אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתניהו החליט: דני דנון ימונה לשגריר ישראל באו"ם צילום: אמיל סלמן

נתניהו החליט: דני דנון ימונה לשגריר ישראל באו"ם

שר המדע דני דנון יחליף את רון פרושאור שמכהן בתפקיד מאז 2011. על מקומו בממשלה יתמודדו צחי הנגבי וכנראה גם בני בגין ואבי דיכטר

14.08.2015, 13:05 | אורי תובל
שר המדע דני דנון ימונה לשגריר הבא של ישראל באו"ם, כך החליט ראש הממשלה ושר החוץ בנימין נתניהו. דנון יחליף את רון פרושאור שמכהן בתפקיד מאז 2011. עדיין לא נקבע המועד להתפטרותו של שר המדע מהכנסת ומהממשלה. את מקומו של דנון בכנסת תתפוס שרן השכל, המוצבת במקום ה-31 ברשימת הליכוד. על מקומו סביב שולחן הממשלה השמור לליכוד, יתמודדו צחי הנגבי וככל הנראה גם בני בגין ואבי דיכטר. במקביל, השרים אופיר אקוניס וגילה גמליאל עשויים להתמודד על משרד המדע, במטרה להרחיב את סמכויותיהם.

קראו עוד בכלכליסט

עם מינויו לשגריר, יעזוב דנון גם את תפקידיו בליכוד - ראש ועידת המפלגה, יו"ר מרכז המפלגה ויו"ר הליכוד העולמי. צחי הנגבי, המכהן כיום כיו"ר ועדת החוץ והביטחון ויו"ר הקואליציה ולפי הסיכום עם נתניהו אמור להיכנס לממשלה רק בשנה הבאה במקומו של אקוניס, הצהיר כי ברצונו "להתמנות על ידי ראש הממשלה לשר בממשלתו, במכסת שרי הליכוד". בנוסף, הוא הודיע כי בכוונתו להתמודד על תפקיד יו"ר המרכז, תפקיד שמילא בין 1997 ל-2005 - לפני שעזב את הליכוד לקדימה.

גם שרת התרבות והספורט, מירי רגב, הודיעה על כוונתה להתמודד על ראשות מרכז הליכוד. "יחד עם חברי המרכז ופעילי הליכוד אפעל שהליכוד תישאר התנועה הגדולה ביותר, ששומרת על קשר עם הפעילים", מסרה רגב. פעילים אחרים פנו כנראה לשר לשעבר גדעון סער וביקשו גם ממנו שיתמודד עם התפקיד.

דני דנון דני דנון דני דנון

דנון שקל ממושכות את האפשרות לעזוב את הפוליטיקה לטובת מינויו לראש המשלחת בניו יורק. לשר המדע הטכנולוגיה והחלל יש היסטוריה בהסברה ובקשרים עם גורמים, בעיקר יהודיים, בארצות הברית. לפני שנכנס לכנסת ב-2009 היה שליח הסוכנות היהודית בפלורידה, ראש ההנהגה העולמית של בית"ר והפך ליו"ר הליכוד העולמי כבר ב-2007, למרות שהתמודד מול הח"כ המכהן יובל שטייניץ. הוא היה גם יו"ר סיעת הליכוד בהסתדרות הציונית העולמית וחבר בחבר הנאמנים של הסוכנות.

דנון התמודד על התפקיד מול השר אופיר אקוניס שביטא פומבית את הסכמתו להתמנות לשגריר "אם נתניהו יחליט על כך". לעומתו, דנון היה בין הפוליטיקאים היחידים בליכוד שהעזו לקרוא תיגר באופן ישיר על נתניהו. ב-2007 וב-2014 התמודד מולו על ראשות הליכוד, ובמהלך צוק איתן בשנה שעברה פוטר מתפקידו כסגן שר הביטחון לאחר שמתח ביקורת פומבית על הסכמת נתניהו להפסקת אש עם החמאס.

אולם מאז תחילת השנה היחסים בין דנון לנתניהו עלו על פסים חדשים כאשר דנון מקפיד לשמור על שקט, ובתמורה מונה לראשונה לשר בממשלה ועתה לשגריר באו"ם. "השר דנון נענה לאתגר חשוב שהצבתי בפניו", מסר נתניהו. "בימת האו"ם חשובה בעת הזאת, ואני משוכנע שדני ייאבק בכל כוחו להציג את האמת בזירה הבינלאומית".

ביקורת במחנה הציוני

"אני מודה לראש הממשלה בנימין נתניהו על האמון שנתן בי לייצג את ישראל באו"ם בתקופה מאתגרת. אעשה הכל כדי לקדם את עמדותיה הצודקות של מדינת ישראל", מסר דנון.

במחנה הציוני תקפו את מינויו של דנון, המזוהה עם התנגדות להקמת מדינה פלסטינית ועם קו נצי. שרת החוץ לשעבר ציפי לבני כתבה בטוויטר, כי "נתניהו מפקיר את מדינת ישראל בקרב המדיני הקשה בזירה הבינלאומית, ומעדיף את האינטרס האישי שלו במרכז הליכוד על פני האינטרסים הביטחוניים של ישראל".

המחנה הציוני מסר: "יוסטון, יש לנו בעיה. מינויו של שר החלל לשגריר באו"ם הוא עוד מסמר שביבי קובע בארון יחסי החוץ של ישראל. ראש הממשלה מתנהל כאחרון מסדרי הג'ובים בליכוד, ולא כמו מנהיג שהאינטרסים של מדינת ישראל צריכים לעמוד בראש מעייניו".

דנון, בן 44, נשוי ואב לשלושה, סיים בהצטיינות לימודי תואר ראשון ביחסים בינלאומיים באוניברסיטת פלורידה אינטרנשיונל בארצות הברית והוא בעל תואר שני במדיניות ציבורית מהאוניברסיטה העברית בירושלים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות