אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחיר המזון האורגני מזנק: ויקטורי מציעה לרכוש את כל רשת עדן טבע צילום: צביקה טישלר

מחיר המזון האורגני מזנק: ויקטורי מציעה לרכוש את כל רשת עדן טבע

תגיש הצעת רכישה במחיר גבוה מ־20.5 מיליון שקל - ההצעה המשולבת עם טבע קסטל. בענף מעריכים: עדן טבע תירכש ביותר מ־25 מיליון שקל

13.08.2015, 06:58 | ענת רואה ואורנה יפת

ויקטורי טרפה אתמול את הקלפים בהתמחרות על עדן טבע מרקט. אייל רביד, מבעלי ויקטורי, הודיע לנאמנת של רשת המזון האורגני, עו"ד דורית לוי טילר, כי בכוונתו להגיש הצעה לרכישת שמונת סניפי הרשת במחיר העולה על 20.5 מיליון שקל. בהצעתו הקודמת ביקש לרכוש שני סניפים בלבד, בגן העיר בתל אביב וסניף רמת גן, בסכום של 9.6 מיליון שקל, ואת יתר ששת הסניפים היתה אמורה לרכוש טבע קסטל. הצעתם המשולבת עמדה על 20.5 מיליון שקל. בענף מעריכים כי ההתמחרות על עדן טבע לא נגמרה, ומחיר הרשת יעבור את רף 25 מיליון השקל.

בתחילת ההתמחרות, שהחלה ב־21 ביולי, הובילה הצעתה של טיב טעם עם 10 מיליון שקל. בהמשך היא העלתה את הצעתה ל־18.25 מיליון, ומולה התגבשה ההצעה המשולבת של טבע קסטל וויקטורי, שגם התקבלה על ידי הנאמנת.

קראו עוד בכלכליסט

פיצול שטחים

 

חידוש נוסף שרביד צפוי להציע הוא התחייבות להמשיך ולהפעיל את הסניפים תחת המותג עדן טבע מרקט בחלק משטח הסניפים הגדולים, וביתר השטח יפעל המותג ויקטורי או שהוא יושכר בשכירות משנה לגורם שלישי.

ויקטורי אמורה להגיש הבוקר את הצעתה החדשה לבית המשפט, כשמנגד תלויה ועומדת דרישתה של טיב טעם לרכוש את עדן טבע. בשלב זה טיב טעם טרם הודיעה על מוכנות להעלות את מחיר הצעתה, שעומד על 18.25 מיליון שקל, אך לפי הערכות היא תסכים לכל הפחות להשוות את המחיר להצעות הנגדיות.

סניף עדן טבע מרקט ברמת גן, אתמול, צילום: אוראל כהן סניף עדן טבע מרקט ברמת גן, אתמול | צילום: אוראל כהן סניף עדן טבע מרקט ברמת גן, אתמול, צילום: אוראל כהן

 

היכרות עם השוק

 

על רקע ההצעה החדשה של ויקטורי, לא ברור מה יעלה בגורל הצעתה של טבע קסטל, שעמדה על 10.9 מיליון שקל עבור שישה סניפים של עדן טבע. אתמול הגישה טבע קסטל את עמדתה לבית המשפט בה נטען כי יש לה זכות לרכוש את הסניפים וכי למנהליה היכרות מעמיקה עם השוק האורגני, שתסייע לשיקומה המהיר של עדן טבע. "ככל שייכנס גורם אשר אינו מכיר את השוק בו פועלת החברה, קיים סיכוי גבוה שהחברה תגיע לנקודת האל־חזור ותקרוס שוב לאחר רכישת פעילותה", נטען. עוד מתחייבת טבע קסטל להוריד מחירים היכן שניתן "כך שיהיו הוגנים לצרכן".

עד כה זכתה טיב טעם, שהיתה היחידה שהציעה לרכוש את כל סניפי עדן טבע, לתמיכתן של רוב משכירות הסניפים של הרשת, וזה היה אחד מיתרונותיה מול ויקטורי וטבע קסטל. בניגוד אליה, ויקטורי זוכה לפחות אהדה מצד המשכירות. חברת גן העיר, שם נמצא הסניף שוויקטורי חשקה בו, הודיעה כי היא אינה מסכימה שהסניף יוסב לסניף של רשת הדיסקאונט שכן הדבר יגרום לפרויקט גן העיר פגיעה חמורה בתדמיתו. לטענתה, עדן זכתה לתנאי שכירות מועדפים של 118 שקל למ"ר, לעומת דמי שכירות ממוצעים של 195 שקל למ"ר, משום שנתפסה כחנות עוגן יוקרתית. נראה כי זו אחת הסיבות שגרמו לוויקטורי לשנות את הצעתה ולהתחייב להמשיך ולהפעיל את חלקים מסניפי עדן טבע תחת שם המותג.

עובדי עדן טבע תומכים אף הם במכירה לטיב טעם, מאחר שהיא היחידה שמציעה להמשיך להפעיל את כל החנויות ללא פיצול תוך שמירת צביונן, וכן מפני שהיא יציבה כלכלית.

אייל רביד, בעלי ויקטורי. פיתח תיאבון, צילום: צפריר אביוב אייל רביד, בעלי ויקטורי. פיתח תיאבון | צילום: צפריר אביוב אייל רביד, בעלי ויקטורי. פיתח תיאבון, צילום: צפריר אביוב

 

חילופי האשמות

 

בינתיים נמשכים חילופי האשמות בין הנאמנת לוי טילר ובין טיב טעם. יומיים לאחר שטיב טעם טענה נגד הנאמנת כי זו פעלה בחוסר תום לב כשהמליצה לבית המשפט לקבל את הצעת המתחרות, אתמול הטיחה לוי טילר בטיב טעם כי זו נהגה בדרך "פסולה וחמורה" בהליכי ההתמחרות. "לנאמנת נודע כי טיב טעם, באמצעות בעל השליטה חגי שלום, פעלה נמרצות ובנחישות כדי לחבל בהליכי המכר ופנתה אל מנכ"ל חברת ויקטורי ואל חברת טבע קסטל בניסיון להניא אותם מהתמודדות על רכישת נכסי הרשת", טענה בפני בית המשפט. עדי כהן, מנכ"ל טיב טעם, הכחיש את הטענות: "חגי שלום לא פנה לאף אחד ולא טיפל בנושא הזה בכלל. טיב טעם לא פנתה, לא איימה ולא ניסתה לחבל בשום הליך".

אייל רביד סירב להגיב לידיעה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות