אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נלחמים בבירוקרטיה עם עוד קצת בירוקרטיה: מי צריך את רשם השכירויות?

נלחמים בבירוקרטיה עם עוד קצת בירוקרטיה: מי צריך את רשם השכירויות?

הצעת החוק לשכירות הוגנת שיזמה ח"כ סתיו שפיר היא הצעה ברוכה, אך מסתתר בה סעיף בעייתי לפיו יש להקים גוף נוסף במשרד המשפטים אליו ישלחו כל חוזי השכירות שייחתמו מעתה והלאה. זה הזמן לעצור ולשאול - האם שוק הדיור באמת זקוק לעוד משרד עם צבא של פקידים ופקס שיקרסו תחת הנטל?

14.08.2015, 08:06 | שחף מזין

פעילותה של ח"כ שפיר בשנות כהונתה מרשימה, הח"כית הצעירה ביותר בכנסת התשע עשרה והעשרים לרגע לא היססה לפני שנכנסה לקרבות קולניים ומתוקשרים עם ח"כ ושרים וותיקים בפוליטיקה. בזכות עקשנותה והתמדתה התפזרה חלק מהעמימות שליוותה את שימושי התקציב וחל שיפור ניכר בשקיפות המידע. בגלל הפעילות המבורכת הזו חלק מן הסעיפים בהצעת חוק שכירות הוגנת שיזמה מפתיעים לרעה.

החלק הצורם בהצעה היא הקמתו של גוף בירוקרטי נוסף, רשם השכירויות במשרד המשפטים. גופים בירוקרטיים יש לנו בשפע, בטח בנושא נדל"ן ודיור, הקמת גוף נוסף פירושה עוד תפקידים, עוד משרדים ובהתאמה עוד הוצאות שכר ותשתית, עוד פקידי מגזר ציבורי ומנהלים שישאפו להגדיל טריטוריה והכל בחסות משלמי המיסים. רשם השכירויות יקים ויתחזק מאגר מידע בנושא חוזי שכירויות. לשם יצירת המאגר יחוייב כל משכיר לשלוח אל הרשם את חוזה השכירות תוך חודש מחתימתו.

בישראל ישנם (2014) 611 אלף משקי בית המתגוררים בשכירות, כלומר 611 אלף חוזים מתחדשים בשנה, למעלה מחמישים אלף כל חודש. כעת צבא של פקידים יצטרך לקבל (כנראה בפקס) חמישים אלף חוזים כל חודש, כאלפיים חוזים בכל יום עבודה, לקרוא ולבדוק אותם אחד אחד. דירה משופצת שהושכרה במחיר מסוים היא עסקה אחרת לחלוטין מדירה מקבילה לפני שיפוץ, דירה מרוהטת מול דירה ללא ריהוט, עם חניה או בלי, מחיר נמוך תמורת שיפוץ ע"י השוכר, ועוד כהנה וכהנה. כלומר, אין מדובר בחילוץ שטח הדירה מספר החדרים ודמי השכירות והזנתם למערכת ממוחשבת, אלא קריאה קפדנית של כל חוזה. רק עלות דפי הפקס והדיו יכולים להזין משפחות שלמות, הפקידות שתתפתח סביב הנושא תהיה עצומה ויקרה עשרות מונים. בנוסף יש לזכור כי צריך להפעיל את הלחץ המתאים על בעלי הדירות כדי שישלחו את החוזים, ולבדוק שבעל הדירה לא שינה בחוזה ששלח את דמי השכירות כלפי מעלה. וזה כדי לאפשר העלאות עתידיות בפועל מבלי שאלו ישתקפו במנגנון הבירוקרטי החדש. איך שלא נסובב את זה מדובר בהקמת מנגנון של מאות עובדים שיעלה הון כל שנה, ואם הייתה תועלת ראויה אז ניחא, אבל לא תהיה.

דירה להשכרה. 611 אלף משקי בית בישראל מתגוררים בשכירות , צילום: עומר הכהן דירה להשכרה. 611 אלף משקי בית בישראל מתגוררים בשכירות | צילום: עומר הכהן דירה להשכרה. 611 אלף משקי בית בישראל מתגוררים בשכירות , צילום: עומר הכהן

התמריץ הכלכלי ינצח כל פקיד

ובישראל כמו בישראל התמריץ הכלכלי וכושר ההמצאה ינצחו כל בירוקרטיה, בדיוק כפי שהצהרות הון ראשוניות בממוצע כוללות יותר הון ממה שיש למצהיר בפועל, ודיווחי מס שבח בממוצע יהיו נמוכים ממחירי העסקאות בפועל, וחלק לא מבוטל ממסכי הטלוויזיה והמחשבים הביתיים רשומים אצל עצמאיים ובעלי חברות פרטיות כציוד של החברה. לצרכי חסכון במס הכל הולך.

גם הרעיון המניע את קביעת סטנדרט הדירה הראויה למגורים לא ייטיב עם השוכרים. למעשה הוצאת מוצר נחות מהמערכת הכלכלית לרוב אינו רעיון טוב. מי שקונה (או שוכר) מוצר נחות, למשל דירה מוזנחת או ירקות מהמדפים החיצוניים בחנות, לא עושה זאת בלית ברירה, אלא עושה זאת כדי לשלם פחות. הרעיון שבעלי הדירות ישפצו ויכשירו את הדירות המוזנחות וישכירו אותן באותו המחיר הוא נאיבי. אם הן ישופצו מחירן "ישודרג" בהתאם.

בהצעה יש דבר אחד מוצלח, והוא העדר פיקוח שכר הדירה. יוזמי ההצעה הקשיבו לעצות כלכלנים ונמנעו מתסבוכת נוספת.

שחף מזין הוא כלכלן, מרצה במרכז ללימודים אקדמיים (מל"א) אור יהודה

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

21 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

21.
אחלה פליק פלאק נתתם פה
איך אפשר לתמוך בהגדלת מעורבות המדינה ובו בזמן להתנגד לבירוקרטיה שהתערבות כזו מייצרת באופן טבעי? לכל פעולה שהמדינה מבצעת נדרשות תשומות כלשהן, מי חשבתם שיפקח על החוק המטופש הזה? סתיו שפיר בעצמה תבדוק חוזים? תמכתם בחוק, הבאתם עלינו עוד רגולטור, עכשיו אתם מתבכיינים? כל מי שתמך ברעה החולה הזו צריך להכות על חטא. שום תועלת לא תצמח מהחוק הזה - כל מס או עלות נוספת שתוטל על המשכירים יגולגלו על השוכרים. התערבות המדינה בנושא הזה גורמת רק נזק (כמו בהרבה נושאים אחרים, ראו חוק הסופרים למשל, שכל האטטיסטים שמחו בו, והרעיבו במו ידיהם את חבריהם הסופרים המתחילים...). מתי תבינו שהמדינה אינה ההורים שלכם, והיא אינה אמורה לדאוג לכל מחסורכם? המדינה אינה המבוגר האחראי - היא בסך הכל מסגרת שאמורה להעניק ביטחון, לא לבדוק לכם חוזים ואם צחצחתם שיניים פעמיים ביום! תתבגרו כבר! הציבור צריך להפסיק להאמין לכל הפופוליסטים שמטילים על המדינה עוד אחריות - חוק X חינם, חוק Y חינם - אין חינם, אנשים. אין. כל חינם כזה בא מהמיסים שלכם, וככל שתוסיפו עוד חינמים - המיסים שלכם יגדלו. כל חינם כזה מביא איתו בירוקרטיה, זה חוק טבע. מישהו צריך לתפעל, לפקח וליישם את החינם הזה, זה לא יקרה מעצמו - אז כל מי שמציע משהו חינם, שקודם יסביר איך זה יעבוד בפועל. את זה כמובן שהגב' סתיו שפיר לא טרחה לעשות - היא זרקה את הפצצה שלה, ועכשיו כולנו נשלם - מי בדמי שכירות גבוהים, מי במיסים ומי בחוסר יכולת לקנות דירה עוד 20 שנה. כל הכבוד סתיו שפיר - עוד ח"כית כמוך ונחזור לשנות הצנע!
עמית חכם  |  16.08.15
18.
צודק בכל מילה! לשוכרים לא תצא כל תועלת מן החוק.
השכירות היא עדיין שוק חופשי במדינת ישראל. לא כופים על איש לשכור דירה שאינה נראית לו. רוב הדירות המושכרות הן במצב טוב וראויות למגורים. הבעיה נוצרת כנראה מדירות שחולקו , או מחסנים שבעליהם הפכו אותן לדירות. על כן יש לנהל פיקוח חמור על דירות מחולקות ולבקש מן השוכרים לדווח על דירות לא ראויות שהם נדרשים לשלם עבורם סכומים מופרזים/מופרכים. רק אלו יופנו לועדות שיגנו על השוכרים. אין להחיל החוק על כלל המשכירים, שרובם ישרים והגונים שרכשו דירות במיטב כספם ושילמו את כל המיסים הכבדים החלים על רוכשי דירות ובעלי בתים בישראל, כולל הוריהם של יורשי דירות ששילמו כל חייהם את כל המסים הנדרשים, מס שבח מס השבחה ועוד כל מיני המצאות של המדינה. לא ראיתי בחוק , דרישות לשמירת הדירה מצד השוכר, להתחיבות שלו לא להרוס/לשבור/ לגרום נזק לדירה (שיש, חרסינות, אמבטיות, ארונות ) החוזה פרט לדרישות מהמשכיר על כן יש להכניס בחוק גם תנאים המחייבים את השוכר כלפי המשכיר.
טליה אלמוג  |  16.08.15
17.
חובת ביול כל חוזה שכירות בסניף הדואר וגביית מס מהשקל הראשון
אין צורך בהקמת גוף כזה. צריך לדרוש לבייל כל חוזה שכירות בדואר ולדווח על גובה שכר הדירה בסניף הדואר. הנתונים יזרמו לרשות המסים והשומות יהיו החל מן השקל הראשון. חוזה שכירות ללא בול וללא תשלום מס הכנסה לא ישמש ראיה בבית משפט !!!
חוזה שכירות ללא בול - לא ישמש ראיה  |  16.08.15
לכל התגובות