אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שחקן הפוטבול המיליונר חי על 60 אלף דולר בשנה בלבד צילום: פייסבוק

שחקן הפוטבול המיליונר חי על 60 אלף דולר בשנה בלבד

ריאן ברוילס, שחקנה של הדטרויט ליונס, הרוויח בשלוש שנותיו ב-NFL כ-3 מיליון דולר, ולהערכתו זה יספיק לו לכל החיים - בגלל ניהול נכון של כספיו

12.08.2015, 17:34 | שירות כלכליסט

ריאן ברוילס, שחקנה של הדטרויט ליונס, הרוויח בשלוש שנותיו ב-NFL בסביבות 3 מיליון דולר, ולהערכתו זה יספיק לו לכל החיים.

קראו עוד בכלכליסט

ברוילס. 3 מיליון דולר יספיקו לכל החיים?, צילום: פייסבוק ברוילס. 3 מיליון דולר יספיקו לכל החיים? | צילום: פייסבוק ברוילס. 3 מיליון דולר יספיקו לכל החיים?, צילום: פייסבוק

אף ששחקני פוטבול רבים פשטו את הרגל לאחר שהרוויחו מאות מיליוני דולרים, ברוילס אמר בראיון ל-ESPN שהוא, אשתו ובנם חיים על 60 אלף דולר בשנה. את שאר הכסף הוא שם בהשקעות ובחשבונות פנסיה שאמורות להבטיח שיוכל לחיות בשארית חייו מההכנסות שלו מימי הפוטבול. ברוילס סיפר כי לימד עצמו על השקעות ארוכות טווח, ובטוח שלעולם לא יאזל לו הכסף.

"למדתי ככל שיכולתי", אמר. "שוחחתי עם אנשים עשירים ממני, חכמים ממני. זה בהחלט עזר". ברוילס הוסיף כי מכיוון שהשקיע בתבונה, הוא לא צריך להילחץ בגלל הכסף ויכול להתמקד רק בפוטבול. "כשאני מגיע לעבודה, אני בכלל לא חושב על הכסף", אמר. "בלי ספק. יש אולי כמה בחורים שדואגים בגלל זה, אך אני שמתי עצמי בעמדה שמאפשרת לי לבוא וליהנות. אין עליי את הלחץ הזה, אם אתה מבין למה אני מתכוון. לאשתי אין דאגות. לילד שלי אין דאגות. באופן כללי, אני יכול לעזור למשפחה שלי".

יש שחקנים שמרוויחים הרבה יותר ועדיין מבצעים השקעות מאוד שמרניות. הארכת החוזה של ראסל וילסון מסיאטל סיהוקס (בשווי 87 מיליארד דולר) כמעט ולא יצאה לפועל, שכן שני הצדדים ניהלו משא ומתן עד לתאריך היעד לפני שהסכימו על החוזה. אך כעת שלווילסון יש חוזה ביד, הוא יכול להרשות לעצמו לקנות בית. וילסון השתתף בתכנית האירוח "דן פטריק שואו" ונשאל מה קנה לעצמו לאחר החתימה על החוזה החדש. הוא סיפר שהדבר היחיד שקנה היה "ממתקים חדשים" לשני הכלבים שלו, אך הוסיף שכנראה עכשיו הסוכן שלו ירשה לו לקנות בית חדש.

"אני בטח אקנה עכשיו בית", אמר וילסון לדן פטריק. "הסוכן שלו, מארק רודג'רס, לא הסכים שאקנה בית לפני שאחתום על חוזה. כך שזה יהיה הדבר הראשון שאקנה...הייתי בשלבי השכרה. עכשיו אני חושב שאוכל בשעה טובה לקנות בית". מהטון של וילסון היה נשמע שאינו בטוח לגמרי ועדיין יצטרך לבקש את אישורו של רודג'רס.

וילסון, שנבחר בסיבוב השלישי בדראפט נחשב לאחד השחקנים שלא מרוויחים מספיק ב-NFL, אך עדיין אי אפשר לומר שחסר לו כסף. בשלוש עונות הוא הרוויח משכורת של 2.2 מיליון דולר, וללא החוזה החדש היה מרוויח העונה 1.5 מיליון דולר נוספים. אולם אם הוא באמת מעוניין בבית יוקרתי, היה זה צעד נבון לחכות עד שהשיג סכום מובטח של 60 מיליו דולר, כולל בונוס חתימה של 30 מיליון דולר.

ראסל ווילסון. משקיע חכם וזהיר, צילום: איי אף פי ראסל ווילסון. משקיע חכם וזהיר | צילום: איי אף פי ראסל ווילסון. משקיע חכם וזהיר, צילום: איי אף פי

16% משחקני הפוטבול פושטים רגל

המסר של השניים הוא מסר חשוב להעביר לכל השחקנים. לפי מחקר שפרסמה הלשכה הלאומית למחקר כלכלי (NBER), 15.7% מהשחקנים ב-NFL הגישה בקשה להגנה מפני פשיטת רכל ב-12 שנה לאחר הפרישה שלהם.

המחקר, שנקרא "שיעורי פשיטת רגל בקרב שחקני ה-NFL שחווים עליות קצרות מועד בהכנסות", בוחן את המודל המסורתי של החלקת התצרוכת (consumption smoothing) – חסכון לעתיד כשההכנסה גבוהה – בהקשר של ספורטאים, שעוברים מסלול הכנסות הפוך מהמקובל. הספורטאים מגיעים לשיא ההכנסות שלהם זמן קצר לאחר סיום הלימודים שלהם, כשהם עדיין צעירים. הם גם פורשים בגיל מוקדם, ובמרבית המקרים לא ממשיכים להרוויח ברמות הגבוהות האלה. בשל המודל הזה, קשה להם לחסוך. לעיתים קרובות מנצלים אותם פיננסית, או שהם לא מקבלים את ההדרכה הנחוצה לניהול הכסף לאחר הפרישה.

בתקציר של המסמך מציינים כי לשחקני הפוטבול יש "פרופיל הכנסות, שלא עולה בהדרגה ואז יורד, כפי שקורה למרבית העובדים, אלא הוא כולל זינוק חד שנמשך שנים ספורות בלבד". המסמך מתבסס על נתונים של כל השחקנים שגויסו לקבוצות ה-NFL בין 1996-2003. מהנתונים עולה שמסמכי פשיטת הרגל הוגשו "זמן קצר לאחר הפרישה" (אך רק 1.9% מהפורשים הגישו את הבקשה לאחר שנתיים) וגדלים בשיעור משמעותי ב-12 השנים הראשונות לאחר הפרישה.

המחקר טוען גם כי שיעורי פשיטת הרגל אינם מושפעים מאורך הקריירה של השחקנים. כלומר, שלקריירת משחק ארוכה יותר לא הפחיתה את הסיכוי ששחקן יפשוט את הרגל. עוד יש לציין כי הנתון של 15.7% אינו אומר ששאר 54% מבוגרי הליגה מרוויחים היטב וחיים את החיים הטובים. אחוז גבוה יותר מ-15.7% מהשחקנים מתקשים פיננסית לאחר הפרישה, ורבים אחרים מפסידים את כל הכסף שלהם או לפחות מתקרבים לפשיטת רגל. אולם, המחקר הנוכחי בדק רק את מסמכי פשיטת הרגל.

בדומה, ב-ESPN מציינים כי שיעורי פשיטת הרגל בקרב שחקני ה-NFL דומה לשיעור בקרב כל האמריקאים בטווח הגילאים (25-34). אך גם זאת לא צריך לראות כהוכחה שמצבם של שחקני ה-NFL אינו חמור כפי שחושבים. אחרי הכל, דווקא הספורטאים אלה שמרוויחים הרבה אמורים להיות בעלי שיעורי פשיטת רגל קטנים יותר מהממוצע?

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות