אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מכון התקנים מנסה לחסום תחרות בבדיקת חיבורי הגז

מכון התקנים מנסה לחסום תחרות בבדיקת חיבורי הגז

המכון מתנגד להחלטה שהרשות הלאומית להסמכת מעבדות תהיה זו שתסמיך גופים לבדוק את תקינות מתקני הגז הטבעי במפעלים

11.08.2015, 08:22 | הדס גליקו

מכון התקנים שלח מכתב למשנה ליועץ המשפטי לממשלה אבי ליכט, ובו הוא תוקף את הרפורמה בחיבור מפעלים ישראליים לגז הטבעי.

הרפורמה הוכנסה לחוק ההסדרים, שיעלה בקרוב לדיון בוועדת השרים לענייני חקיקה. במסגרת הרפורמה המתוכננת, שמטרתה להאיץ את תהליך החיבור, נקבע כי הרשות הלאומית להסמכת מעבדות תהיה זו שתסמיך גופים לבדוק את תקינות מתקני הגז הטבעי במפעלים - ולכך מתנגדים נחרצות במכון התקנים. משמעות המהלך היא הצבת תחרות למכון התקנים, שכיום שולט לחלוטין בשוק בדיקות התקינות בישראל. במסמך שנשלח לליכט טוענים אנשי המכון כי ההחלטה להעניק את הסמכות לרשות להסמכת מעבדות חותרת תחת חוק התקינה, ומפקיעה את מעמדו של מכון התקנים בתחום צריכת הגז הטבעי.

מעין פיילוט לשוק כולו

במשרד האוצר טוענים כי כיום מכון התקנים מוסמך לבדוק כל תקן מכוח החוק, ועל כן כל בדיקה של מוצרים מיובאים עוברת דרכו. באמצעות הרפורמה למעשה מבקשים באוצר לפתוח את שוק בדיקות התקינה של חיבורי המפעלים לגז לתחרות, ומכון התקנים יתמודד בה כמעבדה מן המניין. החשש הכבד ביותר של מכון התקנים, כך לפי הערכות, הוא מהשלכות הרוחב של המהלך - כלומר שמקרה הגז הטבעי יהפוך למעין "פיילוט", שבעקבותיו יהיה קל יותר לשבור את המונופול גם בתחומים אחרים.

באוצר טוענים שהתאחדות התעשיינים העבירה גם היא התייחסות לנושא, ובה קבעה שפתיחת שוק בדיקות מתקני הגז לתחרות תביא בהכרח לפתיחת כל בדיקות היבוא לתחרות. להתאחדות התעשיינים יש אינטרס לחזק את מכון התקנים משום שבין שני הגופים מתקיימים יחסי גומלין - מכון התקנים קובע תקן שמתאים רק למוצרים שחברה ישראלית כלשהי מייצרת, וכך נוצר חסם יבוא. היחלשות המכון עשויה להוביל לפתיחת שווקים נוספים ליבוא, ומצב כזה מאיים כמובן על התאחדות התעשיינים.

מנכ"ל מכון התקנים, אלי שטיין מנכ"ל מכון התקנים, אלי שטיין מנכ"ל מכון התקנים, אלי שטיין

הנה סיפור קטן על מעמדה של התאחדות התעשיינים במכון התקנים: לאחרונה נערכו בחירות למנכ"ל המכון, ולאחר שנבחרו שלושה מועמדים שאינם קשורים להתאחדות - הוצנח ברגע האחרון המועמד אלי שטיין וניצח במירוץ. שטיין, מנכ"ל חברת איסוף הגרוטאות יהודה פלדות לשעבר, היה אז חבר בולט בהתאחדות, והחברה שניהל פעלה לחסימת תחרות באמצעות היטל על יבוא מתחרה. למנכ"ל המכון תפקיד קריטי בקידום התחרות במשק, ואם הוא אינו מעוניין בכך - בכוחו גם לחסום אותה לטובת יצרנים מקומיים.

"לא על חשבון הבטיחות"

הרשות הלאומית להסמכת מעבדות היא גוף סטטוטורי, והוא מנוהל על ידי מועצה בת שבעה חברים. בראשה עומד נציג

המועצה להשכלה גבוהה, ומלבדו חברים בה נציגי משרדי ממשלה ונציגי ציבור, ובהם אנשי התאחדות התעשיינים והתאחדות הקבלנים לסירוגין.

ממשרד הכלכלה נמסר בתגובה: "משרד הכלכלה רואה חשיבות רבה בחיבור התעשייה לגז הטבעי, ופועל בחודשים האחרונים במשותף עם משרדי האוצר והאנרגיה לקדם רפורמה שתפחית בבירוקרטיה ותקל על המפעלים להתחבר לרשת הגז הטבעי. המתווה שהוגדר הוא היעיל ביותר. עם זאת ייבדקו גם הערות המכון, מקצועית ומשפטית, במהלך התקופה הקרובה".

ממכון התקנים נמסר בתגובה: "המכון אינו מתנגד לתחרות בביצוע בדיקות התאמה של מפעלים לגז טבעי כל עוד המעבדות שיאושרו יהיו מתאימות, וכל עוד יישמר היקף סביר של מעבדות מאושרות כמקובל באיחוד האירופי. המכון גם סבור כי יש חשיבות עליונה לחיבור מפעלי תעשייה לגז טבעי, ויש לזרז הליכים אלה וכי ניתן לזרז הליכים אלה, אך אין לעשותם תוך פגיעה בבטיחות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות