אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחיר הרכישה של עדן טבע מרקט צפוי לעלות צילום: צביקה טישלר

בלעדי לכלכליסט

מחיר הרכישה של עדן טבע מרקט צפוי לעלות

טיב טעם הובילה בסוף השבוע את ההתמחרות על רשת המזון האורגנית עם הצעת רכש של 18 מיליון שקל, אך הבוקר צפויות ויקטורי וטבע קסטל להגיש הצעות גבוהות מזו

09.08.2015, 08:23 | נורית קדוש

ההתמחרות על רכישת עדן טבע מרקט טרם הוכרעה. ל"כלכליסט" נודע כי בשלב זה גוברת הצעתה של טיב טעם, שבתום התמחרות של יומיים, בימים רביעי וחמישי בשבוע שעבר, כמעט והכפילה את הסכום שהציעה בשלב הראשון ‑ מ־10 מיליון שקל לסכום המוערך ב־18 מיליון שקל. אלא שהבוקר צפויים, על פי ההערכות, להגיש הצעות גבוהות מזו של טיב טעם שני המתמודדים מולה – אייל רביד, מבעלי ויקטורי, אשר מבקש לרכוש את סניפי הרשת ברמת גן ובגן העיר בתל אביב, וקובי לוי מרשת המזון האורגנית טבע קסטל, שהתמודדותו לא נחשפה עד כה.

קראו עוד בכלכליסט

עבור לוי מדובר במהלך דרמטי שעשוי להעביר לידיו את השליטה בשוק האורגני. עם זאת, טבע קסטל מחזיקה שבעה סניפים בלבד, והיקף פעילותה קטן מזה של עדן טבע מרקט, כך שמיזוג הרשתות וניהולן מורכב. בנוסף לכך מכירת עדן טבע מרקט ללוי תדרוש בחינה ואישור של רשות ההגבלים העסקיים, כיוון שמדובר בשתי רשתות הפועלות בשוק האורגני ומיזוגן עלול להפוך את השוק לריכוזי יותר.

מחר צפויה הנאמנת של עדן טבע מרקט, עו"ד דורית לוי טילר, להציג לבית המשפט את ההצעות ואת עמדתה.

ביום רביעי שעבר ניהלה הנאמנת התמחרות על רכישת סניפים בודדים, במסגרתה התמודדה מול רביד גם רשת להב, המבקשת לרכוש שלושה סניפים. ביום חמישי קיימה לוי טילר התמחרות על רכישת הרשת במלואה, לצורך המשך הפעלתה כרשת מזון אורגנית. בתום הליך ההתמחרות היתה הצעתה של טיב טעם גבוהה משתי ההצעות יחד של רביד ושל לוי, שמחזיק חנות בגן העיר ולא זקוק לסניף זה. בעקבות כך היה צפוי להיחתם עם טיב טעם הסכם רכישת עדן טבע מרקט והמשך הפעלתן כרשת מזון אורגנית.

חגי שלום, מנכ"ל טיב טעם , צילום: אסף לב חגי שלום, מנכ"ל טיב טעם | צילום: אסף לב חגי שלום, מנכ"ל טיב טעם , צילום: אסף לב

על פי ההסכם שטרם נחתם, טיב טעם אמורה לקבל לידיה את תשע החנויות העצמאיות של הרשת שנקלעה להקפאת הליכים ואת המלאי של המוצרים האורגניים שברשותה. הרשת תועבר לקונה נקייה מחובות ומהתחייבויות, והקונה מצדו יתחייב להמשיך ולהעסיק את מרבית עובדיה. אם תצא העסקה לפועל, טיב טעם צפויה לשמור על הצביון האורגני שמאפיין את עדן טבע מרקט, ובמקביל להרחיב את מגוון המוצרים ברשת כך שייתן מענה גם לצרכני המזון הרגיל. בשונה מטיב טעם, עדן טבע מרקט צפויה להיות כשרה, כך שסניפיה לא יהיו פתוחים בשבת. בנוסף, טיב טעם עדיין בוחנת את עמדתה בנוגע לשני סניפי עדן טבע מרקט, בירושלים ובאשדוד, ואם תבחר לא לקנות אותם, תוכל הנאמנת לנסות למכור אותם בנפרד.

אייל רביד, מבעלי ויקטורי, צילום: מאור סויסה אייל רביד, מבעלי ויקטורי | צילום: מאור סויסה אייל רביד, מבעלי ויקטורי, צילום: מאור סויסה

מכירת הרשת לגורם שימשיך להפעילה מהווה בשורה טובה הן עבור עובדי הרשת, שיוכלו ברובם לשמור על מקום עבודתם, והן עבור ספקי המזון האורגני, שהרשת היא עבורם לקוח משמעותי וסגירתה מהווה איום קיומי על חלקם. עם זאת, מכירה ללוי עשויה להוות איום על הספקים שיתמודדו עם צמצום התחרות בשוק.

גם צרכני המזון האורגני, שהיו חשופים לעליית מחירים בעקבות צמצום התחרות בנישת המזון האורגני, צפויים ליהנות מכך שהרשת לא נסגרה או נמכרה בחלקים למספר גורמים שהיו עושים בנכס שימוש שאינו בתחום האורגני.

ב־8 ביולי הגישה מגה בקשה להקפאת הליכים לעדן טבע מרקט, בה היא מחזיקה 51%. במסגרת הבקשה נחשף כי עדן טבע מרקט חייבת 75 מיליון שקל לבנקים, 56 מיליון שקל לספקים ולנותני שירותים, 3.7 מיליון שקל שכר עובדים לחודש יוני, ו־101 מיליון שקל בגין הלוואת בעלים של מגה לעדן טבע מרקט. בסך הכל מסתכמים חובותיה של הרשת ב־310 מיליון שקל.

בבקשה להקפאת הליכים שילבה מגה הצעה לרכישת כל נכסי רשת עדן טבע מרקט, אלא שב־22 ביולי חזרה בה מגה מהצעתה לרכישת עדן טבע מרקט. בעקבות כך צפויים הנושים שאינם מובטחים, ובראשם הספקים, לקבל חלק קטן בלבד מחובות עדן, שכן הסכום שטיב טעם תשלם לנאמנת מהווה כ־6% מסך חובות הרשת. ניתן להעריך כי מסכום זה לא תקבל מגה חלק כנגד הלוואת הבעלים בגובה 101 מיליון שקל שהעמידה לעדן טבע, והחובות לבנקים המחזיקים בערבות רבוע כחול לא ייכללו בהסדר. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות