אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
היפוך מגמה: ירידה של 12% בתיק האשראי של נאוי מתחילת השנה צילום: אוראל כהן

היפוך מגמה: ירידה של 12% בתיק האשראי של נאוי מתחילת השנה

חברת נכיון הצ'קים התאפיינה בשנים האחרונות בצמיחה חדה שהביאה לכך שתיק האשראי חצה את רף מיליארד דולר ב-2014

09.08.2015, 14:59 | תומר ורון

חברת נכיון הצ'קים, האחים נאוי, התאפיינה בשנים האחרונות בצמיחה חדה בהיקף ההלוואות שהחברה מעניקה, צמיחה שהביאה לכך שתיק האשראי של החברה חצה בשנה שעברה את רף מיליארד השקל, אלא ששני הרבעונים הראשונים של השנה מהווים היפוך מגמה.

קראו עוד בכלכליסט

את הרבעון השני של 2015 סיימה החברה עם ירידה של 12.1% בהיקף תיק האשראי של החברה שהסתכם נכון לסוף יוני הנוכחי ב-997 מיליון שקל. אם משווים לתקופה המקבילה אתשקד – יוני 14 – מדובר בעלייה מתונה מאוד של 0.7%.

"הירידה בהיקף התיק נובעת מהאטה בביקוש לאשראי הנובע להערכת החברה מהאטה כללית בפעילות בענפי המשק בהם פועלת החברה", נכתב בדוחות החברה. כמו כן בחברה מציינים כי הקטנת תיק האשראי נעשתה כחלק ממדיניות צימצום סיכונים שפועלת לשפר את איכות תיק האשראי. בתוך כך, שיעור ההפרשה לחובות מסופקים של החברה עמד על 0.53% בחישוב שנתי.

החברה סיימה את המחצית הראשונה של 2015 עם רווח כולל של 27.9 מיליון שקל לעומת 32.4 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד – ירידה של 14%. התשואה להון שרשמה החברה אמנם ירדה אך עדיין מדובר בתשואה להון נאה של 23.18%.

חברת האחים נאוי וחברות דומות לה בפעילות כמו פנינסולה ואופל בלאנס היו בימים האחרונים למוקד המאבק בין משרד האוצר לבין בנק ישראל שכן באוצר הכניסו בחוק ההסדרים הצעת חוק תאפשר לאותן חברות מימון חוץ בנקאיות לגייס מקורות גם בשוק ההון ולא רק דרך הבנקים.

מימין שאול ודורי נאוי , צילום: עמית שעל מימין שאול ודורי נאוי | צילום: עמית שעל מימין שאול ודורי נאוי , צילום: עמית שעל

הצעת החוק עלתה בנושא לאחר שבחודש מאי האחרון רצתה חברת האחים נאוי להנפיק אג"ח ורשמה ביקושי שיא של 530 מיליון שקל בשלב המוסדי - יותר מפי שניים מהגיוס המתוכנן של 250 מיליון שקל. עם זאת, הגיוס בסופו של דבר לא יצא לפועל בעקבות התנגדות של בנק ישראל לפיה "הנפקת אג"ח, כשהיא נעשית במקביל למתן אשראי בידי מי שאינו תאגיד בנקאי, יש בה משום הפרה של סעיף 21 לחוק הבנקאות".

הצעת החוק נתקלה בהתנגדות של בנק ישראל שאף הזהיר כי מדובר בסכנה ליציבות המשק. באוצר לא נתרעו מהתנגדויות בנק ישראל והכניסו את הצעת החוק לחבילת ההסדרים וקבעו שם הגבלה לפיה חברה כזו תוכל לגייס עד 2.5 מיליארד שקל. בשבוע שעבר הושג מתווה מוסכם על הצדדים שבו הצעת החוק תישאר ביעניה אך במקביל האוצר ייקדם את הפיקוח על אותן חברות חוץ בנקאיות ויניח הצעת חוק להקמת מפקח ייעודי בנושא.

דו"חות האחים נאוי לרבעון השני מראים כי נכון לתקופת הדו"ח לחבות החברה הלוואות בהיקף של 656 מיליון שקל היא נטלה מהבנקים. ההלוואות שהאחים נאוי לוקחת מהבנקים הן מקור הכספים העיקרי של החברה כשהיא נותנת הלוואות ולכן הצעת החוק של האוצר היא לאפשר לחברה לגייס גם בשוק ההון ובכך להפחית את התלות של החברה בבנקים, בהם היא מתחרה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות