אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המאמן של מייקל פלפס חושש מהמים בריו צילום: בלומברג

המאמן של מייקל פלפס חושש מהמים בריו

בוב באומן, המאמן של מייקל פלפס אמר כי הוא "מודאג ביותר" בנוגע לרמות זיהום המים במתקני השחייה באולימפיאדה שתתקיים בשנה הבאה

12.08.2015, 10:57 | שירות כלכליסט

בוב באומן, המאמן של מייקל פלפס אמר כי הוא "מודאג ביותר" בנוגע לרמות זיהום המים במתקני השחייה באולימפיאדה שתתקיים בשנה הבאה. החששות של באומן נובעות מעבודתו עם שני ספורטאים, שלהערכתו סבלו מנזק ארוך טווח לאחר שהתחרו במתקנים במפרץ קופקבנה ב-2007.

קראו עוד בכלכליסט

זיהום בחוף ריו. כל הספורטאים שהתחרו בשבוע שעבר בתחרות טריאתלון שנועדו לבדוק את המים, ביניהם האלוף האולימפי היוצא אליסטר בראונלי מבריטניה, טענו כי אינם מודאגים משחייה במים, אף שכמה הודו כי המים אכן היו "מטונפים"., צילום: רויטרס זיהום בחוף ריו. כל הספורטאים שהתחרו בשבוע שעבר בתחרות טריאתלון שנועדו לבדוק את המים, ביניהם האלוף האולימפי היוצא אליסטר בראונלי מבריטניה, טענו כי אינם מודאגים משחייה במים, אף שכמה הודו כי המים אכן היו "מטונפים". | צילום: רויטרס זיהום בחוף ריו. כל הספורטאים שהתחרו בשבוע שעבר בתחרות טריאתלון שנועדו לבדוק את המים, ביניהם האלוף האולימפי היוצא אליסטר בראונלי מבריטניה, טענו כי אינם מודאגים משחייה במים, אף שכמה הודו כי המים אכן היו "מטונפים"., צילום: רויטרס

קלין קלר, אותה אימן באומן, סיימה במקום הרביעי בתחרות שחייה ל-10 ק"מ לפני שמונה שנים במשחקים הפאן אמריקאים, אך מאוחר יותר אובחנה כחולה במחלת קרוהן – מחלת מעי דלקתית, שאילצה אותה לפרוש מוקדם מהספורט.

צ'יפ וילסון, שזכה במדליית כסף במרוץ ל-10 ק"מ ובזהב במרחק של 1,500 ק"מ באותם משחקים, חלה זמן קצר לאחר מכן בקוליטיס כיבית וסבל כתוצאה מכך מהתקפים של כאבי בטן, חום, שלשול ואיבוד דם. הוא עבר מאז שלושה ניתוחים אך ממשיך להתחרות. "במונחים של איכות המים בתחרויות השחייה במים פתוחים, אז כן יש לי חששות רבים בקשר לכך", אמר לסוכנות החדשות הצרפתית AFP. באומן אימן את פלפס שזכה בשיא של 22 מדליות אולימפיות, 18 מתוכן זהב. "אימנתי בחורה צעירה במשחקים הפאן אמריקאיים ב-2007 שהתקיימו בברזיל, ומאז שחזרה היא חולה במחלה משנה חיים. כך שאני יודע ממקור ראשון שמדובר במצב חמור. עליהם לעשות משהו בנידון".

רמות הזיהום הגבוהות מעוררות דאגה בכל תחרויות המים שיתקיימו באולימפיאדה הבאה במתקנים במפרץ קופקבנה ואגם רודריגו דה פרייטס, שם יתקיימו תחרויות החתירה, וכן במפרץ גואנברה שמיועד לתחרויות השייט. החששות הגדולים ביותר נוגעים למקום זה.  בשבועות האחרונים גוברים הקולות המודאגים, זאת בעקבות פרסום תחקיר של ה-AP שמצא לאחר חקירה של שישה חודשים "סיכון גדול" שהספורטאים ידבקו בווירוסים בעת התחרויות בכל האזורים, כולל באזור ספציפי ממנו נכנסים למים.

משט מחאה של קרוב ל-30 ספינות יצא לדרך בסוף השבוע האחרון ליד האזור בו יתקיימו תחרויות השייט. הספינות צפצפו בצופרים, שרקו במשרוקיות הצלה וקראו baia viva, כלומר המפרץ חי. הקבוצה מתכננת להשיק מחאות דומות נוספות בשבועות הקרובים כדי למשוך תשומת לב נוספת לבעיות.

מנגד, הרשויות בברזיל נלחמות כדי להרגיע את החששות. מוקדם יותר השבוע תומאס באך, נשיא הוועד האולימפי הבינלאומי חתר במי בארה דה טיז'וקה, לאחר שהבטיח כי המתקנים יהיו בטוחים לספורטאים.

נשיא פדרציית השחייה הבינלאומית חוליו מליונה התעקש גם כן כי ניקיון המים "אינו מהווה בעיה גדולה בשלב זה". עם זאת, הוא הבטיח לשמור על קשר עם איגוד הטריאתלון הבינלאומי, שדורש לערוך בדיקות עצמאיות למים. הממשלה המקומית בריו מצאה גם כן רמות זיהום גבוהות כשניטרה את המצב בשבוע שעבר במפרץ קופקבנה. על פי הדיווח, אזור הקרוב למסלול האולימפי הוכרז כ"לא מתאים לשחייה". הטענה היא שהזיהום הגבוה נובע מכך שמים מלוכלכים מהרחוב זורמים לחוף לאחר רדת גשם. בדיקות נוספות הצביעו על רמות בטוחות.

כל הספורטאים שהתחרו בשבוע שעבר בתחרות טריאתלון שנועדו לבדוק את המים, ביניהם האלוף האולימפי היוצא אליסטר בראונלי מבריטניה, טענו כי אינם מודאגים משחייה במים, אף שכמה הודו כי המים אכן היו "מטונפים".

בינתיים, הוכרז על שותפות בין הממשלה בריו ושבע אוניברסיטאות וכמה מכוני מחקר לפיתוח תכנית לניקוי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות