוחן ראשונית של מנגנון אשראי חוץ בנקאי. למעשה, בכך יוכל האוצר לבחון האם מנוע האשראי מצליח לעבוד באמצעים הקיימים בידי הגופים המוסדיים. על מנת שמהלך כזה יצליח, תפקידו של משרד האוצר יהיה לסייע להם להתניע את המהלך על ידי כך שיסיר את החסמים הקיימים בכניסה לשוק זה וייתן להם את ההקלות הנדרשות. ורק הצלחה של מהלך זה בשלב הראשון תוכל בעתיד ובהדרגה לפתוח פתח לכניסה של שחקנים נוספים לשוק האשראי. אבל בישראל פופוליזים גובר על ההגיון ..על פני .התפתחות הדרגתית בשוק האשראי בצורה שקולה ומפוקחת תהליך אגרסיבי מדי בשוק רגיש כל כך, שהשחקנים הפוטנציאלים בו עדיין אינם בשלים להיכנס למשחק בליגה של הגדולים, עלול להוביל לנזק גדול יותר מאשר התועלת שמנסה כחלון להפיק לציבור, באמצעות השינוי המוצע בחוק ההסדרים. הציבור כבר חווה על בשרו מספיק תספורות כואבות כתוצאה מחדלות פירעון של חברות שהנפיקו אג"ח. הציבור שנכווה ברותחין נחוש להיזהר בפושרין ולכן הפעם צריך לגבות את הנגידה ולומר לשר כחלון - עצור בריצת האמוק שלך - תרתי משמע !! אבל ...על מנת להראות לציבור שכחלון רוצה ומסוגל להתנגח עם הבנקים... משרד האוצר בראשות כחלון נחוש להיכנס לתהליך מהיר מדי שעלול להיות מסוכן למשק ולציבור הצרכנים!
עמינדב יוסקה , יפו  |  08.08.15