אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המהפכה בזיכרון הפלאש נמצאת מעבר לפינה

השורה התחתונה

המהפכה בזיכרון הפלאש נמצאת מעבר לפינה

בימים הקרובים עונת המלפפונים בארה"ב עומדת להיקטע במפתיע עם כמה אירועים חשובים: בסנטה קלרה יחשפו את הדור הבא של שבבי הפלאש, שני כנסים בבוסטון יאגדו רבות מהחברות הישראליות המובילות בעולם וסיסקו תפתח את עונת הדו"חות ותציג לראווה את המנכ"ל החדש

11.08.2015, 08:27 | שלומי כהן

שבוע המסחר השני באוגוסט לא יהיה משעמם כפי שניתן היה לצפות משיא עונת המלפפונים. שלושה כנסים חשובים ימשכו לארה"ב מנהלים מחברות ישראליות רבות ואת הסקרנות הציבורית.

קראו עוד בכלכליסט

בבוסטון יתקיימו שני כנסי משקיעים גדולים של בתי ההשקעות אופנהיימר וקנקורד ג'ניואיטי, ובסנטה קלרה יתקיים כנס מקצועי שיעסוק בטכנולוגיית הפלאש, שעוברת שינויים דרמטיים. נוסף על כך, מחר סיסקו (CSCO) תהיה הראשונה מבין הענקיות לדווח על תוצאותיה לרבעון שהסתיים ביולי. מדובר ברבעון הרביעי לשנת הכספים שלה, שנתו ה־21 והאחרונה של ג'ון צ'מברס כמנכ"ל; את שיחת האנליסטים יערוך לראשונה המנכ"ל החדש צ'אק רובינס. נתחיל עם סיסקו.

מתמקדים במנכ"ל החדש

סיסקו צפויה לדווח מחר על מכירות של 12.5 מיליארד דולר, רווח של 58 סנט למניה ועלייה של 2% בהכנסות וברווח. ואולם, אף שהתוצאות והתחזיות של יצרנית נתבי ומתגי התקשורת לתשתית האינטרנט תמיד היו חשובות, דומה שהפעם המשקיעים והאנליסטים יתמקדו ב"צבע" האישי של הקברניט החדש - למשל אם הוא יהיה שמרן מקודמו בתחזיות ואם גם הוא ימעיט באיום מתחרות בענף כקודמו, שאהב להשתמש בדימויים מעולם הגולף כדי לתאר את המתחרים: "כאשר אנחנו בחור התשיעי, הם עדיין מחפשים את הכדור בין השיחים".

רובינס מגיע לשיחות אחרי שבשבועות האחרונים עשה עם צ'מברס סבב חפיפה אינטנסיבי בכל העולם ופגש מנהלי חברות לצד מנהיגים של מדינות מרכזיות שחשובות מאוד לעתידה של סיסקו, דוגמת הודו וסין. בראשונה הם הכריזו על השקעות גדולות במרכזי פיתוח תוכנה ובשנייה הם בעיקר ניסו ליישר את ההדורים אחרי שממשלת סין האשימה את ארה"ב בהשתלת אמצעי האזנה ברכיבי התקשורת של סיסקו הנמכרים לסין. זאת לאחר שארה"ב האשימה את סין בהשתלת אמצעי האזנה בנתיבים של וואווי (Huawei), המתחרה הסינית של סיסקו.

בהיבטי המאקרו יהיה מסקרן לשמוע מה רובינס יגיד על הקטר הסיני, בייחוד כי כמה שעות לפני השיחה שלו עם האנליסטים ענקית המסחר המקוון עליבאבא ((BAB תפרסם את דו"חותיה. היא צפויה לדווח על צמיחה שנתית חזקה ברבעון שהסתיים ביוני, מכירות של 3.4 מיליארד דולר ורווח של 60 סנט למניה, צמיחה של 36% ו־22% בהתאמה.

תוצאות טובות, מניות חלשות

ועידת האינטרנט, הטכנולוגיה והתקשורת של אופנהיימר, שנפתחה היום, תעסוק בחברות שמובילות את החידושים הטכנולוגיים, ואילו כנס הצמיחה של קנקורד, שייפתח מחר, יעסוק בצמיחה של חברות גלובליות. בשני הכנסים יופיעו חברות ישראליות רבות, ובהן טליט (TCM), אטיוניטי (ATTU), סיוה (CEVA), מלאנוקס (MLNX), טאואר (TSEM) וצ'ק פוינט (CHKP).

כמה ממנהלי אותן החברות יגיעו לבוטסון מתוסכלים למדי מתגובת השווקים לתוצאות שפרסמו. כך למשל, מלאנוקס, יצרנית ציוד הקישור לשרתי מחשב, היכתה את הצפי המוקדם לתוצאות ולתחזיות ברבעון האחרון, אך המניה הגיבה בירידה חזקה - משיא של 49 דולר למחרת פרסום התוצאות לתחתית של 41.5 דולר במהלך המסחר של 31 ליולי - ירידה של 15% בתוך שבוע. המייסד והמנכ"ל איל וולדמן הסביר בשיחת האנליסטים אחרי התוצאות שהם לא יודעים מה מקור החששות של המשקיעים ושב ואמר שהם צופים המשך צמיחה. הוא ציין גם שיש להם בקנה פרויקטים גדולים עד 2017.

מימין בכיוון השעון: מרכז הכנסים בסנטה קלרה, שבב של סיוה והמנכ"ל החדש של סיסקו צ מימין בכיוון השעון: מרכז הכנסים בסנטה קלרה, שבב של סיוה והמנכ"ל החדש של סיסקו צ'אק רובינס מימין בכיוון השעון: מרכז הכנסים בסנטה קלרה, שבב של סיוה והמנכ"ל החדש של סיסקו צ

חברה נוספת שדיווחה על תוצאות גבוהות מהציפיות והדהימה בתחזיות חזקות מאוד היא סיוה (CEVA), אך בינתיים המניה לא מצליחה לפרוץ מעבר לטווח של 19 דולר. מנוע הצמיחה החזק של סיוה, שמספקת פתרונות לתכנון שבבי תקשורת, לרבעונים הבאים הוא סמארטפונים מדור 4, שעליהם היא גובה מחיר כפול מזה של דור 3. ברבעון השני ארבעת הלקוחות של סיוה בדור 4 - אינטל, סמסונג ושתי חברות סיניות - סיפקו שבבים ל־11 מיליון מכשירים, וברבעון השלישי מספר המכשירים כבר צפוי לזנק ל־25 מיליון. זאת הסיבה העיקרית לתחזיות החזקות לרבעון של ספטמבר, מכירות של כ־16 מיליון דולר, לעומת תחזית מוקדמת של 14.3 מיליון דולר.

נוסף על כך, סיוה הצליחה לחדור למכשירי הגלקסי החדשים של סמסונג, שמתכננת הורדת מחירים והשקות חדשות כדי להגביר את התחרות מול האייפונים. סיוה צפויה לצאת נשכרת מהצד של סמסונג, שיקפיץ את קצב הצמיחה שלה.

פריצת דרך זה 16 שנה

היום, יהיה מרתק מתמיד. לפני שבועיים אינטל ומיקרון (MU) הכריזו על הטכנולוגיה החדשה 3D XPoint, שמצויה בשלבים אחרונים של בדיקות לפני השקה. זו המצאה חדשה בתחום שבבי הפלאש לראשונה מאז פריצת NAND (שבבים שעליהם נשמר מידע) לפני 16 שנה.

שבבי NAND לאחסון נתונים במכשירים ניידים אומצו בידי סטיב ג'ובס לפני כעשור ומאז הפכו לתעשייה של עשרות מיליארדי דולרים בשנה. עדיין לא הורכז שוק היעד של 3D XPoint, אך מיקרון, שהיא בעצמה יצרנית מובילה של DRAM ו־NAND, מיהרה להרגיע והכריזה שהטכנולוגיה לא תחליף את השניים אלא תיושם באפליקציות מסוימות מאוד. הכנס השבוע אמור לשפוך יותר אור על ההמצאה החדשה.

במקביל NAND משנה לראשונה את פניו בדרמטיות: מייצור שטוח לייצור תלת־ממד כדי לשפר ביצועים ולהוריד משמעותית את עלויות הייצור. סמסונג, הייניקס ומיקרון הקדימו להיכנס לפיתוח של שבבי תלת־ממד, ואילו טושיבה ושותפתה סנדיסק (SNDK) טענו עד לא מזמן שבייצור שטוח יש להן יתרונות על פני התלת־ממד. ואולם, השבוע הפתיעו השתיים והכריזו על טכנולוגיית תלת־ממד חדשנית, שעולה לטענתן על כל הטכנולוגיות של המתחרות האחרות. בכנס המומחים בתחום צפויים לקבל תמונה ברורה יותר.

השורה התחתונה: סיסקו צפויה להציג מחר צמיחה של 2% בהכנסות וברווח למניה. בכנס הפלאש שנפתח היום יציגו השותפות סנדיסק וטושיבה את שבבי התלת־ממד החדשים

הכותב הוא משקיע בניירות ערך שונים

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות