אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנק יהב: זינוק של 25% ברווח הנקי ברבעון השני צילום: עמית שעל

בנק יהב: זינוק של 25% ברווח הנקי ברבעון השני

הסתכם ב-43.5 מיליון שקל. עיקר העליה ברווח מיוחסת לפעילות בתיק הנוסטרו של הבנק שם הרווח הנקי זינק ב-128%

12.08.2015, 17:22 | תומר ורון

בנק יהב סיים את המחצית הראשונה של 2015 עם רווח נקי של 43.5 מיליון שקל – עלייה של 25% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. עיקר העליה ברווח מיוחסת לפעילות בתיק הנוסטרו של הבנק שם הרווח הנקי זינק ב-128% ל-29.2 מיליון שקל. הרווח הנקי של הבנק משקף תשואה להון של 8.7% במחצית הראשונה של השנה, לעומת תשואה של 7% בתקופה המקבילה אשתקד.

קראו עוד בכלכליסט

העלייה ברווח מתיק הנוסטרו פיצתה את הבנק על סביבת ריבית אפסית ומדדים שליליים במחצית הראשונה של 2015 שכן בנק יהב הוא בנק קימעונאי בבסיסו שפועל בעיקר בתחום מגזר משקי הבית ולכן ריבית נמוכה מקשה מאוד על פעילותו. כך אפשר לראות כי למרות עלייה של 9% בתיק האשראי של הבנק, הכנסות הריבית נטו מלקוחות אלו ירדו ב-3%.

הריבית המרכזית במשק עמדה במהלך המחצית הראשונה של 2015 על 0.15% בממוצע וזאת לעומת ממוצע של 0.84% בתקופה המקבילה אשתקד, לירידה בריבית יש השפעה משמעותית על ההכנסות של הבנקים ואחד המקומות העיקריים שנפגעים מסביבת ריבית אפסית היא ההכנסה שבנקים רושמים על פקדונות. כך למשל, ההכנסות של בנק יהב במחצית הראשונה מפקדונות הסתכמו ב-7.2 מיליון שקל, לעומת 34.4 מיליון במחצית הראשונה של 2014 – ירידה של 79%.

שאול גלברד, צילום: אוראל כהן שאול גלברד | צילום: אוראל כהן שאול גלברד, צילום: אוראל כהן

מנגד, הבנק הצליח למרות סביבת הריבית האפסית להגדיל את היקף הפקדונות שברשותו ב-10% ואלו הסתכמו בסוף יוני 2015 – ב-18.5%. בבנק מציינים כי הן עלייה בהיקף הפקדונות והן העלייה בהיקף האשראי מצביעים על צמיחה במספר הלקוחות שגייס הבנק.

בצד ההוצאות, יהב בניהולו של שאול גלברד הצליח לשמור על יציבות בסעיף המשכורות שעלה במחצית השונה של 2015 בשיעור מתון של 1.2%. סך ההוצאות של הבנק במחצית זו עלו ב-5% והסתכמו ב-213.7 מיליון שקל אך בבנק מציינים כי העליה מיוחסת במלואה לפרוייקט החלפת המיחשוב של הבנק יחד עם חברת טאטא ההודית.

מי שעוד יהנה מתוצאות בנק יהב הוא בנק מזרחי טפחות שמחזיק ב-50% מבנק יהב ועל כן מושפע מביצועיו. המדד החיובי ברבעון השני של השנה שהסתכם בעליה של 1.1%, צפוי למחוק את מרבית ההפסד שרשמו הבנקים ברבעון הראשון אז המדד רשם ביצועים שליליים של 1.6%. בשבוע הבא ייפרסמו הבנקים הגדולים את דוחותיהם למחצית הראשונה של 2015.

החל מהרבעון השני, הבנקים נדרשים לדווח על יחס המינוף שלהם. על פי הוראות המפקח על הבנקים, יחס המינוף שנגזר באופן כללי מההון העצמי אל מול סך החשיפות של הבנק צריך לעלות על יחס של 5%, וזאת החל מינואר 2018. המפקח הורה לבנקים להיערך באופן מדורג לעמידה במגבלה החדשה.

בנק יהב היה צריך לעמוד נכון ליוני 15 ביחס מינוף של 4.8% אך דיווח כי הוא אינו עומד במדד החדש של המפקח על הבנקים שכן המינוף של הבנק עמד על יחס של 4.78%. "בתיאום עם הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל, הבנק יעמוד במתווה זה עד תום חודש אוגוסט 2015", כתב הבנק בדוחותיו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות